• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Lefkoşa 27 °C
 • Girne 27 °C
 • Mağusa 26 °C
 • İskele 26 °C
 • Güzelyurt 26 °C
 • Lefke 27 °C

Rumlar 787 dönüm Kıbrıs Türk arazisi satın aldı!

Rumlar 787 dönüm Kıbrıs Türk arazisi satın aldı!
Güney Kıbrıs’ta bugüne kadar yapılan 15 anlaşmayla 787 dönüm Kıbrıs Türk arazisi satın alındı. Toplam 45 milyon Euro’luk tazminat öngörülen...

Güney Kıbrıs’ta bugüne kadar yapılan 15 anlaşmayla 787 dönüm Kıbrıs Türk arazisi satın alındı. Toplam 45 milyon Euro’luk tazminat öngörülen satışlar için bugüne kadar 23 milyon Euro ödendi.

15 dostane sözleşmeden 10’una konu olan gayrı menkulü alan Rum Yönetimi, başkalarına yapılan satışa da onay vererek, vergi ve harç geliri elde etti.

Rum Bakanlar Kurulu’nun, Güney Kıbrıs’ta kalan Kıbrıs Türk mallarının satın alınmasına devam kararı Fileleftheros gazetesinde  “Kıbrıslı Türk Mal Sahiplerine 45 Milyon Euro... Bakanlar Kurulu’ndan Kıbrıs Türk Mallarının Satın Alınmasının Devamına Yeşil Işık... Söz Konusu Olanlar İstimlâk Edilmemiş ve Göçmenlerin İskânı İçin Kullanılanlar” başlık ve spotlarıyla aktarıldı.

Gazete, Rum Bakanlar Kurulu’nun, Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a, Tasos Papadopulos zamanında uygulamaya başlanan Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk mallarının satın alımına, “göçmenlerin iskânı için kullanılan ve istimlâk edilmemiş olmaları şartıyla” devam etmesi konusunda yeşil ışık yaktığını yazdı.

“23 MİLYON EURO ÖDENDİ”

Hasikos’un Rum Bakanlar Kurulu’na sunduğu verilere göre, son 5 yıl içerisinde Kıbrıslı Türklerle, üzerine konut inşa edilmiş toplam 750 arsa ve sanayi tesisi kurulmuş 37 arsa için dostane anlaşma yapıldı. Bu anlaşmalar için uzlaşılan tazminat miktarının ise 45 milyon Euro olduğu belirtildi.

Haber şöyle devam etti:

“Bugüne kadar taksitli ödeme kapsamında bu meblağın 23 milyon Euro’luk bölümü ödendi. 15 dostane sözleşmeden 10’unda etkilenen gayrı menkul Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından alındı ve paralelinde, Kıbrıslı Türk mal sahiplerinin (o köylerdeki) başkalarına satış yapmalarına onay verildi, devlet bunlardan vergi ve harç geliri elde etti”

Fileleftheros’un haberi şöyle devam etti:

“Bakanlar Kurulu tarafından açıkça belirtildiği üzere, Kıbrıslı Türklerle dostane anlaşma için müzakereler, etkilenen malın sahibi olarak 1974’ten önce kayıtlı olan ve bugün daimi olarak yurtdışında veya uzun süre özgür bölgelerde ikamet eden birincil mal sahipleriyle yapılacak. Elbette bu kişilerin işgal bölgelerinde herhangi bir Kıbrıs Rum malı tasarruf etmemeleri şartıyla.

Kıbrıslı Türklerin daimi ikamet ve tasarruflarında, işgal bölgelerinde Kıbrıs Rum malı bulundurmadıklarının saptanması için gerekli araştırma İçişleri Bakanlığı tarafından, güvenlik makamlarının işbirliğinde yapılacak. İlgili başvuruların incelenmesi sırasında ilgili yasanın şu maddeleri dikkate alınacak:

“TAZMİNAT İÇİN BAZI ŞARTLAR GEREKİYOR”

Kıbrıs Türk Malları Vasisi, (İçişleri Bakanı) 1974’ten sonra da daimi olarak yurtdışında veya Kıbrıs Cumhuriyeti denetimi altındaki bölgelerde yaşayan Kıbrıslı Türkler için de, işgal bölgelerinde Kıbrıs Rum malı tasarruf etmeme başta olmak üzere bazı şartlara haiz olmaları şartıyla tazminat vermeye ve ödemeye karar verebilir. Bu durumda da Kıbrıslı Türkler, etkilenen malı 1974’ten sonra  hibe veya miras yoluyla edinmiş değil 1974 öncesinden sahibi olması gerekir.

Hasikos’un Bakanlar Kurulu’na sunduğu öneride, Hrtistofyas hükümeti tarafından 30 Aralık 2008’de onaylanan ve bugün izlenmekte olan politika tahtında yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerle, 1974’ten çok sonra miras yoluyla veya işgal bölgelerinde yaşayan yakınlarının etkilenen malın ilk sahibinden edindikleri mallar için de görüşme yapılmasına olanak tanıyordu. Yine,  muhtemelen işgal bölgelerinde olan ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin menfaatine mahkemeden tereke belgesi alarak varis olma hakkı edinmiş başka mirasçılar olması durumunda da görüşme yapılabiliyordu. Bu şekilde 6 dostane anlaşma yapıldı. Benzer durumda olan son başvurular bugün İçişleri Bakanlığı’nda beklemede duruyor.

“TAZMİNAT, PİYASA FİYATININ ÇOK ALTINDA SEYREDİYOR”

Kıbrıslı Türklerle veya yetkilendirdikleri temsilcileriyle (Kıbrıslı Rum avukatlar) müzakereler, özellikle mülke müdahale edildiği gerekçesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine tazminat davası açılmış olanlar, İçişleri Bakanlığı düzeyinde, Tapu ve Hukuk Daireleriyle istişare içerisinde yürütülüyor.  Tapu Dairesi, etkilenen Kıbrıs Türk malının rayiç değerini, müzakereler devam ederken geçerli olan bina ve altyapı fiyatlarını hesaba katmadan belirliyor ve müzakerenin ardından, genellikle piyasa fiyatının çok altında seyreden tazminat miktarı konusunda ilke anlaşmasına varıyor.

Her bir konu, İçişleri Bakanlığı’na sunuluyor ve onaylanması halinde mesele onay için Bakanlar Kurulu’na götürülüyor. Ardından, uzlaşılan tazminat bedeli istimlâk prosedürü işletiliyor ve tazminat bedeli yıllık taksitlerle ödeniyor.”

Diğer Haberler
 • Güney'de Guterres çerçevesi zıtlaşması!21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:31
 • 225 Refakatçisiz sığınmacı çocuk17 Mayıs 2018 Perşembe 14:49
 • 'Omorfolular' endişeli!11 Mayıs 2018 Cuma 13:22
 • Denetim olmaksızın yüzbinlerce Euro ödendi!11 Mayıs 2018 Cuma 12:35
 • Havalimanlarında güvenlik önlemleri arttırıldı07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:24
 • BM, AP heyetinin Kapalı Maraş talebini reddetti04 Mayıs 2018 Cuma 16:26
 • FIR hattında casus uçuşlar04 Mayıs 2018 Cuma 15:40
 • Yardım Kamyonları sorunsuz geçti04 Mayıs 2018 Cuma 15:25
 • Elektrik bağlantısının eli kulağında04 Mayıs 2018 Cuma 14:23
 • Anastasiadis'ten Akıncı'ya yanıt02 Mayıs 2018 Çarşamba 16:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615