• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 19 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 19 °C
  • Lefke 19 °C

Talat: TOMA ihalesinin iptali söz konusu değildir!

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TOMA ihalesinin iptalinin söz konusu olmadığını savundu.Talat, UBP döneminde yapılan TOMA ihalesinin, şimdiki hükümet...
Talat: TOMA ihalesinin iptali söz konusu değildir!

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TOMA ihalesinin iptalinin söz konusu olmadığını savundu.

Talat, UBP döneminde yapılan TOMA ihalesinin, şimdiki hükümet tarafından iptalinin mümkün olmadığını, bunun bir prosedürü olduğunu ileri sürerek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve polise bağlı bir konu olduğuna değindi.

TOMA konusunun polisin sivile bağlanması için harekete geçilmesinde bir adım olabileceğini söyleyen Talat, bu olumsuzluğun olumlu bir gelişmeye vesile olması gerektiğini kaydetti.

Talat, UBP'lilerin TOMA konusunu şimdiki CTP-DP hükümetinin üzerine yıkmaya çalıştığını dile getirerek, "biz ihaleye gittik, siz istemezseniz iptal edin diyorlar. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bunun bir prosedürü var. İhale yapıldıktan sonra iptali söz konusu olamaz" dedi.

Talat, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun TOMA'nın ülkeye girişini engellemesi veya engelleyememesi durumlarında, her iki durumda da sivilleşme için girişim yapılması gerekliliğinin ortada olduğunu vurguladı.

“TOMA konusundan sivilleşme şart oldu”

“Polisin sivile bağlanması, Polis Yasası’nda değişiklik yapılması ile mümkündür. Polis Yasası’nda ‘GKK’na bağlıdır’ maddesinin değiştirilmesi yeterli olur. Şimdi tam zamanıdır diyorum çünkü iki tane olay Kıbrıs Türkünü şok etti. Biri polis terfileriydi. Genel kanaat bu terfilerin doğru olmadığı yönündeydi ve bu terfiler, tam da hükümetin kurulduğu gün açıklandı. Bir diğer olay da TOMA konusu.

“DP sivilleşmeye şiddetle karşıydı”

Demokrat Parti’nin, geçmişte sivilleşmeye şiddetle karşı olduğunu işaret eden Talat, DP-UG’nin şuandaki yaklaşımının ise bilinmediğini kaydetti. Talat şöyle konuştu:

“Sivilleşme artık olmalı. Demokrat Parti kanadı geçmişte niyetlendiğimizde buna şiddetle karşı çıkmıştı ve yapamamıştık. Dolayısıyla Demokrat Parti polisin sivile bağlanmasına şiddetle karşıydı, şimdi tutumu nedir onu bilmiyorum. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin ise, bu konuda samimi olduğunu biliyoruz.”

“UBP’nin yaklaşımı çok çiğ bir yaklaşımdır”

“TOMA konusunda UBP’nin ‘istemiyorsanız iptal edin’ şeklindeki yaklaşımı’ çok çiğ bir yaklaşımdır. Çünkü bu ihale UBP döneminde yapılmıştır ve hükümet tarafından iptal edilemez. Dolayısıyla, TOMA konusu artık ispat ediyor ki, polis artık sivil idareye bağlanmak zorundadır.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76