• BIST 102.736
  • Altın 187,362
  • Dolar 4,5394
  • Euro 5,3288
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 31 °C

'Rüşvet iddiaları' polise ve meclise taşındı

'Rüşvet iddiaları' polise ve meclise taşındı
Ercan Havalimanı işletmecisi ve Taşyapı Group yetkilisi Emrullah Turanlı’nın, Bakan Tahsin Ertuğruloğlu'nun kendisinden rüşvet talep ettiğini ve konu ile ilgili belge ve delillerin de elinde bulunduğu iddiaları üzerine...

Toparlanıyoruz Hareketi, dün basına yansıyan Ercan Havalimanı işletmecisi ve Taşyapı Group yetkilisi Emrullah Turanlı’nın, Bakan Tahsin Ertuğruloğlu'nun kendisinden rüşvet talep ettiğini ve konu ile ilgili belge ve delillerin de elinde bulunduğu iddiaları üzerine bugün Polis Genel Müdürlüğü'ne ve Meclis'e müracaat etti.

Toparlanıyoruz Hareketi (Temiz Toplum Derneği) 14 Haziran 2017’de basına yansıyan Ercan Havalimanı işletmecisi ve Taşyapı Group yetkilisi Emrullah Turanlı’nın, Bakan Tahsin Ertuğruloğlu'nun kendisinden rüşvet talep ettiğini ve konu ile ilgili belge/delillerin de elinde bulunduğu iddiaları üzerine “temiz toplum, temiz siyaset” ilkeleri doğrultusunda harekete geçti.

Hareket’ten yapılan açıklamada: “Görüleceği üzere iddialar son derece ciddidir ve doğru olmaları halinde Fasıl 154 Ceza Yasası’nda düzenlenen, özellikle, “Görevini Kötüye Kullanma”(madde 105) ve/veya “Görevi İhmal Etmek”(madde 105A) ve/veya "Rüşvet" (madde 101A) ve/veya "İrtikap" (madde 101C) suçlarına karşılık gelen eylemler içerebileceğinden dolayı basında çıkan ve ihbar olarak ele alınabilecek nitelikteki bu iddialar doğrultusunda, Temiz Toplum Derneği olarak derhal soruşturma başlatılması için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.” denildi.

Soruşturmanın başlatılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunan ve KKTC Meclis Başkanlığı’na da Meclis Soruşturması açılması için dilekçe veren Hareket yetkilileri aynı zamanda basında çıkan haberde adı geçen diğer kişilerin de konuyla ilgili açıklama yapmalarının gereğine vurgu yaptı.

Konuyla ilgili basına açıklama yapan Hareket yetkilisi Tufan Ekici, bunun öncesinde meclisteki tüm milletvekillerine 22 Ocak 2016 tarihli bir mektup ilettiklerini ve ilgili bakan hakkında Ombudsman raporu ışığında meclis soruşturması açılması yönündeki taleplerini hatırlattı. Ekici sözlerine, taleplerine karşılık bir cevap alamadıklarını da ekledi.

Yapılan açıklamada soruşturmanın varsa suçluları tespit etme yanında suçsuz olanların aklanması yönünde de büyük önem arz ettiği vurgusu yapılırken, gelinen aşamada halkın siyasilere karşı güven erozyonu yaşadığı bu dönemde böyle bir davranışın önemine de dikkat çekildi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615