• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Telekomünikasyon özelleşecek mi? Kaşif açıkladı!

Telekomünikasyon özelleşecek mi? Kaşif açıkladı!
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Telekomünikasyon Dairesi’nin gelir getiren bir kurum olduğunu ve bir devlet kurumu olarak kalacağını söyledi....

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Telekomünikasyon Dairesi’nin gelir getiren bir kurum olduğunu ve bir devlet kurumu olarak kalacağını söyledi. Kaşif, daire için yeni bir bina yapılacağını söyledi.

TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİ

TAK muhabirine  açıklama yapan Kaşif, Telekomünikasyon Dairesi idari hizmetlerinde kullanılmak üzere inşası başlatılan, şu anda karkası çıkmış Yenişehir’deki binanın e-devlet hizmetleri için kullanılması yönünde dün Bakanlar Kurulu’nda karar alındığını anımsattı. Bu kararın e-devlete geçişi hızlandırma amacıyla alındığını belirten Kaşif, söz konusu binanın yanındaki arazide de Telekomünikasyon Dairesi İdari Binası inşası için ocak ayında ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası’nın binanın devri hakkında yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Kaşif, kurumu özelleştirme gibi bir düşünceleri olmadığını, sendika üyelerinin endişelenmemesi gerektiğini ancak kurumun altyapısının çökmüş olduğunu ve yeni projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

EN BÜYÜK PROJE HER EVE FİBER OPTİK

Sabit telefon hatlarına getirilen ucuzluğun ardından yeni sabit telefon aboneliği için taleplerin arttığını kaydeden Kaşif, “En büyük projemiz her eve fiber optik çekmek” dedi.

Hükümet gündeminde kurumun özelleştirilmesi veya özerkleştirilmesinin bulunup bulunmadığı sorusuna karşı Kaşif, “Devlet kurumu olarak kalacak. Türkiye’de Türk Telekom var, neden burada da KKTC Telekom hayatına devam etmesin? Gelir getirici bir kurum. Altyapısını geliştirir ve bunları kullananları arttırırsak devletin gelirleri bir o kadar artacak” dedi.

DENKTAŞ’IN KABRİ

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabri ile ilgili olarak ise Kaşif, Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı yarışmasında dereceye giren çalışmaların arasından hangi proje ile ileriye gidileceğinin kendilerine iletilmesini beklediklerini söyledi.

Anıt projelerinin bütçesinin İçişleri Bakanlığı tarafından karşılandığını ifade eden Kaşif, hükümetin bu amaçla gerekli kalemi bulması gerektiğini belirtti.

GEÇİTKALE HAVAALANI ACİL UÇUŞLAR İÇİN DÜZENLENECEK

Geçitkale Havaalanı’nda bölgedeki yüksek gerilim hattının güzergâhından dolayı uçuş ve kalkışlara engel teşkil eden unsurların bulunduğu yönünde rapor bulunmasına rağmen havalimanı hakkında ihaleye çıkıldığını anlatan Kaşif, söz konusu sorunun giderilmesi için Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndan proje talep edildiğini, amaçlarının söz konusu sorunu ortadan kaldırarak Geçitkale Havaalanı’nın acil inişlere açılması olduğunu ifade etti.

“Ercan şartnamesinin de gözden geçirileceğine inanıyorum” diyen Kaşif, hakkında pek çok iddia atılmasından dolayı söz konusu sözleşmenin incelenmek üzere Sayıştaylığa verildiğini kaydetti.

Yeni bir milli havayolu kurulması ile ilgili hedefleri hakkında da Kaşif, hem turizm hem de halka fayda getirecek yeni bir milli havayolu şirketi kurma hedefinde olduklarını ancak çıkabilecek zorluklardan dolayı net bir tarih vermenin doğru olmayacağını kaydetti.

TOPLU TAŞIMACILIĞA EL ATILACAK

Toplu taşımacılığa da, 2014’de trafikle ilgili tüm birimlerin Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde toplanmasıyla el atılacağını kaydeden Kaşif, şehir içi taşımacılığın ilgili belediyeler tarafından çözülmesi gerektiğini ancak şehirlerarası ve köylerden şehirlere taşımacılığın düzenlenmesinde devletin rol alacağını kaydetti.

Kaşif, “Toplu taşımacılık işini ilk önce belediyelerden başlatmamız gerekir. Cesur adımlar atmamız gerekir. Köylerden gelen toplu taşıma araçları terminal hariç şehir içlerinde yolcu indirmeyecek veya almayacak. Şehir içerisinde hizmet belediyeler tarafından verilecek”  dedi.

Toplu taşımacılığı cazip kılmak için toplu taşımacılıkta kullanılacak araçlara ve sürücülerin kılık kıyafetine standartlar getirileceğini belirten Kaşif, “Şehirlerarası ulaşımın düzenlenmesinde  devlet de rol alacak ama şehir içi toplu taşımacılığı belediyelerle birlikte yapmamız gerekir…Devlet bu adımı atmak zorundadır” dedi.

Bir köyden çıkan otobüsün başka köydeki bir yolcuyu almasını engelleyen uygulamaya da işaret eden Kaşif, “Bu sorunu aşabilmek için bu işle uğraşan işletmeleri bir araya getirip şirketleştirmek gerekir” dedi.

TC-KKTC UÇUŞLARININ UCUZLATMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kaşif, Türkiye-KKTC arasındaki uçak biletlerini ucuzlatmak için ülkede faaliyet gösteren havayolu şirketleriyle çalışma başlattıklarını da kaydetti.

ÇÖKMELER YENİ YILDAN ÖNCE GİDERİLECEK

Kaşif, Gazimağusa-Lefkoşa anayolunda meydana gelen çökmelerin yeni yıldan önce tamir edileceğini da açıkladı

DENİZ HAVA VE KARA ULAŞIMINDA KÖTÜ BİR OLAY YAŞANMADI

Kaşif, hava, deniz ve kara ulaşımında hava koşullarından dolayı kötü bir olay yaşanmadığını, sadece bazı uçak seferlerinin rötarlı gerçekleştiğini kaydetti.

Kaşif, Karayolları Dairesi iş makinelerinin ve personelinin hazırda tutulduğunu da kaydetti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615