• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

"Seçimden önce hesaplarla oynadılar!"

Sefa Karahasan - MilliyetKKTC’de 28 Temmuz’daki seçimlere günler kala basına sızan Talat ile Mungan’ın 2009 yılında yaptıkları konuşma gündemi sarstı.Hesaplarla...
"Seçimden önce hesaplarla oynadılar!"

Untitled-3

Sefa Karahasan - Milliyet

KKTC’de 28 Temmuz’daki seçimlere günler kala basına sızan Talat ile Mungan’ın 2009 yılında yaptıkları konuşma gündemi sarstı.

Hesaplarla nasıl oynandığının konuşulduğu görüşmede Talat’ın sözcüsü Erçakıca,açığı kapatmak için “en iyisi grev olsun” diyor.

KKTC’de pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,Maliye Bakanı Zeren Mungan ile cumhurbaşkanlığı eski sözcüsü Hasan Erçakıca’nın 2009 yılında kaydedilen bir ses kaydı Kuzey Kıbrıs basınına sızdı, ortalık toz duman oldu. Ses kayıtlarında Talat’ın dönemin maliye bakanlığı müsteşarı ve şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan’a hesaplarda yaptıkları oynamalar nedeniyle, “Vay üçkağıtçılar vay” dediği ortaya çıkıyor.

KKTC gündemine bomba gibi düşen kayıtların Nisan 2009 seçimlerinden yaklaşık bir ay önce kaydedildiği anlaşılıyor. Ekonomik başarısızlıklar nedeniyle cumhurbaşkanlığı görevine başlamadan önce genel başkanı olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) seçimleri kaybedeceğini düşünen Talat, Müsteşar Zeren Mungan ile sözcüsü Hasan Erçakıca’dan brifing alıyor.

 

Proje paraları maaşlara

İlk önce 2011’de batan Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı (KTHY) gündeme getiren Talat, zarar eden kurumun neden hala uçak alımı yaptığını soruyor ve “Olur mu yahu böyle bir şey. Zarar eden şirket nasıl uçak alır ve resepsiyon yapar” diye soruyor. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Mungan, “KTHY batarsa rezil oluruz” düşüncesi ile kuruma, Türkiye’den alınan bütçeden 50 milyon TL aktarıyor. Ancak maaş ödemelerinde sıkıntı yaşaması üzerine para kurumdan, “belli olmayan yılların vergileri” gerekçesiyle Maliye’ye geri alınıyor.

Bu işlemi Türkiye’nin Ekonomik Teknik Heyeti’nden gizli olarak yaptıklarını ifade eden Mungan, o dönem Teknik Heyeti başkanı olan şimdiki Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’dan da sakladıklarına” işaret ediyor. Mungan, Akça’nın kendisine “Zeren sen bizden bir şeyleri saklıyorsun” dediğini aktarıyor ve kendisini, “Havayollarını söyleyemezdim. Ben bunu şimdi söylesem çantamı alıp çıkayım Maliye Bakanlığı’ndan” diye savunuyor. Bunun üzerine sinirlenen Talat’ın da “Haa, vay üçkağıtçılar vay” tepki koyduğu duyuluyor.

“Ben bir bakan tarafından atanmış bir kişiyim” diyen Mungan, kendisinin de kişisel hatalarının olabileceğini ekliyor. Ankara’nın kendilerine, “Yaşayamıyoruz, sizi yaşatmaya çalışıyoruz” yönünde eleştiriler getirdiğini ifade eden Mungan, Türkiye’nin proje destek için verdiği kaynakların hepsini maaşları ödemek için kullandıklarını bildiriyor. 3 ayda Türkiye’den gelen bir yıllık bütçenin yüzde 48’inin harcandığı belirtiyor.

Her ay bütçenin giderek açık verdiğini belirten Mungan, Türkiye’den gelen paranın bitmesi üzerine Sosyal Sigortalar’ın bir bankadan 42 milyon TL kredi aldığını söylüyor. Parayı geri ödeyemediklerine dikkat çeken Mungan, “42 milyon TL’nin faizleri ile 73 milyona çıktığına” işaret ediyor.

2003 ile 2008 yılları arasında memurlara enflasyonun üstünde ciddi artışlar verildiğini anlatan Mungan, “Biz memur maaşlarına çıplak yüzde 127 verdik” diye ekliyor. Müsteşar kendi gelirlerinin ise ayda 110 milyon TL olduğunu, ancak maaş için gerekli bütçenin 130 milyon olması gerektiğini kaydediyor. Müsteşar bunu, “her bakanlar kurulunda bütçede ödeneği olmayan harcamaların yapılmasına” bağlıyor ve “Zaman zaman sorun biz en kötü bürokratız. Talep gelir biz elimizden geldiğince önünde durmaya çalışıyoruz” diyor.

Mungan, Türkiye’nin 300 veya 250 milyon TL verme durumu olmadığını söylüyor. Talat da, bunun üzerine “Görünen odur ki Türkiye ile beraber ciddi tedbir alacağız. Bizim ciddi sıkıntımız burada sendikalar olacak” sözlerini kullanıyor.

 

‘Ekonomi ile ilgilenmedik’

Sözcü Erçakıca ise açığı kapatmak için “en güzelinin sendikaların bir ay grev yapmaları olacağını” söylüyor. Talat ise “Bilmem ne yapacaklar” diyor. Sendikaların bir ay grev yapmasının maliyetini soran Erçakıca’ya Mungan, “Bir aylık maaş 80 milyon” cevabını veriyor. Böylece 80 milyon TL tasarruf edileceğini belirten Erçakıra, “(sendikaların) onların kasalarındaki grev fonları ödesin bakayım!” diyor. En sonunda ise Talat özeleştiri de bulunuyor ve “Biz nerede yanlış yaptık?” sorusunu soruyor. Ekonomi ile ilgilenmedikleri itirafında bulunan Talat, Meclis’ten bütçe bile geçiremediklerini hatırlatıyor.

 

KİMDİR?

Zeren Mungan, Şu anki CTP, DP-UG ile TDP koalisyon hükümetinin Maliye Bakanı. 2009’da ise Maliye Bakanlığı Müsteşarı görevinde bulunuyordu.

 

Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Talat’ın sözcüsüydü. Ses kaydında yer alan Erçakıca, bir radyoya “İçerik olarak beni üzen bir şey yok. Utanılacak bir durum yok. Sadece kaydedilmesi beni üzdü. Pişmanlık duyulacak birşey söylediğimi düşünmüyorum” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76