• BIST 1.431
  • Altın 509,304
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 26 °C

Suriye, Rusya'nın teklifini kabul etti!

Muallim, Rusya’nın teklifini kabul etti, Türkiye’yi suçladıSuriye Dışişleri Bakanı, Rusya'nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettiklerini...
Suriye, Rusya'nın teklifini kabul etti!

Muallim, Rusya’nın teklifini kabul etti, Türkiye’yi suçladı

Suriye Dışişleri Bakanı, Rusya'nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Moskova’da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya’nın kimyasal silahların kontrolünü uluslar arası denetime devretmesi ile ilgili teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin’le görüşmesinde açıklamalarda bulunan Muallim, “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la çok verimli görüşmeler yaptık. O bize kimyasal silahlarla ilgili öneride bulundu. Biz de akşama doğru bunu kabul ettik” dedi.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Türkiye’de teröristlerin silahlandırıldığı ve eğitildiğini iddia eden Muallim, "Bunların arasında Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen teröristler var. Türkiye 83 ülkeden gelen teröristlerin eğitimine yardımcı oluyor. Türkiye ile Suriye arasındaki tarihi dostluk ilişkilerine rağmen, Türkiye karşı tarafta ve düşmanca bir tutum besliyor" eleştirisi getirdi.

KERRY ÖNERDİ, RUSYA TEKLİF ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Londra'da yaptığı açıklamada, Esad yönetiminin envanterinde bulunan kimyasal silahları bir hafta içinde uluslararası denetime vermesi durumunda, Suriye'ye askeri müdahaleden vazgeçeceklerini söylemişti.

Lavrov, Muallim’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye kimyasal silahların uluslar arası kontrole devrini, imha edilmesini ve Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne de üye olmasını teklif etmişti. Suriye böylece ABD’nin öncülüğündeki dış askeri müdahaleden korunabilecek.

ABD'DEN ESAD'A 1 HAFTA

İngiliz basınına göre ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a kimyasal silahları teslim etmesi için bir hafta müddet verdi, yoksa saldırıya hazır olmasını söyledi.

SURİYELİ MUHALİFLER: "SİYASİ MANEVRA"

Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada son gelişmeler "siyasi manevra" olarak nitelendi. Açıklamada, "Bu oyalama taktiği Suriye halkına daha fazla kayıp ve daha fazla tahribat getirecektir“ denildi. Açıklamada, Suriye'ye askeri müdahale çağrısı tekrarlandı.

AB'DEN RUSYA'NIN TEKLİFİNE DESTEK

Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların denetlenmesi yönündeki teklifine Avrupa Birliği'nden destek geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, "Teklifi ilgiyle inceliyoruz. Suriye'de şiddeti azaltacak her öneriyi memnuniyetle karşılıyoruz. Kimyasal silahların kullanım dışına çıkarılması hayati" dedi.

Bu ciddi teklifin tüm taraflarca dikkate alınması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunan Mann, AB'nin de üzerine düşen katkıyı vermeye hazır olduğunu vurguladı. Sözcü, "Bu tür süreçlerde herkes hızla sürece bağlılığını bildirmeli ve elbette biz de rolümüzü oynamaya istekliyiz" ifadesini kullandı. Bu arada AB Komisyonu, Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için 58 milyon avro ilave yardım kararı aldı.

İNGİLTERE: "CİDDİ OLDUĞUNU GÖSTERMELİLER"

İngiltere hükümeti, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrole tabi tutulması teklifinin ciddi olduğunun gösterilmesini istedi.

Başbakan David Cameron adına bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Bu konuda sorumluluk Rus hükümeti ve Esad rejimine aittir" denildi. Sözcü, bu teklifle ilgili cevaplanması gereken çok ciddi sorular olduğunu da ekledi.

PUTİN VE OBAMA G20'DE MÜZAKERE ETTİ

Suriye’de kimyasal silahların uluslar arası kontrole devredilmesi ile ilgili girişimi, St. Petersburg’da 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşen G20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müzakere ettiği belirtildi.

Suriye’ye askeri müdahaleyi önleyecek girişimle ilgili basının sorularını cevaplayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, “Evet, konu görüşmede müzakere edildi” dedi. Peskov, girişimi ilk kez kimin ifade ettiğini açıklamadı.

St. Petersburg zirvesinde basına kapalı olarak görüşen Obama ve Putin, Suriye konusunu ele almıştı. Obama görüşmelerde Suriye’ye askeri operasyon yapacaklarını ve kimyasal silah kullanan Esad rejimini cezalandıracaklarını ifade ederken, Putin de askeri operasyonu engellemek için girişimlerde bulunmuştu. Türkiye’nin de destek verdiği askeri operasyon alternatifinin zirvede yeterince destek bulamaması dikkat çekmişti.

milliyet

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76