• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 22 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 22 °C

Saray'da Kıbrıs zirvesi!

Saray'da Kıbrıs zirvesi!
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan Meclis Platformu’yla Kıbrıs sorunu konusunda...

Saray'da Kıbrıs zirvesi!Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan Meclis Platformu’yla Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı görüşme yaklaşık bir buçuk saat sürdü ve saat 16.30 sıralarında tamamlandı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile siyasi parti temsilcileri, BM tarafından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na iletilen ortak açıklama metni konusunu ele aldı. Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlatılması öncesinde liderlerin ortak açıklaması olarak gündeme gelen metnin içeriğini CTP/BG ve TDP olumlu bulurken ve görüşmelerin başlaması için uygun bir zemin olduğu görüşünü iletirken; UBP ve DP/UG metnin içeriğine çekinceler koydu ancak görüşmelerin bir an önce başlaması noktasında Cumhurbaşkanı’na destek belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve yetkililerinden oluşan Meclis Platformu’yla, Kıbrıs sorunu konusundaki gelişmeleri ele almak üzere bir araya geldi.

Kıbrıs sorununda “Ortak Metin” konusunda hızlı gelişmeler yaşanırken, Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümet ve muhalefet partileriyle konuyu ele alıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 15.15’te başlayan toplantıya, Başbakan ve CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP/UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Anamuhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve beraberlerindeki heyetler katılıyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ise toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Özel Temsilci ve Sözcü Osman Ertuğ, Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Güneş Onar ile Mülkiyet Uzmanı Serden Hoca eşlik ediyor.

Siyasi partilerden toplantıda yer alan diğer isimler ise şöyle:

“CTP/BG’den Kutlay Erk ve Armağan Candan; DP/UG’den Hasan Taçoy ve Serhat Kotak; UBP’den Ersan Saner ve Tahsin Ertuğruloğlu; TDP’den Zeki Çeler ve Deniz Birinci.”

Yaklaşık 1.5 saat süren toplantının ardından siyasi parti başkanları basına açıklamalar yaptı.

ctp cumhurbaşkanlığındaYORGANCIOĞLU: “METİN, GÖRÜŞMELER İÇİN UYGUN ZEMİN OLUŞTURUYOR”

Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantının ardından basına ilk açıklamayı Başbakan ve CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yaptı ve ortak açıklama metnini olumlu bulduklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, uzun süredir bütünlüklü görüşmelerin başlaması adına ortak bir metin için çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, Cumhurbaşkanı’na ulaşan metnin son halinin, Cumhurbaşkanı tarafından kendileriyle paylaşıldığını belirtti.

Metni iyice değerlendirdiklerini ve bütünlüklü görüşmelerin başlamasına uygun zemin oluşturacağını, ortak metin olabileceğini, Türk tarafının bu metni kabul etmesi gerektiğini düşündüklerini açıklayan Başbakan Yorgancıoğlu, “Bu düşüncelerimizi Sayın Cumhurbaşkanı’yla paylaştık. Umarım en erken bir zamanda bu konuda adımlar atılır ve görüşmeler de en erken zamanda başlar” dedi.

“KABUL ETMESİNİ ÖNERDİK”

Yorgancıoğlu, uzun yıllardır çözümlenmesini bekledikleri Kıbrıs sorununun bu görüşmeler neticesinde, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını da koruyacak şekilde çözümlenmesi dileğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı’nın olumlu davranmasını, pozitif adım atmasını, bu metni ortak metin olarak kabul etmesini önerdiklerini bildirdi.

Bir soru üzerine, metnin içeriği hakkında Cumhurbaşkanı’nın açıklama yapacağını kaydeden Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Rum basını, İngiliz basını ve Kıbrıs Türk basınında yayımlanan metin gibi bir metin olduğunu, hemen hemen değişiklik olmadığını belirtti.

“REFERANDUMA SUNULACAK METİN BU DEĞİL”

Başbakan Yorgancıoğlu, halkın referandumuna sunulacak metnin bu metin olmadığı hatırlatması yaparak “Referanduma sunulacak olan, bu metinden sonra görüşmelerin başlayıp ortaya çıkaracağı sonuçtur” diye konuştu.

“Ortak metni Kıbrıslı Türkler olumlu karşılar mı?” sorusuna “Bana göre karşılar” yanıtını veren Başbakan, kendilerinin tavırlarını ilettiklerini, Cumhurbaşkanı’nın da tavrını belirleyeceğini kaydetti ve “Umarım ve beklerim ki tavrı olumlu olur, olumlu olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“TÜRK TEZLERİYLE UYUMLU”

Yorgancıoğlu, metindeki ifadelerin Türk tezleriyle uyumlu olduğunu, herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

DP cumhurbaşkanlığındaDENKTAŞ: “METİNDE SIKINTILAR VAR AMA BUNLAR GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASIYLA GİDERİLEBİLİR”

DP/UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, ortak açıklama belgesi üzerinde tartıştıklarını; içeriğiyle ilgili sıkıntı ve hassasiyetleri bulunduğunu ancak bu sıkıntıların görüşmelerin bir an önce başlamasıyla giderilebileceğini anlattı.

“4 AYDIR GİDİP GELEN BELGE, 40 YIL DAHA GİDİP GELEBİLİR... DOĞRU YAKLAŞIM GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASI”

Denktaş, “4 aydır gidip gelen bir belge var. 40 yıl daha bu belge gidip gelebilir ve hiçbir şey değişmez. O nedenle doğru yaklaşım, görüşmeleri bir an önce başlatarak, haklarımızı, kendi savlarımızı orada savunmaya başlamaktır. Cumhurbaşkanı’na da ‘bir an önce bu işi daha fazla uzatmadan devam edin’ mesajı verdik, çağrı yaptık” dedi.

“ZEMİN DEĞİL, BELKİ ENSTRÜMAN”

Ortak açıklama metni belgesinin, zemin olmadığını söyleyen Denktaş, belki, başlayacak görüşme sürecinin bir enstrümanı olarak kabul edilebileceğini kaydetti. Metinde kendilerini rahatsız eden, kuşkuyla baktıkları, açık olmayan, cevaplanması gereken dünya kadar konu ve eksikleri bulunduğunu belirten Serdar Denktaş, şöyle konuştu:

“BİR AN ÖNCE GÖRÜŞMELER BAŞLASIN, HAKLARIMIZI MASADA SAVUNALIM”

“Sadece 2 sayfalık metinde Kıbrıs sorununu çözeceğimizi düşünmek de son derece yanlış. O nedenle mektup üzerinde tartışmak yerine, zaten Cumhurbaşkanı başından beri ‘biz koşulsuz görüşmeye hazırız’ demekteydi, ortak açıklama çağrısı Anastasiadis’ten gelen bir çağrıydı. Bununla daha fazla zaman kaybetmek ve bu tartışmayı sürdürerek halkımızı rahatsız etmek yerine bir an önce görüşmeler başlasın. Masada haklarımızı savunalım. Haklarımızın korunması noktasında Cumhurbaşkanı’na destek olacağımızı söyledik. Sonuna kadar destek olacağız. Şu anda uzatmanın anlamı yok diyerek, Cumhurbaşkanı’na bir an önce görüşmeleri başlatın çağrısı yaptık.”

“METİNDE ÇELİŞEN YAKLAŞIMLAR VAR”

DP/UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “metinde sizin için en büyük sıkıntı ne?” sorusunu yanıtlarken, çelişen yaklaşımlar bulunduğunu, bir taraftan egemenliğin Kıbrıslı Türkler ve Rumlar neşrettiğini söylerken, bir yandan tepeden aşağıya yetkiler paylaşımını işaret ettiğini; 1.5 sayfalık metinde neyin ne olduğunu anlayıp ‘mutabıkız’ demenin mümkün olmadığını kaydetti.

Ortak açıklama talebinin Rum lider Anastasiadis’ten geldiğini hatırlatan Serdar Denktaş, defalarca belge gidip geldiğini, değiştiğini, bunun sonu olmadığını belirtti ve “Ne söylesek başka bir şey mutlaka geliyor. Şimdi yine değişiklik istesek, başka bir şey gelecek ve bu hep devam edecek” diye konuştu.

Denktaş, DP/UG olarak tartışmayı bitirmenin daha doğru bir tavır olacağını değerlendirdiklerini belirterek daha derinlemesine değerlendirmeyi hafta sonu milletvekili kampında yapacaklarını açıkladı.

“CUMHURBAŞKANI’NIN OLUMLU YAKLAŞIM GÖSTERMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDUK”

Serdar Denktaş, “İlk bakışta daha fazla uzatmanın anlamı yok. Görüşmeleri başlatalım. Bütün sorularımızı, kuşkularımızı, eksik gördüğümüz unsurları masada ortaya koyalım düşüncesiyle Cumhurbaşkanı’na olumlu bir yaklaşım göstermesi çağrısında bulunduk. Takdir elbette kendisinindir ancak gerçekten uzatmanın anlamı yok” ifadelerini kullandı.

UBP cumhurbaşkanlığındaÖZGÜRGÜN: “İÇERİKTE CİDDİ SIKINTILAR VAR”

Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de açıklamasında, toplantıda dün Cumhurbaşkanlığı’na iletilen ortak açıklama metninin kendileriyle paylaşıldığını; belgenin içeriğinde ciddi sıkıntılar gördüklerini ancak görüşmelerin başlamasını her zaman isteyen bir parti olduklarını söyledi.

Özgürgün, görüşmelerin herhangi bir ortak açıklama olmadan da başlamasını ve bir anlaşmayla sonuçlanmasını istediklerini kaydederek, belgede ne kadar sıkıntı olsa da esas hedeflerinin görüşmelerin başlaması olduğunu vurguladı.

Görüşmelerin başlaması noktasında Cumhurbaşkanı’nın tavrına destek vereceklerini belirten UBP Genel Başkanı Özgürgün, belgeye bağlı olmadan Cumhurbaşkanı’nın cesaretlendirilmesini ve desteklenmesini kararlaştırdıklarını anlattı.

“TATMİN EDİCİ DEĞİL, GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASI İÇİN BİR BELGE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Hüseyin Özgürgün, bir soru üzerine, ortak açıklama metni belgesinin istedikleri anlamda, tatmin edici bir belge olmadığını; sadece görüşmelerin başlaması için bir belge olarak gördüklerini söyledi.

Belgede birçok sıkıntı tespit ettiklerini, kabul edemeyecekleri konular bulunduğunu kaydeden Özgürgün, ancak esas hedefin görüşmelerin başlaması olduğunu; her şeyin masada konuşulacağını ve Cumhurbaşkanı’nın ekibiyle yapacağı görüşmelerde varacağı noktanın esas hedef olacağını anlattı.

“Görüşmelerin başlamasına destek verdik. Sayın Cumhurbaşkanı’na da bu konuda hem cesaret verdik, hem destekliyoruz” diyen UBP Genel Başkanı Özgürgün, “Esas olan masada BM parametreleri çerçevesinde varılacak çözümdür ve bunun referanduma sunulmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın kararını ne zaman açıklayacağını bilemediğini ancak esas hedefin görüşmelerin başlaması olduğunu yineleyen Özgürgün, geç bile kalındığını, ortak açıklama için Rumların ayak sürümesi ve şart koyması yüzünden aylar geçtiğini ifade etti.

Özgürgün, “İnşallah görüşmeler başlar, uzlaşma sağlanır. Sayın Cumhurbaşkanı herhalde bu konuda en kısa zamanda açıklama yapar” dedi.

“ZEMİN DEĞİL”

UBP Genel Başkanı Özgürgün, ortak açıklama metni belgesinin müzakerelerde kesinlikle zemin olmadığını belirterek, “Zemin olarak kabul edilirse diplomaside iş başka yere gider. O zemin dışına taşılamaz, o zemin dışında en ufak bir şey konuşulamaz demektir. Bu sadece, iki tarafın iyi niyetini ortaya koyarak görüşmelere başlaması için bir açıklama metnidir. Bu metinde de sıkıntılar var” ifadelerini kullandı.

TDP cumhurbaşkanlığındaÖZYİĞİT: “14 ARALIK BELGESİYLE BÜYÜK ÇELİŞKİLER İÇERMİYOR”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, ekim ayında başlaması planlanan sonuç alıcı özlü görüşmelerin ortak açıklama metnine takıldığı için başlayamadığını hatırlattı.

TDP olarak bundan rahatsızlık duyduklarını ve her fırsatta dile getirdiklerini kaydeden Özyiğit, Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık’ta sunduğu belgeden sonra da taraflar arasında kelime oyunlarıyla mesaj teatilerinin devam ettiğini ve sürecin önünün açılmadığını söyledi.

“OLUMLU BAŞLANGIÇ İÇİN İYİ BİR ZEMİN”

Özyiğit, şöyle devam etti:

“Biz gelinen aşamada çeşitli etmenler de göz önünde bulundurularak sürecin başlatılması için adım atılmasına çok yaklaşılmasından mutluluk duymaktayız. Biz ortaya çıkan BM belgesini incelediğimizde, 14 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs Türk toplumu adına Rum tarafına ilettiği belgeyle çok büyük çelişkiler içermediğini görmekteyiz. Birkaç kelimede farklılık var. Dolayısıyla biz bu belgenin olumlu bir başlangıç için iyi bir zemin teşkil ettiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda TDP olarak Sayın Cumhurbaşkanı’na görüşmelerin bir an önce başlayabilmesi için kendilerinin de olumlu adım atmaları konusunda görüşlerimizi belirttik. Beklentimiz odur ki en geç önümüzdeki birkaç gün içinde bu ortak açıklama yapılacak ve sonuç alıcı, özlü görüşmeler başlayacak.”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, müzakere masasında 6 başlık yer aldığını ve onların içeriklerinin tartışılacağını kaydederek, 5 aydır zaman ve çaba harcanan ortak açıklamanın olmazsa olmaz hale geldiğini; gidilecek yolun haritasını gösterme açısından son derece önemli olduğunu; o nedenle ortak açıklamanın bu halini çok olumlu bulduklarını söyledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615