• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

Saldırı sürpriz şekilde ertelendi!

ABD Başkanı Obama, Suriye’nin vurulması gerektiğini, ama bunun için ABD Kongresi’nin onayını arayacağını açıkladı.Saldırı sürpriz şekilde en...
Saldırı sürpriz şekilde ertelendi!

ABD Başkanı Obama, Suriye’nin vurulması gerektiğini, ama bunun için ABD Kongresi’nin onayını arayacağını açıkladı.

Saldırı sürpriz şekilde en erken 9 Eylül’e kadar ertelendi. Kararda Başkan Yardımcısı Biden etkili oldu.

BEYAZ Saray yetkililerinin dünyayı son beş gündür hazırladığı ABD’nin Suriye’ye yapacağı askeri operasyon, sürpriz bir biçimde ileri bir tarihe ertelendi. Suriye’deki kimyasal saldırıyı rejimin düzenlediğine dair delillerin kesin olduğunu belirten ABD Başkanı Obama, “ABD Suriye’nin askeri hedeflerine karşı askeri müdahalede bulunması gerektiğine karar verdim” diyerek uzun süredir beklenen kararını açıkladı. Bunun ucu açık bir operasyon olmayacağını ve askerlerin botlarının yere değmeyeceğini yineleyen Obama özetle şöyle dedi:

ASKERLER HAZIR AMA…

“Askerlerimiz bölgeye konuşlandı. Genelkurmay Başkanı’mız bana ne zaman istersek vurmaya hazır olduğumuzu iletti. Bu yarın da olabilir, haftaya da olabilir, önümüzdeki ay da olabilir. Dünyanın en eski kurumsal demokrasisinin başkanıyım. Kongre’nin çağrısına uyacağım. Oylama isteyeceğim. Ve Suriye’deki durumu Kongre’ye anlatacağım. Kongre’den bir arada olduğumuzu göstermeleri için dünyaya bir mesaj göndermelerini istiyorum.

ZOR DA OLSA ONAY ÇIKABİLİR

Konuşmanın hemen ardından Beyaz Saray, saldırı iznini içeren bir yasa taslağını Kongre’ye gönderdi. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki meclisin, taslağı 9 Eylül haftası ele alacağını açıkladı. Bu, Yönetim’e Kongre üyeleri nezdinde lobi için yeterli bir zaman tanıyor. Kongre kararı çıkarsa, şimdi düşünülenden farklı, daha etkin ve uzun süreli bir saldırının da yolu açılabilir. Tartışmaların sert geçmesi bekleniyor.

Gül Bahçesi’nde sürpriz

Obama’nın Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde dün Suriye’ye saldırı kararını açıklayabileceği konuşuluyordu. Soru kabul etmediği konuşmasında Obama dünyayı şaşırttı. Oysa Libya Savaşı’nda Kongre’den onay almamıştı. Ancak Libya’da BMGK kararı vardı.

Başkanlığa ilk adım mı

Son bir haftadır, özellikle Başkan Yardımcısı Joe Biden’a yakın olan Demokrat Partili senatörlerin Suriye’ye saldırı kararı konusunda sert eleştirilerine hedef olan Obama’nın açıklaması, Washington kulislerinde Biden’ın zaferi olarak yorumlandı. 2016’da başkan adaylığına oynayan Biden, şimdi Obama’nın Kongre’yi ikna etmesini de sağlayabilir. Fransa da Kongre’yi bekleyecek.

Obama’nın konuşması sırasında savaş karşıtları Beyaz Saray önünde gösteri yaptı. Sesleri canlı yayında duyuldu.

Ankara: Kongre’den onay çıkar

ANKARA, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye sınırlı bir operasyon için Kongre’den onay alacağını açıklamasını, “Kongre üyeleri Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı delillerini gördüğünde gereken onayı verirler” diye değerlendirdi. Obama’nın yaptığı açıklamayla ABD’nin en üst seviyede kararlılığını ortaya koyduğunu belirten Türk yetkililer şöyle konuştu: “Başkan net bir tarih vermiyor. Belki süre biraz daha uzayacak. Ancak bundan ‘ABD Esad’ı cezalandırmaktan vazgeçti’ anlamı çıkarılamaz. Türkiye’nin tutumunda ise herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Esad’ın kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı istihbarat birimlerimiz tarafından kanıtlanmıştır. Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Esad zulmüne karşı mücadele eden Suriye halkının yanında olacaktır.” (Hürriyet)

 

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76