• BIST 93.750
  • Altın 188,525
  • Dolar 4,7830
  • Euro 5,5854
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 35 °C

Son Liman...

Son Liman...
Kıbrıs Türk basınına emek veren bir gazetenin kapanması üzüntü yarattı.  22 Aralık 2009 yılından beri yayın hayatını sürdüren Haberdar...

haberdar sonKıbrıs Türk basınına emek veren bir gazetenin kapanması üzüntü yarattı.  22 Aralık 2009 yılından beri yayın hayatını sürdüren Haberdar Gazetesi, bugün yayın hayatına son verdi.

Yaklaşık 4 yıldır  Kıbrıs Türk Basını'nda yer alan Haberdar gazetesi, bugün okuyucusuyla buluşturduğu son sayısı ile kapandığını duyurdu.

Gazete bugün "Teşekkürler & eyvallah..." manşeti ile okuyucusuna veda etti.

Haberdar'ın okuyucularına veda eden son kapağında; "4 Yıl boyunca her gün ulaştığımız okuyucumuzla bugün itibarıyla üzülerek vedalaşıyoruz. Haberdar'ı Haberdar yapan, Haberdar'la haberdar olan herkese sonsuz teşekkürler. Hoşçakalın" denildi.

Haberdar dendiğinde akla gelen ilk isimlerden, gazetenin kurucularından, Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Rasıh Reşat da, bugün 'Son Liman' başlıklı yazısıyla okuyucularına veda etti. İşte Haberdar Gazetesinin son sayısı ve Rasıh Reşat'ın okuyucularına veda ettiği yazısı:

Son Liman

Bu gemi yelkenlerini açıp denize açıldığı gün olan 22 Aralık 2009’da kaptanı bendim. Çok fırtınalı denizlerde seyrettik. Büyük cruise gemileri gibi hiçbir zaman otomatik kaptana işi bağlayıp yatamadık. Hep gözümüz açık, ayakta ve bin bir fedakârlıkla seferimizi sürdürdük.

Seyir defterimizde neler var neler?

Kimi zaman su aldık. Kimi zaman kayalara çarptık. Kimi zaman tayfalarımızdan birileri ya da birkaçı uğradığımız limanlarda bizi terk etti. Ama hiçbir zaman bir başka geminin dümen suyunda gitmedik.

Kimi zaman çoğaldık, gemiye sığmaz olduk. Kimi zaman ise azaldık; dümen nöbetleri uzadı; izinler yapılmadı.

Kimi zaman gemide erzâk azaldı. Paylaşmayı bildik. Ekmeğimizi böldük ve seyrimize devam ettik. Dışarıdan gemiyi batırmaya çalışanlara karşı hep dik durduk. Tek olduk.

Kaptan benim dedim ya aslında bir önemi yok. Bir gemi tek bir adamla yürümez. Yürüyemez. Tayfalar iyiydi. Ekip çok sağlamdı. Hem de çok…

Birileri yeni bir seyre başlayacaksa; yeni bir sefere çıkacaksa, hepsine tek tek kefilim. Onlardan iyisini bulamazsınız. Hepsine ayrı ayrı dümeni teslim edip, güverte altında gönül rahatlığı ile istirahat edebilirsiniz.

Şimdi bu gemi, zorlu yolculuğunun sonuna geldi. Bir limana yanaşıp, bağlanacak. Demir atacak. Aksini düşünenlere söyleyeyim. Gemi batmadı. Sadece seferlerini durduruyor.

Haberdar Gemisi, günahıyla sevabıyla… Çalışanları ile süreç içerisindeki sahipleri ile… Okuyucuları ve reklam verenleriyle Kıbrıs Türk Basın Tarihi içerisindeki yerini aldı. Bir anıt gemi olarak da kalacak. Kim bilir belki bir başka kaptan günü geldiği zaman onu alır yeniden yelken açar.

Bugün demir atıyoruz. Sevinen olacak üzülen olacak.

Demir aldığımız gün sevinen ve üzülen olduğu gibi.

Olsun bu geminin seyir defterinde hepsi kayıtlı.

Son limana girerken yine dümendeyim. Yine kaptanıyım bu geminin…

Bu seyahatin, bu seyrin en zor gününden, en fırtınalı akşamından, en sıkıntılı limanından bile gemide benimle birlikte olanlar sayesinde büyük keyif aldım.

Hepsine sonsuz teşekkürler.

“Denize alışan karada yürüyemez” derler. Kaptan olarak limana yanaştırdığım Haberdar Gemisi’nin son düğümünü attıktan ve herkesin ya başka gemilere ya da karaya sağ salim gittiğini gördükten sonra, kara yaşamına alışamayacağıma göre ilk geçen gemiye bu sefer miço olarak binerim herhalde.

Bakalım Deniz Tanrısı Poseidon bizim için neler planlamış!

haberdar son

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615