• BIST 1.408
  • Altın 461,608
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

Suriye'de iç savaşın korkunç bilançosu!

Suriye'de 2011 mart ayından bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 101 bin 513 kişinin öldüğü, 215 bin kişinin tutuklandığı ve 3 milyon evin hasar...
Suriye'de iç savaşın korkunç bilançosu!

Suriye'de 2011 mart ayından bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 101 bin 513 kişinin öldüğü, 215 bin kişinin tutuklandığı ve 3 milyon evin hasar gördüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporlarda, olayların başladığı 2011 yılının mart ayından, 21 Ağustos 2013'e kadar rejim güçlerince düzenlenen saldırılar ve meydana gelen çatışmalarda 101 bin 513 kişinin hayatını kaybettiği ve 215 bin kişinin de çeşitli nedenlerle güvenlik güçlerince tutuklandığı belirtildi.

Hayatını kaybedenlerden 89 bin 644'ünün sivil olduğu, bu rakamın ölenlerin yüzde 88'ine tekabül ettiği aktarılan raporda, söz konusu oranın, yüzde 57 olan 2. Dünya Savaşı'ndaki sivil ölümlerinden daha fazla olduğu vurgulandı.

Hayatını kaybeden sivillerden 10 bin 913'ünün çocuk, 9 bin 911'inin de kadın olduğu kaydedilen raporda, hapishanelerde işkence sonucu 2 bin 964 tutuklunun yaşamını yitirdiği, rejim güçleriyle çatışmalarda ise 11 bin 849 silahlı muhalifin öldüğü ifade edildi.

"2 saatte bir çocuk ölüyor"

Raporda, her saat başı 6 kişinin öldüğü, günde ortalama 135 kişinin hayatını kaybettiği, ortalama 2 saatte bir çocuğun, 3 saatte de 1 kadının yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Esed güçlerinin düzenlediği operasyonlarda 3 bin 399'u kız, 10 bin 913 çocuğun ölümünün belgelendiğine işaret edilen raporda, bunlardan 2 bin 305'inin 10 yaşın altında olduğu ve çocuklardan 530'unun kesici aletlerle öldüğünün tespit edildiği, 79 çocuğun da tutuklu bulunduğu sırada işkence altında hayatını kaybettiği aktarıldı.

"Ülkedeki saldırılarda 284 sağlık çalışanı öldü, 3 bin sağlık çalışanı da tutuklandı"

Raporda, ülkedeki gösterilerin başladığı günden bu yana 284 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği ve bunlar arasında 143 doktor, 54 eczacı ve 87 sağlık çalışanının bulunduğu belirtildi.

Rejim güçlerince tutuklanan 3 bin sağlık çalışanı arasında 600 doktorun bulunduğu ifade edilen raporda, Suriye ordusunun denetimini kaybettiği bölgelerdeki özel ve devlet hastanelerini bombaladığı hatırlatıldı.

"Suriye'de tutuklanan 215 bin kişiden 80 bini kayıp"

Raporda, " Olayların başladığı günden bu yana rejim güçleri 215 bin kişiyi tutukladı, 80 binden fazla kişi de kayıp. Tutuklular arasında 9 bin çocuk ile 5 bin kadın yer alıyor. Rejim güçleri, hapishanelerde tutuklulara işkence edip, aç ve susuz bırakıyor" denildi.

"Ülkedeki operasyonlarda 3 milyon ev, bin 451 cami, 3 bin 700 okul, 270 özel hastane ile 33 kilise ya hasar gördü ya da yıkıldı"

Örgütün raporunda, ülkede rejime bağlı birliklerin saldırılarından zarar gördüğü tespit edilen ev, ibadet yerleri, eğitim merkezleri ve sağlık kuruluşlarıyla ilgili rakamlar da açıklandı.

Rapora göre, Esed güçlerinin çeşitli kentlere düzenlediği operasyonlarda bin 451 cami, 3 bin 700 okul ve 270 özel hastane ile 33 kilise yıkıldı veya hasar gördü. Raporda, şimdiye kadar 3 milyon evin hasar gördüğü ve bunlardan 850 bin evin Scud füzesi, havan topu, varil bombası, tank ateşi veya roket saldırıları sonucu yıkıldığının tespit edildiği bilgisine yer verildi.

SNHR, tutuklu ve kayıp olaylarını kayıt altına aldıklarını, ölü ve yaralıları da çektikleri vidoe fotoğraflarla belgelediklerini duyurdu.

Öte yandan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki iç savaşta 6 milyon insanın yerinden edildiği kaydedildi.

Tutuklama ve kaçırma eylemleri arttı

SNHR, "Suriye rejimi, muhtemel askeri müdahale tartışmalarının ardından tutuklama ve kaçırma eylemlerini arttırdı. Ülkede kaçırılanların sayısı 80 bini aştı" açıklamasında bulundu.

SNHR'dan yapılan yazılı açıklamada, tutuklamaların özellikle Şam, Hama ve Lazkiye kentlerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Açıklmada, 26 Ağustos'tan bu yana "Başkent Şam'da 150 kişinin tutuklandığı ve kendilerinden halen haber alınamadığı, hükümet güçlerinin Hama'nın kırsalında geniş çaplı tutuklama operasyonları gerçekleştirdiği, özellikle Tayyibetül İmam'da en az 70 kişinin tutuklandığı, ülkenin doğusundaki Lazkiye'de ise er-Reml ve Bestan el-Hamami mahallelerindeki ailelerin hepsinin tutuklandığı" belirtildi.

Tutuklanan ve kaçırılanların durumlarından endişe duyulduğuna dikkati çekilen açıklamada, Suriye'de kaçırılanların sayısının 80 bin kişiyi aştığı ve kaçırılanlar arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK), tutuklananların ve kaçırılanların durumunun netliğe kavuşturulması için Suriye yönetimine baskı yapması istendi.

67 kişi öldü

Öte yandan, dün SNHR tarafından yapılan açıklamada da, Şam yönetimine bağlı güçlerin, muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu yerlere havan topu, roket ve savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği saldırılarda Halep'te 20, başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Dera'da 9, Humus'ta 7, İdlib'de 6, Deyru'z Zor'da 4 ve Kuneytra kentinde 2 olmak üzere toplam 67 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ölenler arasın 5 çocuk ile 4 kadının bulunduğu kaydedilen açıklamada, güvenlik güçlerince düzenlenen saldırılarda çok sayıda kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, Rakka'nın Tel Abyad ile Halep, Humus, Hama, Dera ile İdlib'de gece operasyonları ile iki ordu birlikleri arasındaki şiddetli çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan yazılı açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin İdlib'in Serakib beldesini bombalamaya çalışan savaş uçağını düşürdüğü ileri sürüldü.

Açıklamada, Esed güçlerinin Seyide Zeynep, Yermuk, Cobar, Duma, Haresta ve Berze banliyölerine roket, top, havan topu, karadan karaya atılan füzeler ve savaş uçaklarıyla saldırdığı, söz konusu bölgelerde çok sayıdaki evde hasarın meydana geldiği kaydedildi.

Şam'ın Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Malule beldesine savaş uçaklarının iki sorti yaptığı vurgulanan açıklamada, kentin Kalamun bölgesi, Dareya, Mudamiye ve Doğu Guta bölgesinde silahlı muhaliflerle Esed birlikleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Kaynak: AA

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76