• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

Siyasi çözüm için kimyasal takası!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Esad kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim ederse müdahale olmaz” dedi. Rusya Şam’ı bu yönde ikna etmek...
Siyasi çözüm için kimyasal takası!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Esad kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim ederse müdahale olmaz” dedi. Rusya Şam’ı bu yönde ikna etmek için “derhal” çalışmalara başladığını açıklarken rejimden de olumlu sinyal geldi.

1000’den fazla kişinin öldüğü kimyasal saldırıya karşılık olarak Suriye rejimine ABD önderliğinde askeri operasyon düzenlenmesi için Barack Obama yönetiminin ülke içinde ve dışında destek arayışı sürerken diplomatik çözüm arayışlarına dair sinyaller gelmeye başladı. ABD Kongresi’nin bu hafta Suriye müdahalesini oylaması beklenirken Washington’ın Avrupalı müttefikleri de Birleşmiş Milletler raporunun beklenmesini talep etmişti. Bu gelişmeler ışığında dün hem ABD hem de Rusya-Suriye cephesinde önemli diplomatik temaslar gerçekleştirildi. Londra’da İngiltereli mevkidaşı William Hague ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de çözümün “askeri değil siyasi” olacağına vurgu yaptı. Moskova’da buluşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ise Cenevre 2 sürecine dönüş çağrısı yaptı. Diplomatik temaslarda dile getirilen öneriler ve perde arkasındaki iddialar müdahaleyi önlemek adına tarafların orta yolu bulmak için adım atabileceğinin sinyalini veriyor...

‘Kimyasalları gelecek haftaya kadar teslim etsin’

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Londra’da düzenlediği basın toplantısında Suriye krizinde çözümün siyasi olması gerektiğini, ancak dünyanın rejim kimyasal silah kullanırken durup bekleyemeyeceğini söyledi.

‘Askeri çözüm yok’

Kerry, “Açık konuşayım; ABD, Başkan Obama, ben ve diğerleri Suriye’deki çatışmanın sonlanması için siyasi çözüm gerektiği konusunda tam uzlaşma içerisindeyiz. Askeri çözüm yoktur, böyle bir ilüzyona kapılmış değiliz” dedi. Kerry bir gazetecinin Esad’ın saldırıyı engellemek için ne yapması gerektiği sorusu üzerine de “Gelecek hafta elindeki kimyasal silahların her parçasını uluslararası topluma teslim edebilir” dedi. Ancak Kerry, “Ama bunu yapmayacak ve bu yapılamaz” diye ekledi. ABD Dışişleri Bakanı Esad’ın bizzat saldırı emrini verip vermediğinin önemli olmadığını, emrin rejim tarafından verildiğinden emin olduklarını söyledi. Suriye’de kimyasal silahların sadece üç kişinin kontrolünde olduğunu belirten Kerry bu isimleri, “Beşar Esad, kardeşi Mahir Esad ve bir general” diye sıraladı.

İki bakandan yumuşama mesajları

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Rus mevkidaşı Lavrov, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, “Suriye ve Rusya olarak siyasi bir çözümün halen mümkün olduğunu düşünüyoruz. Barışçıl çözümden başka alternatif yok. Dış müdahaleyi içeren hiçbir askeri çözümü kabul etmeyiz.” dedi.

Muallim: Hoş karşıladık

Şam rejiminin barış görüşmeleri için hazır olduğunu belirten Lavrov, ABD’yi de bir barış konferansının gerçekleştirilmesine odaklanmaya çağırdı. Muallim ise “Hiçbir ön koşul sunmadan Cenevre konferansında yer almaya hazırız” dedi. Arap ve İran basınında ise Şam ve Tahran’ın,  Esad’ın erken seçimle iktidardan ayrılmasını öngören bir teklif hazırlığında olduğu öne sürüldü. Muallim’in Moskova’da gündeme getirdiği iddia edilen bir başka konu da Suriye’nin kimyasal silahlarını Rusya ya da bir başka ülkeye taşıması planı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim de, Rusya’nın,  ülkesinde bulunan kimyasal silahları uluslararası denetim altına alma teklifini  olumlu karşıladıklarını söyledi.  Rus devlet haber ajansları Ria-Novosti ve İtar-Tass’ın bildirdiğine  göre, Moskova’da gazetecilere açıklama yapan Muallim, “Görüşmemizde Lavrov,  Rusya’nın kimyasal silahlarla ilgili önerisini sundu. Kendisini dikkatle  dinledim. Suriye yönetimi, vatandaşlarının hayatını ve ülkesinin güvenliğini  dikkate alarak, Rusya’nın girişimini olumlu karşılıyor. Ayrıca, halkımıza karşı  Amerikan saldırısını önlemeye çalışan Rusya yönetiminin diplomatik tecrübesinden  eminiz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76