• BIST 95.166
  • Altın 187,046
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,5566
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 39 °C
  • Mağusa 40 °C
  • İskele 40 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Sennaroğlu: Türkiye'ye yem satılması yanlıştı

Sennaroğlu: Türkiye'ye yem satılması yanlıştı
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, ülkenin şu ana kadar aldığı yağışlara bakıldığında kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunulduğunu...

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, ülkenin şu ana kadar aldığı yağışlara bakıldığında kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunulduğunu belirterek, en büyük sorunun kaba yem eksikliği olduğunu söyledi.

Sennaroğlu, hayvan üreticilerinin ihtiyacını karşılamak için Toprak Ürünleri Kurumu’nun ihaleye çıktığını ve 5 bin ton yonca, 5 bin de balya siparişi verildiğini açıkladı.

Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Sennaroğlu, katıldığı bir televizyon programında kuraklık ve kuru yem sıkıntısı konularında açıklamalarda bulundu.

Bakan Sennaroğlu, ülkenin tamamı olmasa da büyük bir bölümünde tohumların çimlenebileceği kadar yağış bile olmadığını belirterek, hayvan üreticilerini sıkıntıya sokmamak için Toprak Ürünleri Kurumu’nun ihaleye çıktığını, ihalenin sonlandırıldığını belirtti.

Sennaroğlu, ihale sonucunda 5 bin ton yonca ve 5 bin balyanın sipariş verildiğini, hayvanları aç bırakmalarının söz konusu olmadığını vurguladı.

“GEÇEN YIL TÜRKİYE’YE YEM SATILMASI YANLIŞTI”

Geçmiş hükümet döneminde Türkiye’ye satılan kaba yem konusu ve satılan yemin miktarı ile ilgili gelen soruya karşılık Bakan Sennaroğlu, geçtiğimiz yıl mayıs –haziran aylarında Türkiye’de yem sıkıntısının doğduğunu, buna bağlı olarak fiyatların yükselmesiyle KKTC’den bir miktar yemin Türkiye’ye satıldığını belirtti.

Bunun büyük bir hata olduğunu söyleyen Sennaroğlu, söz konusu dönemde Meclis kürsüsünden de o dönemin Tarım Bakanı’nı uyardığını anlattı. Sennaroğlu, kurak bir ülke olunması nedeniyle elde bulunan yemin gönderilmesinin ileriye yönelik sıkıntılar doğuracağını o dönemde söylemelerine rağmen, ülkenin bir, bir buçuk aylık yem ihtiyacının satıldığını kaydetti.

“ÜLKE TARIMININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI KURAKLIK VE İZOLASYONLAR”

Ülke tarım ve hayvancılığı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, ülkenin içinde bulunduğu siyasi durumdan tarım sektörünün olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. “Ambargo ve izolasyonlar nedeniyle üretilen ürünlerin istenilen seviyede ihraç edilememesi ve kuraklık ülke tarımını etkileyen en önemli iki etkendir” diyen Sennaroğlu, adada beklenen barışın gelmesinin sektör açısından da özlenen bir durum olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615