• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

Sennaroğlu: Özelleştirme olursa bu koltukta oturmam!

Sennaroğlu: Özelleştirme olursa bu koltukta oturmam!
Angolemli, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada gerçek hayat pahalılığına göre artış yapması gerektiğini vurgularken, Angolemli'nin eleştirilerini...

Angolemli, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada gerçek hayat pahalılığına göre artış yapması gerektiğini vurgularken, Angolemli'nin eleştirilerini yanıtlayan Sennaroğlu, Elektrik Kurumu'nda özelleştirme yapılması durumunda kendisinin bu makamda olmayacağını açıkladı.

 

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak yaptığı konuşmada, zamlarla, çalışanların alım gücünün her gün düştüğünü, bu yüzden hükümetin maaşları gecikmeden yeniden ele alması gerektiğini, maaşlara 50 veya 100 TL gibi artışlar yapmanın doğru olmadığını, gerçek hayat pahalılığına göre artış yapması gerektiğini vurguladı.

Angolemli, ülkede toplumun büyük bir bölümünün döviz üzerinden borçlu olduğunu, dövizde çok büyük bir artış olduğuna işaret ederek, bu yüzden maaşların eridiğine işaret etti.

“Göç Yasasının” çıkarılmasının ardından devlete işe girenlerin maaşlarının da çok düşük olduğunu, bu yasa ile maaşların Türkiye’deki başlangıç maaşlarının altına düştüğüne işaret eden Angolemli, hükümete, toplum tarafından kabul görmeyen bu yasayı değiştirmeyi düşünüp düşünmediğini sordu ve bu yasanın toplumun her kesimi tarafından eleştirildiğine dikkat çekti.

Angolemli, vatandaşların bu yasanın değiştirileceğini düşünerek sandıkta oy verdiğini de savunarak, bu yasanın topluma zarar verdiğini, bu yasanın ele alınması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin enerji kaynaklarına son zamanlarda sürekli artış yaptığını ifade eden Angolemli, önce Elektrik Kurumu’nun alacaklarını alması gerektiğini, sonra zam yapacaksa yapacağını, alacaklarını toplayamadan zam yapmanın “hükümetçilik” olamayacağını vurguladı.

Angolemli hükümeti bu konuda uyarmak istediğini belirterek, kurumun alacakları toplanmadan çıkış yolunun bulunamayacağını söyledi.

Hayat pahalılığının daha önce iki ayda bir maaşlara yansıtıldığını anımsatan Angolemli, TL’deki istikrarlı dönemin geçtiğini, son zamanlarda istikrarlı giden TL karşısında bu artışın 6 ayda bire çıkarıldığını, ancak istikrarın düştüğünü, bunun bir şekilde en azından 3 aya çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Angolemli, bu yüzden hükümetin hayat pahalılığı konusunu yeni yıl gelmeden ele almasını ve ileriyi görmesini temenni etti, DPÖ verilerine de kimsenin inanmadığını savundu, tarafsız kurumların devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

100 TL artışların tüm maaşlara eşit yansıtılmasının aradaki uçurum için önemli olduğunu, bu yüzden hayat pahalılığı verilirken de düşük maaşlara hayat pahalılığı verilirken, daha iyi düşünmesini isteyen Angolemli, hükümetin geldiğinde önünde Ekonomik Protokolü bulduğunu, ancak hükümete gelirken bazı sözler verdiğini de anımsatarak, hükümetin artık net olarak çıkıp elektrikle ilgili bir açıklama yapması gerektiğini, elektriğin özerkleşip özerkleşmeyeceği konusunun açığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Angolemli, polisin sivilleştirilmesinin önemine de işaret ederek, hükümetin bunu hükümet programına koyduğunu, vatandaşın yüreğine su serptiğini ancak şimdi “tıs” olmadığını savundu, hükümetin programına uymasını istedi.

Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Tasarısının görüşülmesi sırasında konuşmasını yapan Angolemli, “Göç Yasasının” kaldırılmasını, kamuda eşitlik sağlanmasını istedi.

SENNAROĞLU: “PARTİM KARAR DEĞİŞTİRİRSE BU KOLTUKTA OTURMAM”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, elektrikle ilgili Angolemli’nin eleştirilerini yanıtlayarak, ilk etapta alacakların alınmasına odaklanılmasının ülkeyi elektriksiz bırakacağını, hükümetin bu alacakları önünde bulduğunu, bu yüzden ödeme yapılandırılması yaptıklarını, taksitlendirme yaptıklarını anlatarak, bunlara uymayan herkesin elektriğinin kesileceğini, buna belediyelerin, kurum kuruluş şahısların herkesin dahil olacağını vurguladı.

120 aya kadar vade getirdiklerini, buna uymayan herkesin elektriğinin kesileceğini, belediyelerin 122 milyon TL borcu olduğunu, bunun nasıl hemen toplanacağını soran Sennaroğlu, bu yüzden 120 ay vade yaptıklarını, herkesin bu vade için kurumla görüşmesini istedi.

Sennaroğlu, kurumun zararda olduğunu, üretim yapması için akaryakıta ihtiyaç duyduğunu, bunun için de dövize ihtiyaç olduğunu, maliyetin dövizden dolayı her gün yükseldiğini anlatarak, bu sorunların hemen çözülemeyeceğini, akaryakıt için borçlanma gerektiğini, bunun için kredi alınamadığını, çare mum yakmaksa en büyük mumu kendisinin yakacağını vurguladı.

Halkın zor çekeceğini, herkesin zor çekeceğini, ancak amacın uzun vadede maliyetleri düşürmek olduğunu, eski bakan Sunat Atun’un söylediği Türkiye’den elektrik alınması durumunda bile bu konunun 1-2 yıl içinde tamamlanabileceğini ifade eden Sennaroğlu, ödemeyenin tümünün elektriğini keseceklerini vurguladı.

Sennaroğlu, Elektrik Kurumunda özerkleşme konusunun, hükümet programında yer aldığını, bunun arkasında olduklarını, ancak bunu değiştirmesi, özelleştirmeye çevirmesi durumunda CTP-BG’nin bunu oturup değerlendirmesi, açıklaması gerektiğini, bu durumda kendisinin bu makamda olmayacağını, bırakacağını, bu konuda bu kadar samimi olduklarını söyledi.

Özerkleştirmenin hemen olamayacağını, ancak hükümetin yükü üzerinden en iyi şekilde atma şeklinin özerkleştirme olduğunu, fakat kurumun şu anda o konuma geçmek için uygun olmadığını, zorda olduğunu, borçlanma bile yapamayacağını anlatan Sennaroğlu, devletin kuruma borcu olmadığını, ödemelerin günlük rutin yapıldığını, geçmişten borçlar olduğunu ancak mahsuplaşmanın olacağını, belediyelerin borcunun devletin borcu olmadığını işaret etti.

Sennaroğlu, tahsilatların elektronik sayaçla etkinleştirileceğini de vurguladı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615