• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

"Seçimin günah keçisini buldular!

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay'dan, Sonay Adem'in Toparlanıyoruz Hareketi hakkındaki açıklamalarına yanıt geldi.Özersay'ın sosyal medyadan...
"Seçimin günah keçisini buldular!

özersay

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay'dan, Sonay Adem'in Toparlanıyoruz Hareketi hakkındaki açıklamalarına yanıt geldi.

Özersay'ın sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

"Seçimler ertesinde, seçilemeyen ama aynı zamanda da bu durumu hazmedemeyen bazı adaylar, seçim sonuçları umut ettikleri gibi çıkmayan bazı siyasi parti yetkilileri ve sempati duydukları parti tek başına hükümete gelirse kendileri de bu durumdan nemalanabilirler diye düşünüp de sonuçlar nedeniyle moralleri bozulan ve köşelerde duygusal takıldıkları için kendilerini köşe yazarı sananlar, “GÜNAH KEÇİSİ”ni bulup rahatladılar. Tüm başarısızlıklarının sorumlusu bir sivil toplum hareketiymiş meğer. Meğer her şeyin arkasında Toparlanıyoruz Hareketi ve karma oy varmış....

Seçimi kaybeden Sonay Adem, kendi partisine ve partililere öfke ile çıkışıp verip veriştirirken Toparlanıyoruz Hareketine de çamur atmayı ihmal etmemiş. Toparlanıyoruz Hareketinin Eroğlu’nun etkisiyle hareket ettiğini düşünüyormuş!

Toparlanıyoruz Hareketi bu seçimler öncesinde Halka ne çağrı yaptı? Karma oydan önce “başarısız olan Meclis’teki mevcut vekilleri YENİDEN SEÇMEYİN” ÇAĞRISI YAPTI. Bunun için, pek çok vekilin kızmasına neden olan KARNEleri hazırladı ve herkese başarısız vekilleri, ne yapıp ne ettiklerini, ne yapmayıp ne etmediklerini hatırlattı. Mühür vurursanız eskileri yeniden seçmiş olursunuz çünkü 50 vekilin 47’si de yeniden aday ve siyasi partiler bu isimleri üst sıralara dizdi dedi. “Mühür vurup bunları yeniden seçmeyelim, yenileyelim” dedi. Hatta televizyon programlarında “illa da mühür vuracağım diyorsanız bari başarısız olanlara tik vermeyin, yenileyin” dedi. Sonuçta “eskilerin başarısız olanlarının yeniden seçilmemesi” yönünde bir FARKINDALIK oluşturdu. Bunu yaparken de “etkisi altında kaldığı” Eroğlu’nun! DP-UG’ye kayan vekillerinden Ahmet Kaşif, Zorlu Töre, Hasan Taçoy gibi isimleri karnelerde yerden yere vurdu. “Eroğlu’nun etkisinde olan”! Hareket bunları yaparken ve UBP’den isitifa edip gidenlerin aslında “koltuk sevdasıyla” hareket ettiklerini ve bunun etik açıdan doğru bir davranış olmadığını televizyonlarda defalarca söylerken Sonay Adem ve benzer şekilde düşünenler, muhtemelen kullandıkları sağ ve sol yanı kapalı gözlükler nedeniyle, bunları GÖRMEDİLER, GÖREMEDİLER, GÖRMEK İSTEMEDİLER.

Karma oylardan istediğini alamayan kişiler ve partiler “karma oyu Eroğlu istedi ve bizi siyaset sahnesinden sildi” derken sağır sultanın bile duyduğu “Eroğlu’nun DP’ye karma değil mühür çağrısı yaptığını” DUYMADILAR, DUYAMADILAR, DUYMAK İSTEMEDİLER (Karma oyun en az İskele’de çıktığını da görmediler). Eroğlu tarafından UBP’nin içine dönük her müdahaleyi “Eroğlu Anayasayı ihlal ediyor ve bunu yaparak tüm Halkın değil bir partinin içindeki bir grubun Cumhurbaşkanı olmaya doğru gidiyor” şeklinde eleştiren Toparlanıyoruz Hareketinin eleştirilerini DUYMADILAR, DUYAMADILAR, DUYMAK İSTEMEDİLER, “Eroğlu’nun etkisiyle hareket eden Toparlanıyoruz Hareketi” safsatasını takılmış plak gibi çalmaya devam ettiler. Kendileri ufak siyasi hesaplar peşinde sadece kendi karşıtı oldukları isimlerin banka hesapları peşinde koşarken Toparlanıyoruz Hareketinin lideri sıfatıyla defalarca televizyonlarda “herkes için geçerli yasal düzenleme yapın ki araştırılsın, CUMHURBAŞKANI DA DAHİL! NERDEN BULDUN YASASINI GEÇİRİN” çağrısı yaptığımı DUYMADILAR, DUYAMADILAR, DUYMAK İSTEMEDİLER, karalama kampanyasına devam ettiler. “Yılan olsa sokacak seni” dediğimiz yakınlıkta yanıbaşlarında duran internetten açıp da bu Hareket denilen şey bugüne değin ne demiş, ne yazmış, ne yapmış diye açıp bakmak istemediler, doğru olduğuna İNANDIRILDIKLARI ayinleri dogmatik şekilde EZBERE okumaya devam ettiler. Ezbercilerin cevap vermesi gereken SORU şudur aslında: “Kaç yıl hükümette kaldınız, kaç kez bakan oldunuz, kaç defa hükümette olan bir partinin vekili olarak yasama organında (Meclis’te) oturdunuz da CUMHURBAŞKANI DA DAHİL siyasilere ve kamu görevlilerine sahip oldukları mal varlığını (banka hesapları da dahil) “NEREDEN BULDUKLARINI” soracak yasayı NEDEN GEÇİRMEDİNİZ?”

Seçim sürecinde ve ertesinde siyasi yelpazenin her tarafından TÜM siyasi partilerden eleştiri almayı başarmış olmanın onurunu yaşattınız bize. Kiminiz “Özersay CTP’den bir makam sözü aldı, o nedenle karma oyu savundu ve sağı bölerek CTP’ye yardımcı oldu” derken, bir diğeriniz “Sandıklar açıldığında sadece mühürde CTP %44’lerde iken karma oylar sayılınca %38’lere düştük” deyiverdi, ama aynı partiden bir başkası “karma oylar CTP’li adaylara aktı” diyordu. Bir diğeri bunun TDP’ye yaradığını öne çıkararak kendisinin tek başına iktidar olmasının engellendiğini ima ediyordu. Ancak tüm siyasi partiler propaganda süreci boyunca BAĞIRA BAĞIRA mühür çağrısı yapıyor, karma oya karşı çıkıyordu. Bir başkası “Halkı devlete karşı isyana teşvik ettiğimizi” ileri sürerken bunun seçmenin yasal bir hakkı olduğunu ve yasaya bu hakkın kendileri tarafından mecliste konulduğunu tamamen unutuyordu. Bir sivil toplum örgütü aynı anda hem UBP’ye, hem CTP’ye, hem DP’ye hem de TDP’ye hizmet ediyordu ve fakat bu partilere ayrı ayrı KÖTÜLÜK DE EDİYORDU!!!

Sonay Adem’in açıklamasında aklın almadığı çok önemli bir KURGU HATASI vardı aslında. “Eroğlu istedi, karma oy çeteleri harekete geçti, buna CTP de bulaştı ve ortaya böyle (geleneğin terk edildiği) bir sonuç çıktı” deniliyordu. İnsan sormadan edemiyor: CTP’ye oy veren seçmen ne zamandan bu yana Eroğlu istedi diye karma oy kullanıyor ya da Eroğlu’nun CTP içinden istediği, işaret ettiği adaylara karma oydan tik atıyor? CTP seçmeni kendi değerlendirmesini yapamayacak kadar yeteneksiz/öngörüsüz mü? Siyasi olarak adeta tarihsel karşıtı olarak gördüğü ve günahı kadar sevmediği Eroğlu istedi diye karma oy kullanacak ve üstelik de Eroğlu’nun CTP içerisinden işaret ettiği adayları destekeleyecek ve mesela Sonay Adem’i desteklemeyecek öyle mi? Şaka mı yapıyor Sonay Adem acaba? Mesela Mağusa bölgesi seçmeninin kendisini seçmek istememiş ya da ondan daha iyi gördüğü başka adayları seçmek istemiş olabileceği gelmiyor mu sayın Adem’in aklına? Sayın Adem’in CTP içerisnde var olduğunu söylediği karma çeteleri eğer varsa, yine günün sonunda seçmen bu karma oylarda Sonay Adem’i dışarıda bırakarak bir TERCİH yapmış olmuyor mu? Seçmen farklı çevrelerden farklı şekillerde aldığı telkin, duyum, bilgi ve kendi bilgi, tecrübe ve algılamaları temelinde değerlendirmesini yapıp kararını veriyor, bunu hepimiz biliyoruz. Ama günün sonunda seçmen sayın Adem’i SEÇMEMİŞTİR. Bu mutlaka bir komplonun ürünü, sonucu olmak zorunda öyle mi? Siz da öyle zannedin!

Mesela “bu seçimi kaybetmeme neden olan hangi hatayı yaptım?” diye kendi kendinize sorma ihtiyacı duydunuz mu hiç sayın Adem? Seçim ve Halk oylaması yasası değişmeden seçime gitmek bu Halkı zeflemek anlamına gelir diyen ama daha sonra bu yasa değiştirilmemesine rağmen seçime gidileceğinde yeniden aday olup da Halk ile alay etmekte, Halkı zeflemekte bir sakınca görmeyen Sonay Adem’i bu Halk bir daha seçmek istememiş olamaz değil mi sayın Adem? Bu kadar yıldır görev yapıyor, yeni isimler de Meclis’e girsin bir yenilenme, gençleşme olsun demiş olamaz değil mi sayın Adem? Bu seçmen sizi diğerlerine oranla daha az seçmek istemiş olamaz değil mi sayın Adem? Siz da öyle zannedin!

Toparlanıyoruz Hareketi bu seçim süreci boyunca DEFALARCA ve altını çize çize HİÇ BİR SİYASİ PARTİYİ YA DA ADAYI DESTEKLEMEDİĞİNİ, BU KARARI SEÇMENİN KENDİSİNİN VERMESİ GEREKTİĞİNİ söylerken, Toparlanıyoruz Hareketine mal edilmeye çalışılan isim listesini anında ve kamuoyu önünde yalanlarken, mevcut milletvekillerini değil sadece yeni vekil adaylarını ağırlayıp televizyon programları ve canlı yayınlar yaparken tümüne eşit mesafede durduğunu, tüm partilerden ve bağımsız adaylardan davet edip tartışma toplantıları düzenlerken kimseyi “işaret etmemeye” özellikle özen gösterirken siz bunları DUYMADINIZ, DUYAMADINIZ, DUYMAK İSTEMEDİNİZ. Bir de şahsıma dönük “filanın adamı” yakıştırmasını yaparak unutturmaya çalıştığınız şeyi size yeniden hatırlatırım: Eroğlu’nun etkisiyle hareket etmeye meraklı olsaydım kendisiyle, bu ülkedeki yozlaşmaya karşı mücadele etmeyi amaçlayan bir sivil toplum örgütünün varlığı ve devamı için tartışıp o görevden istifa etmez, orada kalıp, bu ülkede pek çok kişinin yaptığı gibi, makamı muhafaza ederdim.

Seçim sonuçlarından hoşnutsuz olan ve günah keçisi avına çıkanlar Halkın karma oy da dahil, daha bilinçli şekilde oy verme mesajını aldığını, istediğinde değiştirebileceğini gösterdiğini hala göremiyorlar. Halk bunu net şekilde gördü ama siz göremiyorsunuz. İster mühür, ister mühür artı tercih isterse karma oy olsun, Halkın kararına saygı göstermek gerektiğini, muhtemelen kullandığınız sağ ve sol yanı kapalı gözlükler nedeniyle görmek istemiyorsunuz. Bize saygı duymanızı beklemiyoruz ama komplo merakınız nedeniyle seçmenin iradesine saygısızlık ederseniz bizden saygı beklemeyin. "

Ekran Alıntısı kudret özersay

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76