• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Serdar Denktaş ile Şonya arasında ipler koptu!

Serdar Denktaş ile Şonya arasında ipler koptu!
Demokrat Parti-Ulusal Güçler’in (DP/UG) dün yapılması gereken “Tüzük Kurultayı”, çıkan tartışmalar ve nisap olmaması üzerine Divan Başkanlığı...

Demokrat Parti-Ulusal Güçler’in (DP/UG) dün yapılması gereken “Tüzük Kurultayı”, çıkan tartışmalar ve nisap olmaması üzerine Divan Başkanlığı tarafından 28 Aralık 2013’e ertelendi.

Lefkoşa Elysium Park’ta dün akşam iki maddelik tüzük değişikliği için düzenlenen tartışmalı geçen kurultay, Divan Başkanı İlkay Kamil tarafından nisap alınmaması nedeniyle ertelendi.

Kurultay, DP/UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Genel Sekreter Bengü Şonya’nın tartışmalarına sahne oldu. Denktaş kurultaya katılanlara, Şonya’nın görevden alınması çağrısı yaparken; Şonya da partinin ocak ayında yapılacak kurultayında genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

[gallery columns="6" ids="32966,32967,32968,32969,32970,32971"]

DENKTAŞ ERTELEME ÖNERDİ

Kurultay, başkanlık divanının oluşturulması ile başladı. Divan Başkanı atanan İlkay Kamil’in açılış konuşmasının ardından DP/Ulusal Genel Başkanı Serdar Denktaş kürsüye çıkarak, parti Genel Sekreteri’nin “nisap yoktur” demesi ve kurultayın geçersiz olduğunu savunmasından dolayı kurultayın 15 gün sonraya ertelenmesini önerdi.

Denktaş, kurultaya katılanları, “partinin büyümesine engel olduğu” gerekçesiyle parti Genel Sekreteri Bengü Şonya’yı görevden almaya çağırdı.

ŞONYA: “TEK BAŞINA TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ HAZIRLADI”

Denktaş’ın ardından söz alan DP/UG Genel Sekreteri Bengü Şonya ise Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın tek başına 8 sayfalık taslak tüzük değişikliği hazırladığını savundu.

Tüzük değişikleri için tek bir kişiden dahi onay alınmadığını da savunan ve Denktaş’ı televizyon programında tartışmaya çağıran Şonya, 26 Ocak’ta yapılacak DP-Ulusal Güçler Kurultayı’nda başkan adayı olacağını da açıkladı.

DENKTAŞ: “UZUN ZAMAN SESSİZLİĞİMİ KORUDUM”

İkinci kez kürsüye çıkan Serdar Denktaş, parti birlik ve bütünlüğü için, basında parti içiyle ilgili çıkan haberler karşısında uzun zaman sessizliğini koruduğunu söyledi.

Parti olarak hedeflerinin DP/UG kimliğini kaybetmeden merkez-merkez sağda birlik olduğunu kaydeden Denktaş, “bu birliktelik içerisinde 22 yıllık arkadaşlarla 1 yıllık arkadaş arasında ayırım yapılmasının doğru olmadığını” söyledi.

Tüzükte 20 maddede yapılması gereken değişikliklerden bir tanesinin de parti başkanlığı vekâletinin genel sekreterlikten alınması olduğunu kaydeden Denktaş, başkan yardımcısı sayısını 14’ten 5’e, Merkez Yönetim Kurulu üye sayısını da 11’den 20’ye çıkarmak istediklerini anlattı.

Bugün Genel Sekreter’in karşı çıkması nedeniyle başkan yardımcısı görevlendiremediğini, genel seçimlerden sonra parti içerisinde Ulusal Güçler ile Demokrat Partililer ayrımı yapıldığını savunan Denktaş, “Seçimlerden beridir Ulusal Güçler Demokrat Partililer ayrı. Arkadaşlar, ayrı gayrı devam edeceksek büyüyemeyiz küçüleceğiz” dedi.

BİRLİKTE HAREKET EDİLECEKSE...

Denktaş ancak “birlikte” hareket edilecekse kurultayda başkan adayı olacağını da söyledi.

DP Ulusal Güçler’in halen “atamalar” yapmamasıyla ilgili olarak ise Denktaş, partizanlığın bilgi ve beceri ile fırsat eşitliğinin önüne geçmemesi gerektiğini belirti ve “partiliyi kollamak ve korumak ve partizanlık arasındaki farkı, o ince çizgiyi iyi doğru anlamak zorundayız” dedi.

Kendisine yapılan “diktatör” yakıştırmasını da reddeden Denktaş, “partinin büyümesine engel olunacak noktaya kadar” eleştirilere açık olduğunu kaydetti ve “Bugün bu noktaya gelinmiştir” dedi.

DİNÇYÜREK: “NİSAP ARANMAMASI İÇİN GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI”

DP Ulusal Güçler Milletvekili Hakan Dinçyürek ise DP Ulusal Güçler Meclis Grubu ile parti Merkez Yönetim Kurulu’nun yaptığı toplantıda 2 maddelik tüzük değişikliği için yapılacak kurultayda nisap aranmaması için bir görüş birliğine varıldığını söyledi.

Partinin 28 Aralık’ta yapılacak tüzük kurultayına kadar ev ödevini yapması gerektiğini kaydeden Dinçyürek, “Kurultaya ev ödevimizi yaparak gelelim. Kurumsallaşmayı ev ödevimizi yapmak zorundayız. Buraya gelirken bir üye listesini getirmek zorundaydık” dedi.

KURUMSALLAŞMA

“Örgüt başkanları, ilçe başkanları yenilenmiş örgütleri genel merkeze henüz göndermemiş” diyen Dinçyürek, partiyi yükseltmenin ancak kurumsallaşmadan geçtiğini kaydetti.

DP/UG’nin tüzük kurultayının gündeminde önerilen tüzük değişikliği şöyle:

“Parti tüzüğündeki geçici 1’inci maddenin (Parti IX. Kurultayı toplanıncaya kadar; bir parti üyesinin herhangi bir göreve seçilebilmesi için en az altı ay önce partiye üye olması zorunludur) yerine ‘parti IX. Kurultayı toplanıncaya kadar; bir parti üyesinin herhangi bir göreve seçilebilmesi için partiye üye olması zorunludur’ ibaresinin girmesi.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615