• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

Şonya: Gerginlik seçim sonrası başladı

Şonya: Gerginlik seçim sonrası başladı
“Serdar Denktaş’ın kullandığı yöntem öfke ve sinirle karşısındakini baskı altına almaktır... Bir şeyi konuşmaya oturursunuz... Bağırıp çağırmaya,...

“Serdar Denktaş’ın kullandığı yöntem öfke ve sinirle karşısındakini baskı altına almaktır... Bir şeyi konuşmaya oturursunuz... Bağırıp çağırmaya, saçını başını çekmeye başlar... Veya bir kenara siner konuşmaz ve yapmak istediğini sessiz sedasız uygular”

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Sekreteri Bengü Şonya, dünkü tüzük kurultayında ortaya çıkan tartışmalarla araları iyice gerilen Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı bu sözlerle suçladı.

Sabah Rotası’nın konuğu olan Bengü Şonya, DP-UG’de yaşanan sorunlara ilişkin soruları yanıtladı.

Parti içinde uzun bir süredir sorunlar yaşandığını ifade eden Şonya,  erken genel seçimlerin ardından parti yetkili organlarının Genel Başkan tarafından çalıştırılmadığını öne sürdü.

Parti Meclisi’nin seçimin ardından bir kez bile toplanmadığını ifade eden Şonya, 3 kez çağırdığı Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ise Genel Başkan Denktaş tarafından ertelendiğini öne sürdü:

“Ben yurtdışında iken MYK çağırıp Tüzük kurultayı için karar aldırdı...”

Yurtdışından döndükten sonra 8 sayfalık köklü bir tüzük değişikliği önerisi ile karşılaştığını ifade eden Şonya, öngörülen değişiklikle örgüt başkanlarının kurultay delegeliğinin ellerinden alınmak istendiğini, genel sekreterliğin de idari amirlik düzeyine çekilmeye çalışıldığını savundu.

Şonya, bunun üzerine 9 Aralık Salı akşamı MYK toplantısı çağrıldığını, milletvekillerinin dahi tüzükte yapılmak istenen değişikliği bilmediğinin ortaya çıktığını, bunun üzerine partiye 6 aylık üyelik şartı aranmadan, yetkili organlara adaylık sağlayacak 2 maddelik tüzük değişikliği konusunda uzlaşmaya varıldığını anlattı.

Dün akşam toplanan tüzük kurultayındaki tartışmanın kendisinin nisabı sorgulaması ile başladığını kaydeden Bengü Şonya, “Salonda ancak 500 kişi vardı. Bunlardan en fazla 300’ü delege.  Partinin delege sayısı ise 2 bin 100” dedi.

Şonya, “Bunun üzerine Serdar Bey kürsüye çıktı... Bana suçlamalar yöneltti... 15 gün sonra toplanacak kurultayda tüzük nasıl olsa geçer diyerek kurultayda beni görevden alacağını söyledi” şeklinde konuştu.

DP Genel sekreteri Bengü Şonya, yaşanan bu tartışmanın ardından 26 Ocak’taki Olağan Kurultay’da aday olacağını açıkladığını belirterek, “Önceden verilmiş bir karar değil ancak Genel Başkanla yarışacağız” dedi.

Genel Başkan ile arasında gerginliğin seçim sonrasında başladığını da açıklayan Şonya, o günden itibaren tansiyonun sürekli olarak yükseldiğini kaydetti.

UBP’den partiye katılanlara karşı olduğu yönündeki söylemleri de reddeden Şonya, “Ben Tüzük yetkileri konusunda hassasiyet gösterdim. Tartışma bu çerçevede oldu” dedi.

Bengü Şonya, Parti Genel Başkanı Denktaş’ı, partide yaşanan tüm bu süreci kamuoyu önünde tartışmaya da çağırdı.

DP-UG Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın hükümetin kurulduğu üç ayın 1 ayını yurtdışında geçirdiğine de dikkati çeken Şonya, “Parti Başkanına ben vekalet etmeme rağmen tek bir gidişinde dahi beni haberdar etmedi” dedi.

Genel Başkan ile aralarının bozulmasının kendisinin milletvekili seçilememesi ile ilgili olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Şonya, “Seçimlerde amigolar liste dağıttı. Talimatla kesildim. İkinci sırada girdiğim seçimden 7. sırada çıkabildim. Listeye de 15. sırada konulmak istendim” dedi.

Şonya, Parti Genel Başkanı Denktaş’ın tavır ve davranışlarından partinin üst yönetimindeki birçok kişinin rahatsız olduğunu ancak bunu yüzüne karşı söyleyenlerin sayısının çok az olduğunu öne sürdü.

Parti Genel Başkanı Denktaş’ın tutumu nedeniyle hükümetteki bürokrat atamalarında da sorunlar yaşandığını ifade eden Şonya, Parti Meclisi’nin bu alandaki yetkiyi MYK’ya verdiğini ancak pratikte bunun gerçekleşmediğini belirtti:

“Başkan ilk toplantıda LAÜ.. DAÜ... YYK gibi kurumlara atama için geldi... MYK karar verdi... Karar defterine işlendi.... Ancak hiçbiri atanmadı... Şimdi biz UBP’lilerle çalışıyoruz...”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615