• BIST 98.455
  • Altın 219,766
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Lefkoşa 10 °C
  • Girne 10 °C
  • Mağusa 8 °C
  • İskele 8 °C
  • Güzelyurt 9 °C
  • Lefke 10 °C

Savaş alanı içinde ülkemiz de bulunuyor!

Mağusa açıklarında onlarca savaş gemisi yığıldı... Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri’ne olası bir müdahalede kullanılacak tornado savaş uçakları getirildi...
Savaş alanı içinde ülkemiz de bulunuyor!

Suriye’de kimyasal silah kullanılması, dünyanın büyük güçlerini savaşın eşiğine getirdi. Savaş alanı içinde ülkemiz de bulunuyor:

Britanya'dan Ağrotur dışındaki hava sahasını bağlamak için Kıbrıs’a talep

Ağrotur hava üssünden yeni fotoğraflar geldi. AP, üsten havalanan çok sayıda savaş uçağını görüntüledi.

Britanya, hazırlık amaçlı Ağrotur dışındaki hava sahasına dahil olan bölgeleri bağlamak için Kıbrıs’taki yetkililere talepte bulundu.

Üst Düzey Hava Trafik Kontol Görevlisi Haris Andoniadis, yaptığı açıklamada, talebin henüz Kıbrıs’taki yetkililer tarafından incelenmediğini belirtti. Ayrıca şimdiye kadar herhangi bir uçuşun iptal olmadığını ve Havayolu şirketlerinin uçuş seferlerini yeniden düzenlediğini belirtti.

KIBRIS'TA HAREKETLİLİK

Güney Kıbrıs'ta İngiltere'ye ait Akrotiri hava üssünden yeni fotoğraflar geldi. AP, üsten havalanan çok sayıda savaş uçağını görüntüledi.

agrotur-ussunden-havalanan-savas-ucagi-goruntulendi.jpeg

BARUT FIÇISI: Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları bölgemizi büyük bir savaşın eşiğine getirdi. ABD Başkanı Trump’ın “hazır olun füzelerimiz geliyor” açıklamasından sonra Mağusa açıklarına onlarca savaş gemisi yığıldı

İLK KEZ: Olası ABD saldırısına karşı Suriye rejimini destekleyeceğini açıklayan Rusya savaş gemilerini limandan çıkardı ve ABD savaş gemilerinin karşısına dikti. İki ülkenin askeri kuvvetleri soğuk savaş döneminden sonra ilk kez karşı karşıya geldi

ÜSLER DEVREDE: İngiliz kabinesini, başbakan May’in talebi ile olası bir müdahaleye onay verdi. Öte yandan Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri’ne olası bir müdahalede kullanılacak tornado savaş uçakları getirildi

Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları bölgemizi büyük bir savaşın eşiğine getirdi. ABD Başkanı Trump’ın “hazır olun füzelerimiz geliyor” açıklamasından sonra Mağusa açıklarında onlarca savaş gemisi yığıldı.

savas-suriye-001.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’un “Rusya hazır ol, füzeler gelecek” tweet’i üzerine karşılıklı söz düellosunun ve hatta mutedil açıklamaların hemen ardından Akdeniz’de ve Suriye’de bir güç yığılması hareketliliği başladı. Doğu Akdeniz’de gövde gösterisinin başrolünde iki destroyer var. ABD donanmasının gözbebeği “en gelişmiş güdümlü füzelerin mobil rampası” destroyer Donald Cook. Diğeri ise Rus donanmasının medar-ı iftiharı Tartus üssündeki en değerli kruvazör “Moskva”.

Silahların listesi

Filo zaten ABD’nin Akdeniz’deki devamlı görev gücü. Ayrıca Harry Truman uçak gemisi ve 4 eşlikçisi kruvazör Amerika’daki üslerinden ayrıldılar. Menzillerinin de Akdeniz olduğu söyleniyor.

İngiltere ve Fransa bu gerilimde Amerika’nın yanında olduklarını açıkladı. İngiltere’nin bölgede bir denizaltısı var. Ayrıca İngilizlerin bölgedeki hava güçlerini takviye ettiklerine dair haberler geliyor. İngiltere’nin Kıbrıs’ta Ağrotur ve Dikelya adında iki üssü bulunuyor.

Güney Kıbrıs’ta batıdaki Ağrotur ile doğudaki Dikelya hava üsleri 58 yıldır faaliyetteler.

Fransa da Akdeniz’de bir savaş gemisi bulunduruyor.

Rusya ve Suriye ise bu gerilimde üs ve havaalanlarını boşaltan taraflar oldu. Suriye rejimi savaş uçaklarını Rusların Lazkiye’deki hava üslerine götürdü.

Lazkiye’deki hava üslerinin vurulması helinde Rusya vurulmuş sayılacak.

Rusların Akdeniz filosu da bölgede bulunuyor. Tartus deniz üssü Rusların elinde bulunuyor. Buradaki hareketliliğe dair uydu fotoğrafları ortaya çıktı.

Tartus üssünde bu kriz patlak vermeden Rus savaş gemileri limandaydı.

Krizden sonra gemilerin yanaştığı o doklar boşaldı. Tartuk limanı şu anda bomboş.

Doğu Akdeniz’de gövde gösterisinin başrolünde iki destroyer var. Biri Amerikan donanmasının gözbebeği “en gelişmiş güdümlü füzelerin mobil rampası” olarak da kullanılan “Arleigh Burke sınıfı” bir destroyer olan Donald Cook. Diğeri ise Rus donanmasının medar-ı iftiharı Tartus üssündeki en değerli kruvazör “Moskva”.

Ruslar, Hmyemim’deki hava üssünde bulunan S-400 füze savunma sistemini harekete geçirebilir. Denizde ise Tartus’taki doklardan ayrılıp Suriye karasuları içerisinde devriye atan filoya Moskva kruvazörü önderlik yapabilir.

Slava sınıfı, yani güdümlü füze rampalarıyla teçhiz edilmiş Moskva adeta yüzen bir füze kalesini andırıyor. Rusya’nın Karadeniz filosunun bayrak gemisi olan Moskva Ukrayna ve Gürcistan krizlerinde operasyonel olarak fiili müdahalede ilk kullanılan gemi oldu.

Moskva’ya Suriye karasularında eşlik eden Amiral Grigoroviç fırkateyni de kendi sınıfındaki en yetkin füze bataryalarına sahip savaş gemisi.

Mattis: Kanıtlara bakılıyor

ABD Savunma Bakanı James Mattis, “ABD Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak için Cenevre sürecine bağlı” dedi.

ABD Kongresi’nde konuşan Savunma Bakanı James Mattis, “ABD Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak için Cenevre sürecine bağlı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye’nin kimyasal silahları saklamasında Rusya’nın da suçlu olduğunu savundu.

“Suriye’de bir kimyasal saldırı olduğuna inanıyorum” diyen Mattis, ABD’nin bu yönde kanıtlara baktığını vurguladı.

Erdoğan nabız yokladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İki lider Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Erdoğan ve Putin görüşmede Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İki liderin, yakın temasta olma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

Erdoğan Trump’la görüştü

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da yaptığı açıklamada “Suriye’nin bilek güreşi sahasına çevrilmesinden rahatsızız. Trump’la görüştük, birlikte kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu konuştuk” ifadesini kullandı.

Almanya oyun dışı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, olasıbir Suriye harekatına katılmayacaklarını açıkladı. Merkel, “Hiçbir hava saldırısına katılmayacağız” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye konusunda birlik oluşturmanın önemine dikkat çekti.

Batı’da Suriye kriziyle nasıl başa çıkılacağına dair muazzam bir birlik olduğunu ileri süren Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Hiçbir şey yapmamak zor” dedi.

Başbakan Merkel ancak Almanya’nın herhangi bir saldırıya katılmayacağını da vurguladı.

Rusya, BMGK’yı Suriye için bugün toplantıya çağırdı

ABD ve müttefiklerinin ‘Suriye’ye karşı askeri operasyon’ söylemleri gündemden düşmezken, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Güvenlik Konseyi’ni bugün olağanüstü toplantıya çağırdı.

BM’de yaptığı açıklamada, Suriye’ye karşı girişilecek askeri bir harekatın Moskova ve Washington arasında tehlikeli bir çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulunan Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Suriye konusunun Güvenlik Konseyi’nde yeniden görüşülmesini istedi.

Trump: kararımız yakında açıklayacağız

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından önce basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

Trump, “Bugün Suriye üzerine bazı toplantılarımız olacak. Neler olacağını göreceğiz. Durumu çok yakından izliyoruz. Dünyanın bizi böyle bir pozisyonda bırakması çok kötü. DAEŞ’e karşı çok iyi bir iş çıkardık. Şimdi bunun ötesinde kararlar almalıyız.” ifadelerini kullandı.

Dün sabah saatlerinde Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Hiçbir zaman Suriye’ye ne zaman bir saldırı düzenleneceğini dile getirmedim. Çok yakında olabilir veya o kadar da yakın olmayabilir! Ne olursa olsun, ABD, benim yönetimimde, bölgeyi DAEŞ’ten temizleme konusunda harika iş çıkardı. Hani, Amerika’nın teşekkürü nerede?” yorumunu yapmıştı.

İngiltere ABD ve Fransa’nın yanında yer alacak

İngiltere’de bakanlar kurulunun, “Başbakan’ın  uluslararası bir müdahaleye uyum sağlamak üzere ABD ve Fransa’daki müttefiklerle  çalışmayı sürdürmesi konusunda anlaştığı” bildirildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisi “10 Numara”dan  toplantıya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, Duma’da düzenlenen kimyasal saldırı ile buna tepki olarak  ABD’nin Suriye’ye yapması gündemde olan askeri harekata İngiltere’nin katılımının  ele alındığı toplantıda, May’in, saldırıyı “şok edici ve barbarca bir eylem”  olarak nitelendirdiği aktarıldı.

Esed rejiminin kimyasal silah kullanımına yönelik geçmiş kayıtları  bulunduğunu anımsatan İngiliz kabinesinin, geçen hafta sonu düzenlenen saldırının  büyük ihtimalle sorumlusunun da rejim olduğu konusunda fikir birliğinde  bulunduğunun kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kabine, kimyasal silah kullanımına göz yumulmamasının hayati önem  taşıdığı kararına vardı. Kabine, insani sıkıntıyı hafifletmek ve kimyasal  silahların Esed rejimi tarafından daha fazla kullanılmasını engellemek için  harekete geçme ihtiyacı üzerinde anlaştı. Kabine, Başbakan’ın (May) uluslararası  bir müdahaleye uyum sağlamak üzere ABD ve Fransa’daki müttefiklerle çalışmayı  sürdürmesi konusunda anlaştı.”

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615