• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 24 °C

'Süt Kurumu Bütçesi' onaylandı

'Süt Kurumu Bütçesi' onaylandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Süt Endüstrisi Kurumu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”nı oy çokluğuyla onayladı.Meclis'te ivedilik tezkerelerinin...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Süt Endüstrisi Kurumu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”nı oy çokluğuyla onayladı.

Meclis'te ivedilik tezkerelerinin görüşülmesinin ardından “Süt Endüstrisi Kurumu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” ele alındı.

İlk olarak yasa tasarısıyla ilgili konuşmalar yapıldı; ardından tasarı madde madde görüşülerek oy çokluğuyla onaylandı. Süt Endüstrisi Kurumu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'na 26 kabul, 2 ret oyu verildi.

Oylamanın ardından toplantısını tamamlayan Cumhuriyet Meclisi’nin bir sonraki oturumu, 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerinin başlayacağı yarın yapılacak.

OĞUZ: “SÜT TOPLAMA MERKEZLERİ HAYATA GEÇMELİ”

Süt Endüstrisi Kurumu 2013 bütçesiyle ilgili tasarı hakkında ilgili ilk sözü, UBP Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz aldı. Oğuz, Süt Toplama Merkezleri’nin faaliyet geçmediğini, bu konuyla ilgili bakanlığın belediye ile protokol imzalaması gerektiğini kaydetti.

Bu merkezlerin üreticiler için çok önemli olduğunu söyleyen Oğuz, bütçeye olumlu oy vereceklerini belirtti.

ANGOLEMLİ: “2014’E GİRERKEN 2013 BÜTÇESİ GETİRİLMESİ RET OYU İÇİN YETERLİ”

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, 2014 yılına girilirken, 2013 bütçesinin Meclis gündemine getirilmesini eleştirdi. Bu gibi olayların tekrarlanmaması için çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Angolemli, bunun bile tasarıya ret oyu vermeye yeterli olduğunu belirtti.

Angolemli, hükümetlerin yasa ve mevzuatlara uyması gerektiğini ifade etti. Hayvancının büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Angolemli, üreticilerin kasaplara kilo hesabını kabul ettiremediğini kaydetti.

Angolemli, TDP’nin yasaya ret oyu vereceğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: “BELEDİYELER İÇİN YASA TASARISI SUNACAĞIZ”

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, kurum bütçelerinin nisan mayıs ayına kadar uzayabildiğini, bu bütçenin de UBP döneminde hazırlandığını ve oylarının olumlu olacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, CTP kurultayının da tamamlandığını, dolayısıyla hükümetin sorunlara çare üretmeye geçeceğini umduğunu belirtti.

Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sorunlara değinen Çavuşoğlu, belediyelerde bu tarz olayların bir daha yaşanmaması için bir yasa tasarısı sunacaklarını belirtti.

SENNAROĞLU: “GÖREV BİZE DÜŞTÜ... SÜT PARALARI ZAMANINDA ÖDENİYOR”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, bütçenin zamanında yasalaşması gerektiğini, UBP zamanında yapması gerekeni yapmadığı için görevin kendilerine düştüğünü belirtti.

Sennaroğlu, kurumların bütçelerine değinerek, Süt Kurumu’nun 2014 bütçesi, Süt Endüstrisi ve Toprak Ürünleri Kurumu bütçesinin yasa tasarılarının kısa sürede Meclis’e geleceğini ifade etti.

Süt Endüstrisi Kurumu’nun göreviyle ilgili bilgi veren Sennaroğlu, göreve geldikten sonra sütünü verip parasını alamayan üreticilere yönelik süt paralarının zamanında ödenmesine başlandığını kaydetti.

ANGOLEMLİ: “OKKA-KİLO RAHATSIZLIĞI SÜRÜYOR”

Yeniden söz alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, hayvancının okka-kilo konusunda, rahatsızlığını yıllardır devam ettiğini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerin süt üreticisini koruduğunu, sübvanse ettiğini söyleyen Angolemli, basında sübvansenin azaltılacağına ilişkin haberler çıktığını, buna inanmak istemediğini belirtti.

Angolemli, sütün temel gıda maddesi olduğunu ifade etti.

Angolemli, Süt Endüstrisi Kurumu’nun firmalardan alacağı bulunduğunu belirterek, bunların temin edilmesi gerektiğini, bu yapılmazsa, kurumun zora gireceğini kaydetti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615