• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Lefkoşa 11 °C
 • Girne 11 °C
 • Mağusa 11 °C
 • İskele 11 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • Lefke 11 °C

Rekabet Kurulu’ndan bir dizi soruşturma!

Rekabet Kurulu’ndan bir dizi soruşturma!
İnşaat Müteahhitleri Birliği ve 6 teşebbüs hakkında başlatılan soruşturmanın ilerletilmesine karar verildiği bildirildi...

Rekabet Kurulu geçtiğimiz hafta müteahhitlerin hastane ihalesi boykotu, deniz taşımacılığında navluna yapılan zam ile sebze ve meyvenin KDV hariç yüzde 15 kârla satılması kararının mercek altına alındığını duyurdu

Kurulun web sitesinde yayınlanan 12 Haziran tarihli soruşturma duyurularının birinde; “Yeni Güzelyurt Devlet Hastanesi’nin betonarme karkas, istinat duvarı ve stabilize dolgu işleri yapımı” ihalesindeki gelişmeler sonrasında Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve altı teşebbüs hakkında başlatılan soruşturmanın ilerletilmesine karar verildiği bildirildi.

Yine 12 Haziran tarihli bir başka duyuruda, Mağusa-Mersin ve Girne-Mersin hatlarında navlunlara yapılan zam konusunda deniz taşımacılığı pazarında faaliyet gösteren Akgünler Denizcilik, Sunlink Maritime Co. Ltd, İzmir Deniz Nakliyat Şti Ltd. ve Starline Maritime Co. Ltd.’e soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Aynı günkü tarih altında duyurusu yapılan bir diğer soruşturma ise “sebze ve meyve satış fiyatlarının en az kar marjı + KDV” ile satılmasına karar veren Kıbrıs Türk Meyve ve Sebze Toptancıları Birliği ile birlik yönetim kurulu üyelerinin temsil ettikleri teşebbüslere yönelik.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada başlatılan soruşturmalarla ilgili olarak şu bilgiler verildi:

Güzelyurt Devlet Hastanesi İhalesi

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve altı teşebbüs hakkında başlatılan soruşturmanın ilerletilmesine karar verildi:

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin ‘Yeni Güzelyurt Devlet Hastanesi’nin betonarme karkas, istinat duvarı ve stabilize dolgu işleri yapımı’ ihalesine “teklif atmama” kararı ile söz konusu ihaleye girişleri engellendiği ve bu kararın Yasa’nın 4’üncü maddesi kapsamında ihlal teşkil ettiği iddiası ile Birlik ve karara katılan Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri’nin temsil ettikleri teşebbüsler hakkında Yasa’nın 23’üncü maddesi gereğince başlatılan soruşturmanın ilerletilmesine karar verilmiştir.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturmanın ilerletilmesi kararları, haklarında soruşturmanın ilerletilmesi kararı alınan teşebbüs veya teşebbüs birliklerine ilgili karar ile ilerletilmiş soruşturma raporunun tebliğ edilmesinin ardından kamuoyunun bilgilendirilmesi kapsamında duyurulmaktadır. İlerletilmiş soruşturma kararı, söz konusu teşebbüs veya teşebbüs birliklerinin 36/2009 sayılı Rekabet Yasasını ihlal ettikleri ve/veya Yasa kapsamında cezai yaptırım ile karşı karşıya kaldıkları ve/veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Deniz taşımacılığındaki dört şirket

Deniz taşımacılığı pazarında faaliyet gösteren dört teşebbüs hakkında soruşturma başlatıldı:

Deniz taşımacılığı pazarında faaliyet gösteren Akgünler Denizcilik, Sunlink  Maritime Co. Ltd, İzmir Deniz Nakliyat Şti Ltd. ve Starline Maritime Co. Ltd. tarafından 27 Aralık 2016 tarihli Havadis gazetesinde yayınlanan “Dolar kuru ve genel maliyetlerimizde meydana gelen artışlar nedeni ile Mağusa-Mersin ve Girne-Mersin hatlarında navlunlara zam yapmak mecburiyetinde kalınmıştır.” ilanı ile Yasa'nın 4'üncü maddesinin ihlal edilip edilmediğinin araştırılması amacıyla söz konusu teşebbüsler hakkında Yasa'nın 23'üncü maddesi tahtında soruşturma başlatılmıştır.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma başlatılan teşebbüs veya teşebbüs birliklerine ilgili kararın tebliğ edilmesinin ardından kamuoyunun bilgilendirilmesi kapsamında duyurulmaktadır. Soruşturma kararı, hakkında soruşturma açılan teşebbüs veya teşebbüs birliklerinin 36/2009 sayılı Rekabet Yasasını ihlal ettikleri ve/veya Yasa kapsamında cezai yaptırım ile karşı karşıya kaldıkları ve/veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Sebze ve meyve toptancıları

Kıbrıs Türk Meyve ve Sebze Toptancıları Birliği ile beş teşebbüs hakkında soruşturma başlatıldı:

Kıbrıs Türk Meyve ve Sebze Toptancıları Birliği'nin "sebze ve meyve satış fiyatlarının en az kar marjı + KDV " olarak belirlenmesi kararının Yasa'nın 4'üncü maddesini ihlal edip etmediğinin araştırılması amacıyla  Birlik ve Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri'nin temsil ettikleri teşebbüsler hakkında Yasa'nın 23'üncü maddesi tahtında soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma başlatılan teşebbüs veya teşebbüs birliklerine ilgili kararın tebliğ edilmesinin ardından kamuoyunun bilgilendirilmesi kapsamında duyurulmaktadır. Soruşturma kararı, hakkında soruşturma açılan teşebbüs veya teşebbüs birliklerinin 36/2009 sayılı Rekabet Yasasını ihlal ettikleri ve/veya Yasa kapsamında cezai yaptırım ile karşı karşıya kaldıkları ve/veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Kaynak: Kıbrıs - Artun Çağa
Diğer Haberler
 • Polis Örgütü Yasa Önerisi'nde DEĞİŞİKLİK!15 Aralık 2017 Cuma 12:25
 • İki öğrenciye PKK soruşturması!15 Aralık 2017 Cuma 12:09
 • 2 kişi Türkiye'ye kaçtı!15 Aralık 2017 Cuma 10:32
 • Gönyeli'de iki adrese FETÖ operasyonu!14 Aralık 2017 Perşembe 22:14
 • TKP Yeni Güçler adayları Girne’de halkla buluştu14 Aralık 2017 Perşembe 22:07
 • Özersay: “Hükümeti, Halkın Partisi kuracak”14 Aralık 2017 Perşembe 13:25
 • Nasıl oy kullanılır?14 Aralık 2017 Perşembe 12:25
 • Afrika gazetesi hakkında Savcılığa başvuruldu!14 Aralık 2017 Perşembe 12:16
 • CTP adayları, tanıtım şöleninde halkla buluştu14 Aralık 2017 Perşembe 11:45
 • Küçükbaş Hayvan Üreticilerine “0” Faizli Kredi13 Aralık 2017 Çarşamba 16:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615