• BIST 105.964
 • Altın 163,264
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364
 • Lefkoşa 11 °C
 • Girne 11 °C
 • Mağusa 11 °C
 • İskele 11 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • Lefke 11 °C

Tarihi gün bugün

Tarihi gün bugün
Cenevre zirvesinde kıyasıya pazarlık dün de devam etti. Bugüne kadar çözümlenemeyen birçok konu bağlandı. Yönetim ve Güç paylaşımında Türk tarafını...

Cenevre zirvesinde kıyasıya pazarlık dün de devam etti. Bugüne kadar çözümlenemeyen birçok konu bağlandı. Yönetim ve Güç paylaşımında Türk tarafını tatmin eden ilerlemeler sağlandı, karşılıklı haritalar sunuldu

HARİTALAR KASADA: Liderlerin karşılıklı harita teatisi dün akşam saatlerinde yapıldı. Türk tarafı Türk Kurucu Devleti’ne yüzde 29.2, Rum tarafının da 28.2 oranında toprak öngören haritaları karşılıklı olarak uzmanlar tarafından oransal olarak değerlendirildi. Teknik değerlendirmenin ardından haritalar BM kasasına konuldu

GARANTÖRLER HAZIR: Karşılıklı olarak haritaların sunulmasının ardından garantör ülkelerin katılımı ile bugün yapılacak olan uluslararası konferans kesinlik kazandı. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konferans için programını değiştirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, konferans öncesinde İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ve Devlet Bakanı Duncan ile görüşecek

SON DEĞİL: BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, 5’li konferansın en iyi şans olduğunu belirterek, en iyi sonuç için de zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Eide: Her şey ancak varılacak bir mutabakattan sonra konuşulabilecektir. Ancak konferans bir son değildir

GARANTÖR LİDERLER: Eide: Normal seyirde garantör ülkelerin liderlerinin katılımı söz konusu değil. Onlar en üst seviyeye gelindiğinde sürece dahil olacak, şu an için dışişleri bakanları ve Kıbrıslı liderlerin katılımı planlandı. Gerekirse garantör ülkelerin liderleri hafta sonu katılabilir

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında Pazartesi’nden itibaren gelinen noktayı ve dün yaşanan süreci anlatı.

Eide, Cenevre’de Pazartesi günü başlayan müzakerelerin planlandığı gibi gittiğini belirterek, uzun zamandır görüşülen bazı zor konuların çözüme kavuştuğunu, diğer konularda da çözüme yakın olduklarını kaydetti.

Eide, yapılması gereken daha çok iş olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in dışında uzmanların da aralıksız çalışmaya devam ettiğini aktardı.

Müzakerelerin kendi dinamikleri içerisinde devam ettiğini söyleyen Esben Barth Eide, haritalarla ilgili anayasal değişiklikler dahil, birçok konuda uzlaşma olduğunu belirtti.

“Genel anlamda olmamız gereken noktadayız” diye konuşan Eide, “Gece yarısı daha rahat birşeyler söyleyebileceğime inanıyorum. Bence şu anda görüşmelerin en önemli noktası, çözüm için çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Eide, “Herşey ancak varılacak bir mutabakattan sonra konuşulabilecektir. Ancak konferans bir son değildir” dedi.

Eide, 5’li konferansın en iyi şans olduğunu belirterek, en iyi sonuç için de zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Liderlerin dün de geç saatlere kadar çalışmayı sürdürdüklerini ifade eden Eide, amaçlarının bugün garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye ilaveten Avrupa Birliği’nin (AB) de “özel gözlemci” statüsünde katılacağı uluslararası konferansa en iyi şekilde hazırlanmak olduğunu belirtti.

Bugün tarihi bir gün olacağını kaydeden Eide, “Sonuç ne olursa olsun tarihi olacak. Çünkü bu süreçte ilk defa garantör güçler ile Kıbrıslı liderlerin hepsi birarada olacak” dedi.

“Konferans dışişleri bakanları seviyesinde”

Uluslararası konferansın, garantör ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleşeceğini açıklayan Eide, “Dışişleri bakanlarını burada görmekten mutlu olacağım” ifadesini kullandı.

Espen Barth Eide, garantör ülkelerin son birkaç günde kendi aralarında yürüttüğü diplomasi sonucunda yarınki konferansa dışişleri bakanları seviyesinde katılma kararı aldıklarını belirterek, “Bu oldukça normal bir prosedür. Onlar bu seviyede başlamak istediler ve gelişmelerin nasıl seyredeceğini görecekler” dedi.

“Basındaki haritalar doğru değil”

Kıbrıs’taki tarafların kendi haritalarını sunacaklarını, haritaların BM’nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyu ile paylaşılmayacağını duyuran Eide, bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği yansıtmadığını, haritayı sadece “Kıbrıslı” iki lider ve iki harita uzmanıyla kendisinin göreceğini belirtti.

Haritaların sunulmasının ardından süreçte oluşacak yeni duruma ilişkin konuşan Edie, her iki taraftan harita uzmanlarının parametreler açısından değerlendirmeler yapacağını, sonrasında ise ne olacağının görüleceğini kaydetti. Eide, basında yer alan haritaların doğru olmadığını, nihai haritaları kendisinin de henüz görmediğini söyledi.

Gerekirse hafta sonu Erdoğan Çipras ve Mey de katılacak

Güvenlik ve garantilerle ilgili olarak da Eide, taraflar arasında ciddi etkileşimler olduğunu ve BM Genel Sekreterinin de orda olacağını ifade ederek, tüm garantör ülkeler ve iki liderin katılımı ile yapılacak toplantıda ‘şu konuşulacak’ demenin mümkün olmadığını kaydetti.

Garantör ülkelerin liderlerinin katılıp katılmayacağına ilişkin olarak ise Eide, normal seyirde liderlerin katılımının söz konusu olmadığını, liderlerin en üst seviyeye gelindiğinde dahil olacağını anımsatarak, şu an için dışişleri bakanları ve liderlerin katılımının olacağını, gerekmesi durumunda hafta sonu katılabileceklerini belirtti.

Eide, ilk üç günkü gelişmelere bakıldığında, garantör ülkelerin katılımı ile neye ulaşılmasının beklendiğine ilişkin olarak da, “Üç aşağı beş yukarı olunması gereken noktada olduğumuzu düşünüyorum. Çok verimli bir sabah oturumu yaptık. Görüşmelerin esas temel odağı güvenlik ve garantilerdi. Çözüm için çalışmalar devam ediyor” dedi.

“En iyi şansla karşı karşıyayız”

Espen Barth Eide,“Tüm konulara değindik ve bazılarına henüz girmedik. Güvenlik, garantiler, mülkiyet ve toprak konuları var. Şu an en iyi şansla karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Bir son tarih olmadığını ve ne kadar zaman gerekirse o kadar zaman isteneceğini anlatan Eide, çözülmemiş konuları çözmek ve garantilerle ilgili çerçeve ile kapsamlı çözüm için anlaşmaların, anayasanın zaman alacağını, referandum için de zamana gerek olduğunu söyledi. Şu an için belirli engellerin aşıldığını ancak hedef için daha ödevler olduğunu ve belirli bir tarih söyleyemeyeceğini kaydeden Eide, yapılacak şeyler bulunduğunu belirtti.

Referandum tarihi

Eide, bir referandum tarihiyle ayrılmanın mümkün olup olmayacağıyla ilgili soruyu yanıtında, bu noktada çözümün neye benzeyeceğinin anlaşılacağını, kurucu devletler anayasası ve siyasi mutabakatın özünün anlaşılmış olacağını, böylece de neye oy verildiğinin bilinebileceğini söyledi.

Cenevre’den bir anlaşmayla dönmeyi beklememek gerektiğini belirten Eide, yeni bir konferans olacağını söyleyemeyeceğini, tam tarih vermenin mümkün olmayacağını da ifade etti.

Haritaların konferans masasında olacağını da söyleyen Eide, IMF, Dünya Bankası, Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle mülkiyet ve toprakla ilgili danışmanların da Cenevre’de olduğunu anımsattı ve çalışmaları için teşekkür etti.

Eide, bir ülkeyi birleştirmek açısından çok önemli bir şey için çalıştıklarını ve Avrupa Komisyonu’nun süreç içinde olduğunu kaydederek, BM’nin tam bir AB üyesi oluşturmak için çalıştığını söyledi.

Havadis

Diğer Haberler
 • KKTC ve Türkiye'yi saf dışı bırakma zirvesi!21 Kasım 2017 Salı 22:34
 • 600 kaçak emlakçı var!21 Kasım 2017 Salı 22:25
 • 'İleri Kalp Yetmezliği Merkezi' kuruldu21 Kasım 2017 Salı 17:51
 • Kalkanlı'da kaza!21 Kasım 2017 Salı 17:11
 • Tüm kentler tehlike altında!21 Kasım 2017 Salı 15:01
 • Anıttepe çöplüğe döndü!21 Kasım 2017 Salı 12:13
 • Mağusa'da kan donduran iddia!21 Kasım 2017 Salı 10:23
 • TDP aday adayları belli oldu21 Kasım 2017 Salı 08:41
 • Yol trafiğe kapandı!20 Kasım 2017 Pazartesi 22:03
 • Sosyal Sigortalar Dairesi'nden uyarı20 Kasım 2017 Pazartesi 21:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615