• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

'Su, elektrik ve sağlık' alanında çalışma yapılacak

'Su, elektrik ve sağlık' alanında çalışma yapılacak
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Ankara’daki temaslarının ardından Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan...

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Ankara’daki temaslarının ardından Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la birlikte KKTC’ye döndü.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve heyetinin KKTC’deki temaslarında ilk durak Cumhurbaşkanlığı oldu.

Atalay ziyarette yaptığı konuşmada, enerji, su ve sağlık konularında çalışmalar yapılacağını belirtti.

Teknik heyetlerin Salı gününden bu yana çalışmalar yaptığını ifade eden Beşir Atalay, sektörel toplantılarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde enerji ile ilgili bütün konuların değerlendirileceğini söyledi.

Beşir Atalay, Türkiye’den gelecek elektrik hattı, doğalgaz ve yenilenebilir enerji konusunun ele alınacağını belirtti.

Beşir Atalay, su konusunda da çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Atalay, “barajlar bitmek üzere, deniz hattı çalışmaları ve buradaki dağıtım konusunu görüşeceğiz. Bu konuda yarın 3 yatırımın temelini atacağız. Böylece su ile ilgili çalışmaları sonuçlandırmış olacağız” dedi.

Heyetle birlikte KKTC’ye gelen Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın da sağlık konularını ele alacağını belirten Atalay, Türkiye’de geçen yasayla birlikte, Türkiye vatandaşlarının KKTC’deki sağlık kurumlarından aldığı hizmetlerin Türkiye’de olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasının sağlandığına işaret etti.

Atalay, “bu önemli bir adımdır. Ciddi bir sağlık gelir transferi olacak. Bunun protokolünü de imzalayacağız” dedi.

Beşir Atalay, “bu ziyaretimizde önemli birçok konuyu değerlendirmiş ve sonuçlandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da KKTC için çok önemli olan su, elektrik, ekonomi ve sağlık konularında çalışma yapılacak olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Eroğlu, özellikle döviz krizinin ardından ekonomik sıkıntıların arttığına dikkat çekti.

Eroğlu, “enerji konusundaki sıkıntılar, asrın projesinin artık hayata geçmesinin son aşamasına gelinmesini görmek memnuniyet verici. Bunlar KKTC’nin geleceği için önemli projeler. Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında son zamanlarda diyalogun artmasının önemine işaret eden Eroğlu, “KKTC’de bulunduğunuz süre içinde halka önemli mesajlar vereceğinize inanıyoruz. Çünkü zaman zaman ülkemizde umutsuzluklar oluyor. Ama sizlerin her gelişinde yapılan çalışmalar ferahlık veriyor. Özellikle bu çalışmaların sonucunu gördükçe bizler rahatlıyoruz” dedi.

Eroğlu, sağlık konusunda atılacak adımın da oldukça önemli olduğunu belirterek, bunun devlet ve özel hastaneler için memnuniyet verici olacağını kaydetti.

Eroğlu, “hem Türkiye vatandaşları sağlık hizmeti alacak hem de KKTC’ye para düşecek. Yapılacak tüm çalışmalardan olumlu sonuçlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615