• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

'Su ve enerji projeleri değerlendirilecek'

'Su ve enerji projeleri değerlendirilecek'
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Ankara temasları kapsamında basın kuruluşlarına röportajlar verdi. Yorgancıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinden...

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Ankara temasları kapsamında basın kuruluşlarına röportajlar verdi. Yorgancıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinden sonra TRT Türk’te canlı yayına çıktı. Yorgancıoğlu, Başbakan olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye Başbakanı Erdoğan ile Kıbrıs sorununda gelinen son durum, KKTC yaşanan gelişmeler ile hükümetin önümüzdeki dönem politikalarını görüştüklerini söyledi.

Türkiye temaslarını olumlu değerlendiren Yorgancıoğlu, bu görüşmelerin sık sık devam etmesinin her iki ülkenin de yararına olacağını belirtti.

Yorgancıoğlu,  Türkiye’den bir heyetle KKTC’ye döneceğini ve su ve enerji projeleri konusunda bütünlüklü ve ayrı ayrı değerlendirmeler yapacaklarını anlattı.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs konusuyla ilgili soruları da yanıtladı.

Yorgancıoğlu,“Taraflar metinde kendi arzuladıkları ifadelerin yer almasını istiyor. Ama biliyoruz ki sonuçta bu metin müzakerelerin yeniden başlaması için ortak yayınlanacak bir metindir. Müzakerelerin kendisi değildir Biz başlangıçta böyle bir metin olmadan da müzakerelerin başlayabileceğini ifade ettik. Rum tarafı bu konuda biraz bir ortak bir metin olursa daha iyi olur noktasında davrandı. Bundan bir ortak metin noktasında çalışma başlatıldı”.dedi.

Kıbrıs konusuna, AB, ABD ve BM’nin geçmişten farklı olarak daha yakın ve sıcak baktıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, ortak metnin görüşmelerin esasının başlamasına yönelik olduğunu, hedef ulaşabilmek adına ise ortak bir noktaya varılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Yorgancıoğlu, Rum liderin ise bu konuda tutuk olduğunu ve uluslararası camianın kendisine yaptığı teşviklerin tepkisiz kaldığını kaydetti.

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı olarak konuya pozitif katkı koymaya çalıştıklarını kaydeden Yorgancıoğlu, yabancı diplomatlarla yapılan görüşmelerde de giderek karşılık aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektup konusunda ise Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ‘bu metnin son metin olduğu ve başka bir metnin olamayacağı’ tavrını doğru bulmadığını belirtti.

Düşüncelerini Eroğlu’na ilettiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “metni dengelerin ve Kıbrıslı Türklerin çıkarlarının korunması koşulu ile değişiklik gelmesi halinde değerlendirmemiz gerekir” dedi.

Yorgancıoğlu Maraş konusunda ise, konunun bütünlüklü çözümün parçası olduğunu belirtti. Petrol ve doğalgaz konusunda ise Yorgancıoğlu, Kıbrıs adasının doğal sınırları içinde olanların her iki tarafa da ait olduğunu söyledi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Anadolu Ajansı ile Elcezire Türk’e de röportaj verdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615