• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

Tel-Sen: Daireye sahip çıkılmalı

Tel-Sen: Daireye sahip çıkılmalı
Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun Telekomünikasyon Dairesi’ni...

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun Telekomünikasyon Dairesi’ni zorda bırakacak uygulamaları durdurmasını veya kontrol altına almasını istedi.

Yazılı açıklama yapan Soysan, Elektronik Haberleşme Yasası çerçevesinde oluşturulan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun, GSM firmalarının fiber kablo çalışmalarını ve Yüksek Yayın Kurulu üzerinden hayata geçirilmeye çalışılan IP Tabanlı TV çalışmalarını derhal durdurması ve/veya kontrol altına alması gerektiğini, bu uygulamaların daireyi zorda bırakacağını kaydetti.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun tarafsızlığını ispatlaması gerektiğini kaydeden Soysan, “Operatörler arasında uygulanan ara bağlantı sonlandırma ücretlerini bir an evvel düzenlemelidir. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun bu konulardaki bugüne kadar olan tavrı kurumun tarafsız olmadığı izlenimini yaratmaktadır” dedi.

“DAİREYE SAHİP ÇIKILMALI”

Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’nın Telekomünikasyon Dairesine sahip çıkması gerektiğini de vurgulayan Soysan, bakanlığın, dairenin özelleştirilmesinin söz konusu olmadığı yönünde açıklamalar yaptığını ancak daireyi ortadan kaldıracak uygulamalara göz yumduğunu savundu.

“Bakanlık, Telekomünikasyon Dairesi gelir ve giderlerine sahip çıkmamakta, yatırım yaparak kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak adımları atmamaktadır” diyen Soysan, bakanın sözlerini hayata geçirmesini istedi.

Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’nın GSM operatörlerinin fiber kablo çalışmalarına asla taviz vermemesi gerektiğini kaydeden Soysan, şunları kaydetti:

“Bakanlık, Yüksek Yayın Kurulu üzerinden IP Tabanlı TV çalışmaları konusunda Telekomünikasyon Dairesi’nin hassasiyetlerini koruma altına almalıdır. Ara bağlantı Sonlandırma ücretlerinin bir an evvel düzenlenmesi için elini masaya vurmalıdır. GSM operatörlerinin 4G uygulamasına geçmeye hazırlandığı bir dönemde Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili projelerin üretilerek sözde değil gerçekte hayata geçirilmesini sağlamalıdır.”

“SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

Telekomünikasyon Dairesinin yok edilmesine seyirci kalmayacaklarını belirten Soysan, “Belli ki Telekomünikasyon Dairesi özelleştirilemez diyenler dairenin yok olmasının zeminini hazırlamaktadırlar” dedi.

Soysan, toplumsal varlıkların özelleştirilmesine veya yok olmasına izin vermeyeceklerini, Telekomünikasyon Dairesi çalışanları olarak yasal dayanakları doğrultusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

Soysan, “Buradan Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nu ‘Kendilerine Gelmeleri’ konusunda kamuoyu önünde uyarıyoruz” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615