• BIST 1.453
  • Altın 490,486
  • Dolar 8,2891
  • Euro 10,0846
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

"TAK Yönetimi acilen toplanmalı!"

Kamu-İş Sendikası, örgütlü bulunduğu Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta uyarı grevi yapıyor.Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) örgütlü Kamu İşçileri...
"TAK Yönetimi acilen toplanmalı!"

Kamu-İş Sendikası, örgütlü bulunduğu Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta uyarı grevi yapıyor.

Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) örgütlü Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), yeni müdürün, Yönetim Kurulu’nun onayı olmadan ve çalışanı mağdur edecek şekilde çalışma sistemini değiştirdiği gerekçesiyle ajansta tam gün uyarı grevine gitti. Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, ajanstaki sorunun çözümü gerçekleşmezse, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası’nın çalışanlara verdiği yetkiyi kullanarak, önümüzdeki günlerde uyarı grevini, süresiz greve dönüştürülebileceğini söyledi.

TAK önünde düzenlediği basın toplantısında, grev gerekçelerini açıklayan Sami Dilek, yeni müdürün tek taraflı, kendisine göre hazırladığı bir çizelgeyi zorla uygulamaya çalıştığını savundu.

Dilek, sorunların grevle değil uzlaşı ile çözülmesi için, geçici hükümetin Dışişleri Bakanı ile konuyu masaya yatırdıklarını ve bazı prensiplerde mutabakat sağladıklarını da belirtti.

Dilek, “Bu prensiplerden biri, bakanın taahhüdü altında özellikle çalışma düzeninin değiştirilmesi hususları sendikayla istişare edilerek çözümlenmesi yönündeydi. Bunu sayın bakan da uyumlu bir şekilde onaylamıştı” dedi. Hür İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Kamu-İş yetkililerinin basın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Kutlay Erk de ziyaret edilerek sorunlar yeniden gündeme getirildi.

Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

KTGB, TAK YÖNETİM KURULU’NU ACİLEN TOPLANIP İNİSİYATİF ÜSTLENMEYE ÇAĞIRDI

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), her basın kuruluşu gibi değerli olan ve 1973’ten beri önemli bir işlev yürüten devlet haber ajansı Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) yaşanan son gelişmeleri kaygıyla izlediklerini açıkladı ve TAK Yönetim Kurulu’nu acilen toplanarak sorunların çözümünde inisiyatif üstlenmeye çağırdı.

TAK Yönetim Kurulu’nda temsil edilen Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, üyelerinin hak ve çıkarlarını gözetmek kadar, ajansın yasasına uygun şekilde çalışmalarını sürdürmesini, abonelerine ve Kıbrıs Türk halkına hizmet vermesini de savunduğunu vurguladı.

“TAK ÇALIŞANLARINI DİNLEDİK”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven yaptığı yazılı açıklamada, Birliğin bir süre önce TAK’taki üyelerini toplantıya çağırarak görüşlerini dinlediğini; sorunun çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğine dair yönetim kurulu üyesinin bilgilenmesini sağladığını kaydetti.

Bu toplantının ardından yönetim kurulunun toplanması çağrılarının ve beklentilerinin ne yazık ki bugüne kadar hayata geçmediğini dile getiren Güven, TAK Yönetim Kurulu Başkanı’nı, inisiyatif üstlenerek acilen yönetim kurulunu toplantıya çağırmaya; nisap sağlanamayacaksa bile girişim yapmaya davet etti.

“TAK YÖNETİM KURULU’NUN SESSİZLİĞİ KABUL EDİLEMEZ”

Personelin büyük huzursuzluk yaşadığı, iş veriminin olumsuz etkilendiği, çalışanların sağlıklarının riske girdiği bu ortamda, geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Kutlay Erk’in girişimler yaparken TAK Yönetim Kurulu’nun sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Güven, KTGB’nin, TAK’ta huzurlu bir iş ortamının sağlanması için üzerine düşen görevi yönetim kurulu üyesi vasıtasıyla yapmaya hazır olduğunu belirtti.

“GEREKİRSE TEPKİ KOYARIZ”

Güven açıklamasını şöyle tamamladı:

“Yönetim Kurulu tüm bu gelişmelere rağmen toplantıya çağrılmamaya devam ederse, bunun arkasında başka art niyetli yaklaşımlar sezdiğimizi ve durumu değerlendirerek gerekirse üyemizi geri çekme de dahil bir takım tepkiler ortaya koyacağımızı ilgili kişiler ve kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76