• BIST 113.571
  • Altın 162,881
  • Dolar 3,7959
  • Euro 4,6403
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 17 °C
  • İskele 17 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 17 °C

Rum basını: Deadline Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesi!

Rum basını: Deadline Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesi!
Kıbrıs Türk tarafının, ortak açıklamanın kabul edilmesiyle Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına dönük yeni çabaya vereceği yanıtın DİKO açısından...

Kıbrıs Türk tarafının, ortak açıklamanın kabul edilmesiyle Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına dönük yeni çabaya vereceği yanıtın DİKO açısından Anastasiadis hükümetinden ayrılma alarmı olacağı haber verildi.

Fileleftheros “Deadline Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesi... DİKO Ortak Açıklamanın Resmiyet Kazanmasından Sonra Ayrılacak” başlıklı haberinde DİKO Başkanı Nikolas Papadoulos’un, Anastasiadis’e ilettiği, “kuluçkadaki” ortak açıklamayla ilgili detaylı mektubunda hükümet ortaklığıyla ilgili niyetlerini de açıkça belirttiğini yazdı.

Gazeteye göre ortak açıklamayla ilgili itiraz ve endişelerini madde madde kaleme alan Papadopulos’un “Demokratik Parti bu ortak açıklamanın kabulüne katılamaz” vurgusunu yaptı.

Gazete hükümetteki 4 DİKO’lu bakanın ayrılması için başlangıç noktasının (starting point) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ortak görüşmesi ve ortak açıklamanın resmileştirilmesi olacağına vurgu yaparak özetle şunları yazdı:

“Nikolas Papadopulos’un çalışma arkadaşlarının işaret ettiği üzere, olgular zorlanmayacak. Sabredilmesini ve gelişmelerin beklenmesini tavsiye ederek, tersine dönme ihtimalinin her zaman bulunduğuna işaret ediyorlar.

Zaman yalnız Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi değil DİKO yönetim piramidindeki ve parti organlarındaki yeni güçler dengesi açısından da ölçü olacak çünkü Pazar günü parti içi seçim (parti başkan yardımcılığı) prosedürünün ikinci aşaması tamamlanacak. Hükümetten ayrılma kararı, parti yeni başkanının tam denetimi altına alma beklentisinde olduğu Merkez Komite tarafından alınacak. Seçim propagandası toplantılarında, hükümetten ayrılma konusunda parti tabanının nabzı yoklanıyor.

DİKO yetkilileri, hükümette çatlağın veya 4 bakanın ayrılmasının göründüğü kadar kolay olmadığını savunuyor ve tedbir maksatlı olarak, bakanların görevlerinde kalmalarıyla parti içerisinde muhtemel hizipler oluşturma çabasının düşmanca faaliyet olarak algılanacağını ve Başkanlık ile ilişkileri uçlara çekeceği her yöne iletiliyor.

Verilen en önemli mesajlardan biri de memorandum yasalarının onaylanabilmesi için hükümetin mecliste çoğunluğa ihtiyaç duyduğudur.

DİSİ’li bir kaynağın işaret ettiğine göre DİSİ ve Başkanlık gelişmeleri soğukkanlılıkla, DİKO ve Nikolas Papadopulos’la çatışma niyeti göstermeden izliyor. Averof Neofitu’nun çalışma arkadaşı Mihalis Sofokleus da  ‘ülkemiz Kıbrıs sorunu, ekonomi, hidrokarbonlar konusunda ciddi meydan okumalarla karşı karşıyadır, gelişmeler ışığı altında DİKO soğukkanlılığını koruyor’ vurgusunu yaptı.

DİKO Başkan yardımcılığı için yarışan Markos Kiprianu ve Antigonis Papadopulos, RİK’in bir programında, ortak açıklama metnine itirazlarını açıkladılar. Kiprianu bu şartlar altında müzakerelere girmemiz, geç başlamasından dolayı suçlanmamızdan daha tehlikelidir diyerek hükümet ortaklığının devamının uzlaşılanlara uyulması şartına bağlı olduğunu vurguladı.

Antigonis Papadopulos ise ortak açıklamada, partenogenezi (bakir doğum) gündeme getiren yapıcı belirsizlikler ve konfederasyon unsurları bulunduğunu belirterek partinin buna itirazının netleştirilmesi için parti organlarında derinlemesine tartışılması gerektiğini kaydetti.”

Simerini haberi “Nikolas Ayrılmakta Kararlı... Gelişmeleri ve Partideki Seçim Prosedürlerinin Tamamlanmasını Bekliyor” başlığıyla okurlarına aktardı.

Gazete Nikolas Papadopulos’un DİKO’nun Anastasiadis hükümetine katılımı konusunu gözden geçirmekte, Anastasiadis mevcut ortak açıklama taslağı temelinde müzakerelere giderse hükümetten ayrılmakta kararlı olduğunu yazdı.

Ortak açıklamada Annan planından özlü unsurlar bulunduğu veya adil bir çözüme götürmeyeceği veya kötü bir sonucu gündeme getireceği görüşünde olan Papadopulos’un, Eroğlu-Anastasiadis görüşmesini ve parti içi seçim prosedürünün tamamlanmasını bekleyerek kartlarını kapalı tuttuğunu belirtti.

Politis haberi “Nikolas DİKO’nun Hükümetten Ayrılması İçin Zemin Hazırlıyor... Çıkış Argümanları Oluşturuyor” başlığıyla verdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615