• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Lefkoşa 21 °C
 • Girne 21 °C
 • Mağusa 21 °C
 • İskele 21 °C
 • Güzelyurt 19 °C
 • Lefke 21 °C

Talat: Anastasiades’e buluşma çağrısı yapılmalı

Talat: Anastasiades’e buluşma çağrısı yapılmalı
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum lider Anastasiades’e buluşma çağrısı yapılması gerektiği üzerinde durarak, ortak metnin de iki saat içerisinde...

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum lider Anastasiades’e buluşma çağrısı yapılması gerektiği üzerinde durarak, ortak metnin de iki saat içerisinde hazırlanabileceğine inandığını söyledi. Yüz yüze olunca işin başka olacağını kaydeden 2. Cumhurbaşkanı Talat, bunun sosyal yemeklerle olamayacağını, sosyalleşmenin de iyi bir şey olduğunu, ama görüşme yerine geçemeyeceğini söyleyerek, ortak açıklamayı hazırlamak üzere masaya gelmesi için Türk tarafının Anastasiades’e çağrı yapması gerektiğini vurguladı.

Ofisinden verilen bilgiye göre, Talat,  katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Bugün Anastasiades’in yaptığı gibi, Hristofyas’ın da, üstelik görüşmeler devam ederken çeşitli ülkelere ziyaretler yaparak destek aradığının hatırlatılması üzerine konuşan 2. Cumhurbaşkanı Talat, bunların en önemlisinin 2008’de, garantör İngiltere’ye, yeni seçilmiş lider olarak aldığı davet olduğunu ifade ederek, İngilizlere “Hristofyas İngiltere’de ne yapacak?” diye sorduğunu, İngilizlerin de Annan Planında öngörüldüğü gibi çözüm durumunda, üsler bölgesinin önemli  bir bölümünün Birleşik Kıbrıs’a hediye edileceğini duyuracaklarını söylediklerini anlattı.

Talat, bunun Rum tarafının elini güçlendirmeye yönelik bir komplo olduğunu ve henüz  görüşmeler başlarken İngilizlerin bu tavrı takınmalarının kabul edilemeyeceğini ifade ettiğini söyledi.

Bu ziyarette, İngiltere’nin Rumlarla  bir deklarasyon yaptığını hatırlatan Talat, Rum tarafını memnun kılacak bir takım hususların bu deklarasyona konduğunu belirtti.

Hristofyas’ın bununla yetinmediğini ve o dönemde Rusya’ya da gittiğini hatırlatan Talat, Rum liderin her yerden bir şeyler almaya çalıştığını anlattı.

Hristofyas’ın en büyük korkusunun ortağından kaynaklandığını  belirten Talat, anlaştıkları hususların bile birlikte duyurulmasının kabul edilmediğini hatırlattı. Rum tarafının bunun bir ara anlaşma olarak görülmesinden korktuğunu belirten Talat, “Ara anlaşma olsa ne olacaktı?” diye sordu.

“İNGİLTERE BUNU HEP YAPAR”

Bugüne gelince, benzer bir tutumun Anastasiades tarafından da takınıldığını, görüşmelerin başlamasını erteleyerek çeşitli yollarla pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığını ve son örnekte görüleceği gibi buna yine en başta İngiltere’nin çanak tuttuğunu ifade eden Talat, “İngiltere bunu hep yapar” dedi.

Talat, şöyle konuştu:

“İngiltere’nin, Kıbrıs Cumhuriyetinde Türk unsurunun yer almaması gerekçesiyle üslere yönelik kira borcunu bile ödemezken, üslerin statüsünü değiştirecek boyuta varma ihtimali bulunan bir anlaşmayı Rum tarafıyla sonuçlandırması, kabul edilemez. Üstelik İngiltere’yi hiç de ilgilendirmeyen ve ortak metin çalışmalarında -ben katılmasam da- sorun yaratan ifadelerin Anastasiades’le birlikte deklare edilmesi hiç yakışık almamıştır... Henüz konuyu incelemiş değilim, ancak yetkili makamlarımız ve hukukçular konuyu irdeledikten sonra gerekli tepkinin gösterilmesi gerekecektir diye düşünüyorum.

Üstelik Rum basın haberlerine göre üsler bölgesinde malı bulunan Kıbrıslı Türklerin mallarından da, üslerde Kıbrıs Cumhuriyeti yasaları geçerli olacağı için, vasilik sorumlu olacakmış. Yani İngilizler üsler bölgesindeki Türk mallarını da Rum tarafına armağan etmiş görünüyorlar. Ancak yine de ayrıntıların öğrenilmesi ve hukuki incelemenin yapılması şarttır.”

“KIBRIS SORUNUNDA BM DEVREYE GİREBİLİR”

Rum tarafı ayak sürürken bizim tarafın “Gel masaya oturalım ve birlikte bu metni hazırlayalım” gibi bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini söyleyen Talat,  metin hazırlanamayınca görüşmeleri başlatma görevinin BM’ye düşeceği ihtimali üzerinde durdu.

Talat, bu çerçevede, New York’a davetle BM tarafından gerçekleştirilecek görüşmelere başlama zorlamasından kimsenin kaçamayacağını söyledi.

KATOLİK NİKAHI

Katolik nikahı anlamında bir federasyonun doğru olup olmadığı hususunda ne düşündüğünün sorulması üzerine Talat, Türk tarafının uluslararası hukukun içinde olmadığını, toplum muamelesi gördüğünü hatırlattı ve Kıbrıs Türk halkının uluslararası sisteme henüz katılmadan bu gibi tartışmalara girilmesinin imajı bozduğunu ve bir punduna getirip ayrılanılacağıyla ilgili iddiaları güçlendirdiğini bu nedenle de bu tartışmalardan uzak durmak gerektiğini belirtti.

Rumları masaya getirmek için Türk tarafının ne yapması gerektiği şeklindeki bir soruyu değerlendiren Talat, önceliğin görüşmeleri başlatmak olması gerektiğini söyledi, ancak bunun dostlar alış verişte görsün şeklinde olmaması gerektiğini ifade etti.

Anastasiades’e buluşma çağrısı yapılması gerektiği üzerinde duran Talat, ortak metnin de iki saat içerisinde hazırlanabileceğine inandığını söyledi. Yüz yüze olunca işin başka olacağını kaydeden 2. Cumhurbaşkanı Talat, bunun sosyal yemeklerle olamayacağını, sosyalleşmenin de iyi bir şey olduğunu, ama görüşme yerine geçemeyeceğini söyleyerek, ortak açıklamayı hazırlamak üzere masaya gelmesi için Türk tarafının Anastasiades’e çağrı yapması gerektiği yolundaki görüşünü vurguladı.

Bunun yanı sıra Türk tarafının dünya ile kavga ederek bir yere varamayacağını kaydeden Talat, siyaseti dünya ile uyumlu hale getirmenin, dünyanın Kıbrıslı Türklere sempati gösterebileceği bir duruma gelmenin önemine değindi.

CUMHURBAŞKAN ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanı adaylığı sorulan Talat, önümüzde yerel seçimler olduğunu ve şu anda Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile kimsenin uğraşmadığını söyledi. Talat, adaylık konusunun henüz erken olduğunu ve o gün geldiğinde karar verileceğini ifade etti.

Bir soru üzerine Talat, çapraz oyda hedeflenenin görüşlerini yenileyen ılımlı bir sağ kesimin de oluşması, diğer toplumu aşağılayıcı siyasetlerini değiştirmeleri olduğunu söyledi.

DİNİ İLİŞKİLER

Başka bir soruyu yanıtlayan Talat, Rumların Başpiskoposu ile Din İşleri Dairesi Başkanı arasındaki ilişkilerden çok memnun olduğunu ve bu ilişkilerin bu şekilde sürdürülmesinin önemli olduğunu ifade etti.

KOP SÜRECİ

Talat, Kıbrıs Türk sporu için bugüne kadar rasyonel bir alternatif yaratılamadığı ve bugünkü koşullarda KOP ile bir sürece girilmesinin desteklenmesi gerektiği üzerinde durdu.

Spor ilişkilerinin Türkiye üzerinden yapılamayacağının kanıtlandığını kaydeden Talat, özellikle profesyonel yönü çok yaygın ve güçlü olan futbol alanında bunun hiç mümkün olmadığını anlattı.

Diğer Haberler
 • Sevcan Ekrem İstanbullu'nun kitabı yayımlandı23 Ekim 2017 Pazartesi 14:25
 • 2 yeni üniversite daha!23 Ekim 2017 Pazartesi 14:12
 • 'Seçim Tarihi' Meclis gündeminde!23 Ekim 2017 Pazartesi 13:36
 • Röntgenci SAPIK tutuklandı!23 Ekim 2017 Pazartesi 13:18
 • Lefke’den acı haber23 Ekim 2017 Pazartesi 12:44
 • Sıla Usar ADAY!23 Ekim 2017 Pazartesi 12:35
 • Kalyoncu ADAY değil!23 Ekim 2017 Pazartesi 12:22
 • “Gizli belgeler” ifşa edildi!23 Ekim 2017 Pazartesi 12:05
 • BKP’den İTTİFAK KARARI23 Ekim 2017 Pazartesi 11:52
 • Gezici adına 'uydurma anket!'23 Ekim 2017 Pazartesi 11:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615