• BIST 95.852
  • Altın 190,702
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 26 °C

Sağlık alanında çifte dava...

Sağlık alanında çifte dava...
Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü ile ilgili...

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği, kamu hekimlerinin öğleden sonra ücretli hasta kabulünün önüne geçmek için, Kamu Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü ile ilgili yürütmeyi durdurma için dava dosyaladı.

Birlik Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, başvuru sonrasında yaptığı basın açıklamasında, ara emri başvurularının 2009’dan beri devam eden hukuk mücadelelerinin bir parçası olduğunu vurguladı.

Bu arada Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu da devlet hastanelerinde ücretli sağlık hizmeti verilmesini düzenleyen tüzük değişikliğinin uygulanmasını durdurmak için ara emri başvurusu dosyaladı.

Dev-İş’in Sağlık Bakanlığı hakkındaki dava dosyası ‘Anayasa, Kamu Görevlileri Yasası, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Yasası, Hastahaneleri Kontrol Yasası, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yasası, Sosyal Güvenlik Yasası, Sosyal Sigortalar Yasası, İyi Idare Yasası ile Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü ve Kamu Sağlık Çalışanlarının Çalışma Saatleri Tüzüğü’nün birçok maddesinin ihlal edilmesi’ gerekçesine dayanıyor.

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, kamusal sağlık hakkının ve sigortalıların haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek, kamusal sağlık hizmetlerinin ücretsiz, kaliteli ve nitelikli bir hale dönüşebilmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

dev-is-sagliktaki-uygulamayla-ilgili-olarak-ara-emri-basvurusu-yapti.jpg

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bu uygulama ile kamusal sağlık hakkının gasp edildiğini, bu uygulamanın kamusal fayda ilkesi ile örtüşmediğini ve ‘özelleştirme mantığının’ kamusal sağlık kurumlarına ithal edildiğinin altını çizmek istiyoruz.

Buna göre Bakanlar Kurulu'nu ve Sağlık Bakanlığı'nı dava ederken, söz konusu ara emrini şu hususlara dayandırmaktayız, sağlıktaki yeni uyguylamanın Anayasa’nın 1.,3., 4., 5., 7, 10., ,45, 55, 110, 122., ve 152. Maddelerine aykırı veya örtüşmediğini, karar alınırken kamu yararı ve/veya kamu çıkarı etken olmamıştır ve dava konusu karar kamu yararı içermemektedir. Ayrıca davalılar işbu kararları üretirken keyfi davranmışlardır ve/veyz zümresel çıkar gözetmişleridir. Bununla birlikte Alınan kararlar ve/veya yapılan işlemler Kamu Görevlileri Yasası’nın tefsir ve 114. Maddeleri ile ilgili diğer maddelerine, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası madde 20’ye, Hastahaneleri Kontrol Yasası Madde 3’e, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası Madde 40, 102’ye ve  ilgili maddelerine, 13/76 sayılı Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yasası’nın 24., 37. maddelerine, Sosyal Güvenlik Yasası’na ve Sosyal Sigortalar Yasası Bölüm III’teki hastalık sigortası ilkelerine,   Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğünün amaç ve felsefesine, Kamu Sağlık Çalışanlarının Çalışma Saatleri Tüzüğüne  ve  27/13 sayılı İyi Idare Yasasının 2, 5., ve 19.  ve ilgili maddelerine ve bu yasaların özlerine aykırıdır.

Bize göre Davalılar (Sağlık Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu), Anayasanın ve dava konusu kararlara bağlı yasaların açıkça yetki vermediği konularda düzenleyici işlem ve/veya tüzük yapmış ve/veya karar almıştır ve hukuka açıkça aykırı davranmışlardır.

DEV-İŞ olarak bu sürecin takipçisi olacak, kamusal sağlık hakkının ve sigortalıların haklarını savunmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda kamusal sağlık hizmetlerinin ücretsiz, kaliteli ve nitelikli bir hale dönüşebilmesi için mücadelemize devam edeceğiz.

remzi-gardiyanoglu.jpg

Serbest Çalışan Hekimler iptal davası açtı

Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’nde yapılan değişiklik aleyhine iptal davası dosyalayıp, ara emri başvurusunda bulundu.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’ndan alınan bilgiye göre, Serbest Çalışan Hekimler Birliği bugün saat 11.30’da Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava dosyalayarak ara emri başvurusunda bulundu.

Gardiyanoğlu, ara emri başvurusunun önümüzdeki Çarşamba günü görüşüleceğini söyledi.

Sağlık ve çalışma haklarının korunabilmesi amacıyla 2009 yılında başlattıkları hukuk mücadelesini devam ettirdiklerini ifade eden Gardiyanoğlu, 2015 yılında Sağlık Bakanlığı aleyhine Mandamus emirnamesi ısdar etmek amacıyla başlattıkları hukuk mücadelesini de sürdüreceklerini kaydetti.

Gardiyanoğlu, ara emri başvurusunun sonuçlanması ardından Mandamus emirnamesi konusunda da ayrı bir dava dosyalayacaklarını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615