• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 29 °C

Soyer: Birbirimizi aptallar gibi öldürdük!

Soyer: Birbirimizi aptallar gibi öldürdük!
Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, müzakere sürecinin yeniden başlamasını ve ortak metni yorumladı.Soyer,...

Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, müzakere sürecinin yeniden başlamasını ve ortak metni yorumladı.

Soyer, Kıbrıs sorununu “çözüm için kaçırılan fırsatların ve yitirilen alanların sorunu” olarak niteledi.

Martin Luther King’in “kardeşçe yaşamak varken aptallar gibi birbirimizi öldürmeye ne gerek var” sözünün Kıbrıs sorununu çok iyi ifade ettiğini belirten Soyer, “birbirimizi aptallar gibi öldürdük ama maalesef barışma kabiliyet ve becerisini gösteremedik” dedi.

Ortak metnin Kıbrıs sorununda çok yoğun tartışılan bir kısım noktalara açıklık getirdiğini anlatan Soyer, “anlaşmanın kendisi değildir ama bu metin anlaşmanın hangi esaslar, prensipler ve ana çerçeveler üzerinde olacağını deklere eden bir metindir” şeklinde konuştu.

Soyer, metnin içindeki ana ilkeler dışında farklı bir şeyi masaya götürmeye kimsenin hakkı olmadığını kaydetti ve “görüşme masasında neyin konuşulacağını belirliyor, kimse bunun dışına çıkamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun metne ilişkin “soyut” açıklamasına da değinen Soyer, “Sayın Eroğlu’na da Sayın Anastasiadis’e de söylemek isterim, bu ana ilkeler dışında masaya konulacak her görüş muteber değildir ve çözümsüzlüğün sorumlusu olmaya ilan edilmeye adaydır” uyarısında bulundu.

Ferdi Sabit Soyer, “Eğer iki lider bu metni Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Türkiye ve Yunanistan istedi diye metazori imzalamak zorunda kaldık ama biz yine görüşme masasında bunu istediğimiz gibi esnetmek çıkmaza sokmak hakkına sahibiz ve buradaki ilke ve kavramların dışındaki görüşleri masaya götürme hakkına sahibiz derlerse kanımca ilkesizliğin en büyüğünü yapmış olacaklardır” dedi.

“İnanmadığı metni imzalayan bir kişi inandığı davanın sadık eri değildir” şeklinde konuşan Soyer, gizli ajandası olan ve bunu cesaretle söyleme kabiliyetine sahip olmayan hiçbir lider ve siyasetçinin inandığı davaya da halkına da mutluluk getiremeyeceğini vurguladı.

Soyer, “iki lider ister inansın ister inanmasın imzayı çaktığına göre mükellefiyet altındadırlar, ana ilkelere uygun görüş ve düşünceler üretip masaya getirmeye ve böylece yapıcı olmaya” şeklinde konuştu.

Hem kuzeyde hem de güneyde çeşitli yazılarda gizlenmiş satır aralarında “buna inanmam ama masaya oturayım da karşı taraf uzlaşmaz görünsün ve B planıma evrensel destek bulayım” şeklinde görüşlere rastladığını ifade eden Soyer bunları “garagözlük” olarak niteledi ve “böyle bir gocagarı hesabıyla hiçbir şey elde edilemez” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615