• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Rum çiftçiler sınırı delip Güzelyurt’a gitmeye çalışacak

Rum çiftçiler sınırı delip Güzelyurt’a gitmeye çalışacak
Rum çiftçilerin, 7 Aralık Cumartesi sabahı, Astromerit (Bostancı) sınır kapısında büyük bir “seferberlik” düzenleyecekleri ve traktörleriyle sınır...

Rum çiftçilerin, 7 Aralık Cumartesi sabahı, Astromerit (Bostancı) sınır kapısında büyük bir “seferberlik” düzenleyecekleri ve traktörleriyle sınır kapısını delip Güzelyurt’a kadar gitmeye çalışacakları haber verildi.

Politis, Haravgi ve Fileleftheros gazeteleri, çiftçilerin traktörleri ve diğer tarım araçlarıyla, KKTC’deki topraklarını yeniden ekip biçmek amacıyla, Astromerit (Bostancı) sınır kapısından geçip Güzelyurt’a kadar gitmeye çalışacaklarını yazarken, Simerini de haberinde, çiftçilerin “Direniş ve Mücadele” sloganıyla, traktörleri ve diğer tarım araçlarıyla, sınırı delmeye ve yeniden KKTC’deki toprakları sürmeye çalışacaklarını kaydetti.

Gazeteye göre, Rum Çiftçiler Birliği (EKA) Genel Sekreteri Panikos Hambas, dün bütün Rum çiftçileri 7 Aralık’ta, yürüyüşe geçileceği Asrtomerit (Bostancı) sınır kapısında toplanmaya çağırdı.

EKA Genel Sekreteri Hambas’a dayanarak, ateşkes hattındaki mayınların temizlenmesi anlaşmasının ardından, Rumların, Türk nöbetçi kulübesinin 200 metre ilerisinde, toprağı ekip biçebileceklerinin öngörüldüğünü ileri süren gazete, ateşkes hattının sorumluluğunun BM’ye ait olduğunu kaydetti.

Ateşkes hattındaki mülkiyet hakkının Rumlara ait olduğunu, ancak Türk Ordusu’nun çok iyi planlanmış ve programlanmış bir şekilde, anlaşmayı ihlal ettiğini ve burada ekip biçtiğini iddia eden Hambas, Ahna’dan  (Düzce) Petra’ya  (Taşköy) kadar olan onlarca metrekareden bahsetmekte olduklarını öne sürdü.

Türk Ordusunun ileri sürülen tavrını, kaleme aldıkları mektuplarla Dışişleri, Savunma, İçişleri ve Tarım Bakanlıklarına şikayet ettiklerini, ancak yalnızca Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt aldıklarını sözlerine ekleyen Hambas, bakanlıktan kendilerine gereken bütün yasal işlemleri yapacakları teyidini aldıklarını söyledi.

Savunma Bakanlığı’nın, bu şikayetleri ve araştırma yapmayı kabul ettiğini dile getiren Hambas, kendilerinin de ara bölgede araştırma yaptıklarını ve bu toprakların hak sahiplerine geri verilmesi için önümüzdeki günlerde BM ile birlikte bir diyalog başlayacağını umduklarını ifade etti.

İlk adım olarak, Katokopia (Zümrütköy), Pano Zodya (Yukarı Bostancı), Avlona (Gayretköy) ve Peristerona muhtarlıklarıyla toplantılar yaptıklarını ve başka köylerle de toplantılara devam edeceklerini dile getiren Hambas, topraklarını ve topraklarında ekip biçmeyi talep etmekle yükümlü olmakla birlikte, bunun vatanseverlik görevleri olduğunu sözlerine ekledi.

Haber diğer gazetelerde şu başlıklarla yer aldı:

Fileleftheros: “EKA Atilla’nın Çizgisini Traktörleriyle Delecek”

Politis: “EKA’nın Toplantısı… KKTC’deki Toprakları Ekip Biçecekler”

Haravgi: “Güzelyurt’a Doğru Traktörlerle Yürüyüş… EKA Genel Sekreteri Bütün Çiftçileri Orada Olmaya Çağırdı”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615