• BIST 1.391,910
  • Altın 490,71
  • Dolar 8,6430
  • Euro 10,1200
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 34 °C
  • İskele 34 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 34 °C

Tatar: Güney Kıbrıs’ta karantinaya alınan uçakta Kıbrıslı Türk öğrenciler de var

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ersin Tatar başkanlığında toplanarak, koronavirüs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.
Tatar: Güney Kıbrıs’ta karantinaya alınan uçakta Kıbrıslı Türk öğrenciler de var

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ersin Tatar Başkanlığıdan toplanarak, koronvirüs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Tatar, gün içerisinde birçok sektörden temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, halkın selameti için çalışmalarını hassas ve titiz bir şekilde sürdüreceklerini kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, sınır kapılarında zamanında alınan tedbirlerin ülkede koronavirüs konusunda koruma sağlandığını bu nedenle ülkede vaka sayısının 6 olduğunu ifade etti.Koronavirüs teşhisi konulan hastaların sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu vurgulayan Başbakan Ersin Tatar, Salamis Bay Conti Otel-de karantinada olan 800 vantadaşın sıkıntılarının da giderildiğini kaydetti.

Tatar,Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile OHAL ve sokağa çıkış önerileri konusunda farklı düşündüklerini de ifade etti.Tatar, “Biz Bunun dışında bir yöntem düşündük.Herşey çok iyi gidiyor. Aldığımız tedbirler, sınır kapılarında aldığımız tedbirler ile KKTC korunmaktadır. Görüştüğümüz parti başkanları da bizimle aynı görüştedir..Cumhurbaşkanı Akıncı’ya cevabım eğer gerçekten kalabalıklar devam ederse, kısmi, bir kısım evlere kapatma olayı gündeme gelebilir.Biz bunu istemiyoruz.. KKTC’de baskıcı ve dayatmacı anlayışın kabul görmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, konuşmasında kalabalıklardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi ve Elzem hizmetler temel ihtiyaçlar sağlandıktan sorna herkesin evine dönmesi çağrısında bulundu.

Tatar, buna idari izinli memurlar ve özel sektör çalışnalarının da uyması gerektiğini kaydetti.

Parti Başkan ve temsilcileri ile Cumhurbaşkanlığı seçimini görüştüklerini kaydeden Başbakan Tatar, ortada bir seçim havası olmadığını ve seçimin ertelenmesi için genel bir anlayışın sözkonusu olduğunu belirtti.

“Soğukkanlı bir şekilde dünyayı da takip ederek yaptığımız çalışmaları başarılı bir şekilde sonuca götürmemiz gerekiyor” diyen Tatar, siyaseti bir kenara bırakarak halkın sağlığı için birlik beraberlik ve karşılıklı anlayış içerisinde olunması gerektiğini söyledi.Başbakan Tatar, sağlık yanında ekonomi ve maliye alanında da tedbirler alınması gerektiğini bu yönde temaslarının sürdüğünü de ifade etti.

Tatar, açıklamasında yurdışından özellikle İngiltereden gelen vatandaşların 14 günlük karantinada kalmasının öneminini de vurguladı.Tatar, “İngiltereyi de yakından izliyoruz. Farklı yöntem izledikleri için farklı sıkıntılar olabiliyor. Türk Hava Yolları’nın İngiltere uçuşlarını durduruğuna dahil bilgi geldi, bu yönde de birtakım çalışmalarımız söz konusu olacaktır.İngiltere’den ve diğer yurtdışından KKTC’ye gelenlerin mutlaka gözlem altına olması gerekiyor..” dedi.

Karantina süresine uymayanlar konusunda gereğinin yapılması gerektiğinin altını da çizen Tatar, Polisin bu konuda iki kişiye dava okunduğunu bunun da kendisini memnun ettiğini belirtti.Konuşmasında yurtdışından ülkeye giriş yapan ve yapacak olan kişilerin yakınlarına da seslenen Tatar, “Ülkeye giriş tarihinden 14 gün geçene kadar gözlem altında bulunsunlar. Aksi takdirde istenmeyen durumlara sebep olurlar. Ve bütün çabalarımız boşa gider” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, rehavete kapılmamak gerektiğini, olayın ciddi olduğunu, Mart ayı sonuna kadar titiz ve fedakar çalışmaların sürmesi gerektiğini vurgulayarak, idari izin konusunu günü geldiğinde değerlendirebilecekleri mesajını verdi.

Aralarında Kıbrıslı Türk öğrencilerin debulunduğu, İngiltere’den Larnakaya inen uçaktaki yolcuların Trodos’taki bir merkezde karantiya aldığını belirten Başbakan Tatar, konunun takibinde olduklarını söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0548 890 46 15