• BIST 116.316
  • Altın 165,720
  • Dolar 3,9293
  • Euro 4,8268
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 25 °C

Soyer: Atun, Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi mi?

Soyer: Atun, Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi mi?
Soyer'in konuşmasının ardından cevap vermek için söz isteyen Atun, görüşmelerde Cumhurbaşkanı’nın çok net ve samimi bir duruşu olduğunu, elinin...

Soyer'in konuşmasının ardından cevap vermek için söz isteyen Atun, görüşmelerde Cumhurbaşkanı’nın çok net ve samimi bir duruşu olduğunu, elinin zayıflatılmaması gerektiğini söyledi. Atun’a cevap hakkı verilmesine karşı çıkan Soyer ise, “Sunat Atun hangi sıfatla bana cevap veriyor, Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi mi?” diye sordu ve Atun’un konuşmasının iç tüzüğe aykırı olduğunu savundu.

 

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, mecliste “Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler” konulu konuşmasında, Rum lider Anastasiadis’in seçilmesiyle birlikte daha önceki süreçte yakınlaşılan konuların açıklanması ve bağlılık belirtilmesi gerekirken bunun yapılmadığını söyledi.

Görüşme sürecinin de çapraz oy meselesiyle verimsizleştirildiğini kaydeden Soyer, her iki kesimde de sağcı kesimlerin “BM çözüm planı yabancıdır, yabancı planlara hayır” noktasında birleştiğini kaydetti.

Soyer, iki liderin son buluşmasını yorumlarken, yaşanan süreçte “Kıbrıslıca çözüm” tezinin çöktüğünü; BM olmadan da görüşebileceğini söyleyenlerin müzakereleri başlatamadığını ifade etti.

“Her iki liderin Kıbrıslı çözüm tezi büyük bir darbe aldı, zemin kaybına yol açıldı” diyen Soyer, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “hiçbir metin olmadan da biz görüşmelere oturabiliriz” tezinin de çöktüğünü savundu.

Ferdi Sabit Soyer, iki kesimin de mevcut zemini baltalama çabalarının özellikle Kıbrıs Türk tarafı için sorun olduğunu kaydederek, çünkü çözümden Kıbrıs Türk halkının elde edeceği kazanımların önemli olduğunu; tüm aktörlerin bölgeye vereceği şekilde Kıbrıs Türk halkının etkisinin sınırlı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin daha fazla muhatap alınacağı, Kıbrıs Türk halkının devreden çıkacağı gelişmeler yaşandığını belirten Soyer, Ortadoğu’daki gelişmeleri yorumladı.

“3 ay içinde referandum, bunun ardından yeni bir durum değerlendirmesi” şeklinde Gaziantep’te açıklama yapan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Rum lider Anastasiadis’in ekmeğine yağ sürdüğü görüşünü ifade eden Soyer, bundan cesaret alan Anastasiadis’in Eroğlu’yla görüşmeye daha cesur geldiğini ve işi çıkmaza soktuğunu belirtti.

Soyer, görüşme sürecinin ilkelerle başlaması gerektiğini vurgulayarak, girişimci açılımlar getirmenin şart olduğunu söyledi. Soyer, Eroğlu’nun “Greentree’de yaptığı hatanın tekrarına zemin sağlamamak gerektiğini” belirterek, Cumhurbaşkanı’nın izlediği siyaseti eleştirdi.

Tek egemenliğe karşı çıkarak tüm müzakere sürecini berhava etmenin doğru olmadığını kaydeden Soyer, görüşmelerin ana çerçevesine UBP’nin de destek verdiğini belirtti ve Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun konuşmalarına atıf yaptı.

Ferdi Sabit Soyer, konuyu hükümetle ve Meclis’te  tartışması için Cumhurbaşkanı’na çağrıda da bulundu.

“Silihtar’da oturup Sarayönü’ne yönelik siyasetler bizi bugüne kadar mahvetti” diyen Soyer, Cumhurbaşkanı’nı Meclis’i bilgilendirmesini istedi.

ATUN: “CUMHURBAŞKANI’NIN ELİ ZAYIFLATILMAMALI”

UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun ise, görüşmelerde Cumhurbaşkanı’nın çok net ve samimi bir duruşu olduğunu, elinin zayıflatılmaması gerektiğini söyledi.

Ortak bildiri konusunda Kıbrıs Türk tarafının olumlu yaklaşmışken Güney Kıbrıs’ın anlaşmazlık, uzlaşmazlık yönündeki tutumunu net şekilde ilerlettiğini belirten Atun, Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i bilgilendirmesini desteklediğini kaydetti.

SOYER: “HANGİ SIFATLA… TEMSİLCİ Mİ…”

Atun’a cevap hakkı verilmesine karşı çıkan Ferdi Sabit Soyer, “Sunat Atun hangi sıfatla bana cevap veriyor, Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi mi?” diye sordu ve Atun’un konuşmasının iç tüzüğe aykırı olduğunu belirtti.

Yeniden söz alan Soyer, “Demokrasiyi katleden kuralsızlıktır” diyerek, prensipler çiğnenince demokrasinin de insan ilişkilerinin de zarar gördüğünü söyledi.

Gündem dışı konuşma esaslarının Meclis İç Tüzüğü’nde belli olduğunu, cevap hakkının da belirlendiğini kaydeden Soyer, kuralların çiğnenmesine, demokratik ilkelerin yok farz edilmesine karşı tahammülsüz olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın eleştirilmesinin “elini zayıflatma” olarak yorumlanmasının doğru olmadığını, aksine toplumsal güçlü olmayı sağlayan en temel noktanın bu olduğunu ifade eden Soyer, Cumhurbaşkanı’nın “Sarayönü politikalarında başarılı, Kıbrıs sorununda başarısız” olduğunu öne sürdü.

UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun da yeniden söz alarak, eleştirilere açık olmayanın Soyer olduğunu savundu; görüşlerini yineledi.

CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar da, Meclis İç Tüzüğü’nün 62. maddesini okuyarak, bu maddenin Meclis Başkanlığı’nca ihlal edildiğini söyledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615