• BIST 98.455
  • Altın 219,304
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Lefkoşa 8 °C
  • Girne 10 °C
  • Mağusa 8 °C
  • İskele 8 °C
  • Güzelyurt 7 °C
  • Lefke 8 °C

TC Elçiliği’nin Hibe programları kapsamında destek

ADA Haber
TC Elçiliği’nin Hibe programları kapsamında destek

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği 2017 Yılı Sanayi, Turizm Ve Tarım Hibe Programları kapsamında destek almaya hak kazanan 78 kişiye sertifikaları düzenlene törenle verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nde yer alan törende konuşan Büyükelçi Derya Kanbay, Çukurova Kalkınma Ajansı öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’de girişimcilik ve üretimi desteklemek üzere uygulamaya koyduğu hibe programında 78 projenin başarılı olduğunu kaydetti.

Kanbay, ekonomiyi daha canlı hale getirebilmek, rekabet edebilirliliği artırmak, dış dünyaya daha güçlü ulaşılabilmesini sağlamak ve KKTC halkına daha mutlu yarınlar sunabilmek için KKTC devleti ile işbirliği içinde çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Başvurularda başarılı bulunan progje sayısının oransal olarak düşük olduğunu belirten Büyükelçiş Kanbay, “bu oranın ve kaynakların daha da artmasını ve bu kaynakların daha fazlasının üretim ve kalkınma olarak geri dönmesini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kredilere müracaatta bazı kolaylıklar ve destekler sağlanması gerektiğini belirten Kanbay, fırsat eşitsizliğini giderecek bazı tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Gecede konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami de KKTC ekonomisine verilen bu destek için teşekkür etti.

Nami “Doğru programlarla ne kadar güzel işler başarılabildiğini bu vesile ile görmüş oluyoruz. Rakam çok büyük olmayabilir ancak etkisi ve ulaştığı kesimler çok” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de, Türkiye cumhuriyetinin sağladığı hiberler ile girişimcilerin önünün açılmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Hibe desteklerine erişim kolaylaştırılması ve başvuru koşullarının sadeleştirilmesinin önemine işaret eden Şahali, sağlanan desteklerin istihdama pozitif etki yapması dileğinde bulundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, Türkiye Cumhuriyetine KKTC turizmine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür etti.

Turizmde önemli adımlar atıldığını belirten Ataoğlu, katkı koyan herkesi tebrik etti.

Konuşmaların ardından başarılı olan başvuru sahiplerine belgeleri verildi.
2017 yılında gerçekleştirilen Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı, Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği almak üzere başvuruda bulunan 196 kişiden 78’i hibe almaya hak kazandı. Türkiye büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre program kapsamında 15 milyon 700 bin TL hibe verildi.

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615