• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Teknik heyetler çalışma yapıyor!

Teknik heyetler çalışma yapıyor!
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, teknik heyetlerin Salı gününden beri KKTC'de çalışmalar yaptığını, sektörel toplantılarda Kuzey...

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, teknik heyetlerin Salı gününden beri KKTC'de çalışmalar yaptığını, sektörel toplantılarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde enerji ile ilgili bütün konuların değerlendirileceğini söyledi.

Atalay, enerji, su ve sağlık konularında çalışmalar yapılacağını belirtti.

Beşir Atalay, Türkiye’den gelecek elektrik hattı, doğalgaz ve yenilenebilir enerji konusunun ele alınacağını belirtti.

Beşir Atalay, su konusunda da çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Atalay, “barajlar bitmek üzere, deniz hattı çalışmaları ve buradaki dağıtım konusunu görüşeceğiz. Bu konuda yarın 3 yatırımın temelini atacağız. Böylece su ile ilgili çalışmaları sonuçlandırmış olacağız” dedi.

Heyetle birlikte KKTC’ye gelen Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın da sağlık konularını ele alacağını belirten Atalay, Türkiye’de geçen yasayla birlikte, Türkiye vatandaşlarının KKTC’deki sağlık kurumlarından aldığı hizmetlerin Türkiye’de olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasının sağlandığına işaret etti.

Atalay, “bu önemli bir adımdır. Ciddi bir sağlık gelir transferi olacak. Bunun protokolünü de imzalayacağız” dedi.

Beşir Atalay, “bu ziyaretimizde önemli birçok konuyu değerlendirmiş ve sonuçlandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

TEKNİK HEYET SUNUM YAPTI

Atalay, teknik heyetin de Salı gününden bu yana KKTC’de çalışmalar yaptığını, bugün çalışmalarla ilgili kendilerine sunum yapacaklarını belirterek, sunumun, Ekonomik Program’ın geçen yılki uygulaması ve bu yıla bakış ile şu andaki sorunları kapsayacağını kaydetti.

Çalışma ziyaretinin geç saatlere kadar süreceğini ifade eden Atalay şöyle devam etti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki önemli konuları değerlendirmiş olacağız. Türkiye olarak biz Kuzey Kıbrıs’ın Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güvenle bakmaları ve güven içinde yaşamaları için daima düşünüyoruz planlıyoruz kaygı sahibiyiz ve bunun için çalışıyoruz.

Türkiye daima sizin yanınızda, Türkiye üzerine düşen görevleri daima gerektiği gibi hakkıyla yapma gayreti içindedir."

Beşir Atalay, Türkiye Başbakanı Erdoğan ile 21 Ocak tarihinde Brüksel ziyareti yaptıklarını ve burada AB yetkilileri ile Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin ele alındığını, AB mekanizmalarının o gün tümünün Türkiye’ye ayrıldığını ifade ederek, oradaki görüşmelerin hemen hemen yarısının Kıbrıs ile ilgili olduğunu söyledi.

“Kıbrıs’ın geleceği, müzakere çalışmaları, AB’nin geçmişte yaptığı yanlışlar, 2004’teki referandumdan sonra Kıbrıs’a (KKTC’ye) uyguladıkları ambargolarla ilgili taahhütleri yerine getirmemeleri ve benzeri” konuların görüşüldüğünü ifade eden Atalay, “Başbakanımız Kıbrıs’la ilgili orda çok şeyler söyledi, ilgililere anlattı, umuyoruz müzakere çalışmaları bu dönem tekrar başlar, masaya oturulması gibi konularda bizim çabalarımızın da katkısı olacaktır” dedi.

Atalay, Türkiye olarak iç ve dış politika konularında, ekonomik konularda daima KKTC ile ilgili sorumluluklarını yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak, KKTC’de yapacakları iki günlük çalışma ziyaretinin verimli geçeceğine inandığını vurguladı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615