• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Su projesi ile ilgili toplantı yapıldı

Su projesi ile ilgili toplantı yapıldı
Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan 75 Milyon m3 suyun, KKTC Geçitköy Barajı’ndan sonraki safhasının projelendirilmesi sırasında ortaya çıkacak sorunların...

Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan 75 Milyon m3 suyun, KKTC Geçitköy Barajı’ndan sonraki safhasının projelendirilmesi sırasında ortaya çıkacak sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde yapılacak çalışmalarla ilgili toplantı yapıldı.

Belirli bir takvim ve sistem çerçevesinde devam edecek organizasyonların ilki niteliğini taşıyan toplantı Bakanlıkta gerçekleştirildi.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Müdürü Efsun Salel'in başkanlık ettiği toplantıya, ülkede Faaliyet gösteren Doğu Akdeniz,Yakın Doğu, Girne Amerikan,Uluslararası Kıbrıs, Lefke Avrupa ve Girne Üniversitelerinin yanısıra İTÜ ve ODTÜ'nün KKTC kampüsünden Mühendislik Fakültesi dekanları ve konuyla ilgili uzman akademisyenler katıldı.

Toplantıda ayrıca, Devlet Su İşleri Temsilcileri ve Tarım,Su İşleri,Çevre Koruma ile Jeoloji ve Maden Dairelerinin Müdür ve temsilcileri hazır bulundu.

Toplantı sonucunda ikinci aşamada detayları tartışılacak olan konu alanları belirlendi.Bu kapsamda Suyun maliyetinin belirlenmesi için ekonomik analizlerin yapılması, doğal afetler ve diğer risklere karşı risk analizi yapılması ve alınması gereken önlemler, suyun nasıl ve kimler tarafından yönetileceğine dair  iş modeli, suyun kullanım alanlarının belirlenmesi, suyun dağıtımı için gerekli enerjinin temini, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, çevre üzerindeki etkilerin belirlenmesi için bölgelerin çevresel özellikleri, mevcut su bilançosunun çıkarılması ve mevcut su kapasitesinin etkin kullanımı ve yasal mevzuatın düzenlenmesi başlıklarında komiteler oluşturuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müdürü Efsun Salel, ikinci aşamada belirlenen 8 başlık altında çalışmaların yapılacağını, çözüm önerileri sunulacağını ve projenin geneline yönelik startejik planlama yapılacağını kaydetti.

Salel, bütün bu çalışmalar kapsamında çalıştay organize edileceğini ve bu açlıştaya yurtiçi ve yurtdışından akdemisyenler ile konularında uzman kişilerin davet edileceğini belirterek, 8 konu başlığı ile ilgili ayrı ayrı çalışma gruplarının oluşturacağı raporların ortak bir noktada buluşacağını ifade etti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615