• BIST 93.750
  • Altın 188,525
  • Dolar 4,7830
  • Euro 5,5854
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 35 °C

TC-KKTC arasında işbirliği protokolü!

TC-KKTC arasında işbirliği protokolü!
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile bir araya geldi.Görüşme sonrasında...

Kaşif ve GüllüceBayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında Kaşif ve Güllüce, 2 ülke arasında bayındırlıkla ilgili işbirliği protokolü imzaladı.

Balkanlıkta verilen bilgiye göre, protokol 26 Şubat 1998 tarihinde Ankara’da imzalanan  “Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” dikkate alınarak imzalandı.

PROTOKOLDE KARARA BAĞLANAN KONULAR

2 ülke arasında bayındırlık alanındaki işbirliğini artırmayı, genişletmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan protokolde şu konular karara bağlandı:

“Tarafların bayındırlık alanında sürdürülebilirliğinin sağlanması gayesiyle bilgi, deneyim ve teknoloji paylaşımı ile işbirliği yapması.

İnşaat sektöründe yapı- malzeme standartların belirlenmesi ve KKTC’nin yasal mevzuat içine alınması.

Yapı malzeme yönetmeliğinin hazırlanarak, KKTC Deprem Bölgeleri Haritası’nın oluşturulması.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı personelinin ve teknik personelinin de dahil edilmesi.

KKTC’de düzenlenecek eğitim programlarına destek verilmesi.

Resmi kuruluşların, akademik kurumların, özel firmaların ve sivil toplum kuruluşlarının bu protokolle işbirliği faaliyetlerine katılma imkânı ile protokolün uygulanmasının sağlanması için ortak bir komite kurulması.”

Ankara temaslarını sürdüren Bakan Kaşif, yarın Anıtkabir’i de ziyaret edecek.

Kaşif ElvanKÂŞİF TÜRKİYE ULAŞTIRMA VE DENİZCİLİK BAKANI LÜTFÜ ELVAN’LA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Ankara temaslarına Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan'la görüşerek başladı.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Bakan Elvan, yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetinin öncelikli hedeflerinden birinin KKTC bayrağının dalgalanacağı bir havayolu şirketi kurmak olduğunu düşündüğünü belirterek sivil havacılık alanında dünyada hayranlık uyandıran Türkiye'nin bu anlamda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Elvan, KKTC’nin yaşamakta olduğu  karayolu atılımlarının kendilerini memnun ettiğini ve yapılan altyapı yatırımlarının KKTC’nin kalkınmasında önemli katkılar sağladığını düşündüklerini söyledi.

Bakan Lütfü Elvan, KKTC’nin istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomi olması ve büyüme kaydedebilmesi için her zaman gereken desteği vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kâşif de konuşmasında işbirliklerinin derinleşerek devam edeceğini, “TC’de ne varsa KKTC’de de olacak” mantığı ile hareket edilmesinden mutlu olduklarını dile getirdi.

Amaçlarının KKTC’yi güçlendirmek olduğunu söyle yen Kaşif, havalimanının inşaatına başlanması ve tesliminin ilk hedefleri olduğunu, Telekomünikasyon Dairesi altyapısını güçlendirme çalışmalarına başladıklarını, yeni havayolu için de komitelerin kurulma aşamasında olduğunu ve bunun hükümet programında da bulunduğunu vurguladı.

TC ile işbirliği içinde olmaktan kendilerini güçlü hissettiklerini bu çalışmalar kapsamında Kıbrıs Türk halkının kazanacağını,  el ele verip birlikte hareket edeceklerini söyleyen Kaşif, ayrıca, Bakan Lütfü Elvan’ı KKTC’ye davet etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615