• BIST 1.434
  • Altın 485,031
  • Dolar 8,2836
  • Euro 10,0001
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

"Protokolü iptal etme lüksü yok!"

Başbakan Sibel Siber, bugün düzenlediği basın toplantısında hükümetleri döneminde çeşitli bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi...
"Protokolü iptal etme lüksü yok!"

Başbakan Sibel Siber, bugün düzenlediği basın toplantısında hükümetleri döneminde çeşitli bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi de verdi.

Siber, hükümetin protokol konusunu gündeme almadığını ancak gelecek hükümetin bu konuda çalışma yapabileceğini belirtti.

Başbakan Sibel Siber, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP BG), Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) oluşan hükümetlerinin görev süresi boyunca hukuk dışılıkla mücadele ettiğini, bu bağlamda Başsavcılığa 32 dosya gönderildiğini belirtti.

Başbakan Sibel Siber, bugün düzenlediği basın toplantısında hükümetleri döneminde çeşitli bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi de verdi. Siber, tüm bakanların, hukuk dışılıkla mücadele ettiğini, hukuk dışılıkların yaşanmaması adında her dönem hükümetlerin soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, sosyal sigortalıların yatırımlarına ve kişisel bilgilerine ulaşabilmesi için “ssd.gov.ct.tr “ adresli web sitesini hayata geçirdiğini belirten Siber, emekli olan kronik hastaların sürekli kullandıkları ilaçları edinebilmelerinde kolaylık sağladığını kaydetti.

Sigorta yatırımları gibi işlemlerin Internet ortamında yapılabilmesine olanak tanıyacak sistemlerin kurulmasına hız kazandırıldığını, üçüncü ülke uyrukluların çalışma izinleri ile ilgili kolaylık sağlandığını söyleyen Siber, engelli çocukların daha kolay taşınabilmesi adına bir otobüs alındığını vurguladı.

Siber, Maliye Bakanlığı’nın Internet sitesinde “Maliye’nin Seyir Defteri” ismiyle, gelir ve giderlerin görülmesinin sağlandığı bir program oluşturduğunu, “124 Alo Maliye” telefon hattının açılarak, öneri, şikayet ve talepleri aldığını ve vergilere ilişkin çeşitli belgelerin Internet üzerinden doldurularak imzalanmasını sağlayan bir sistem oluşturduğunu belirtti.

Kamu Memnuniyet Anketi’nin devreye konduğunu vurgulayan Siber, bu tarz anketlerin daha iyi hizmet verilebilmesi adına önem taşıdığını kaydetti.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda eylem planı yapılarak, çalışmalar başlatıldığını anlatan Siber, vergileri taksitlendirme konusunda üçlü komisyon oluşturularak, sürecin hızlanmasının sağlandığını belirtti.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun toplantıya çağrıldığını ve ithalatın kolaylaştırılması amacıyla çalışma yapıldığını söyleyen Siber, uzun prosedürlerin ortadan kaldırıldığını anlattı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara da değinen Siber, Merkezi Cezaevi’nde eğitim vermek üzere gönüllü öğretmen bulunduğunu ve eğitimlerin devam ettiğini belirtti.

Yabancı uyrukluların ülkede satın aldığı mülklere ilişkin karar üretilerek, prosedürlerin tamamlandığına işaret eden Siber, bundan 5 milyon TL gelir elde edildiğini ifade etti.

Siber, ayrıca geçmiş hükümetin iki akaryakıt istasyonuna prosedürlere uygun olmayan şekilde verdiği ön izinlerin iptal edildiğini vurguladı.

“DEVLETLER ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR CİDDİYE ALINMALIDIR”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Siber, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik protokolle ilgili son günlerde yaşanan tartışmaların sorulması üzerine, iki devlet arasında imzalanan protokolü iptal etme lüksü bulunmadığını kaydetti.

Devletler arasında imzalanan anlaşmaların ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Siber, “İptal edilemez ama tümü veya belli maddeleri revize edilebilir. Biz iki aylığına göreve geldiğimiz için bu konuyu gündeme getirmedik. Şov yapmak istesek hükümet programına koyardık ama gerekli görmedik” dedi.

Siber, ekonomik protokolün tartışılmasının uzun zaman gerektirdiğini, dolayısıyla hükümetin bu konuyu gündeme almadığını ancak gelecek hükümetin bu konuda çalışma yapabileceğini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun 26 Haziran’da yapılan ilk toplantısında ekonomik protokolün uygulanacağına itiraz etmeyecekleri konusunun konuşulduğunu belirten Siber, daha sonra 2 Temmuz’da da konuyu medya ile paylaştığını kaydetti. Siber, hükümet ortaklarının bu konuda tereddüdü olduğuna dair bir izlenim edinmediğini ancak daha sonra bazı gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Yaptıkları röportajlarda halkın Sibel Siber’i yeni dönemde de Başbakan görmek istediğini söylediğini ifade ederek, bunun olup olamayacağını soran bir gazeteciyi yanıtlayan Siber, seçimlerde milletvekili adayı olduğunu, Başbakanın da demokratik süreç içinde belirleneceğini söyledi. Siber, halktan gelen olumlu tepkilerden onur ve mutluluk duyduğunu kaydetti.

Siber’e hükümette olduğu dönemde başardıkları ve başaramadıkları ve gelecek hükümete önerileri de soruldu. Soruyu yanıtlayan Siber, toplumun yaşam kalitesini yükseltmek adına ülkeyi iyi duruma getirdiğini söyleyemeyeceğini ancak bir ivme kazandırdıklarını, toplumda bir şeylerin düzelebilmesine yönelik bir inanç oluşturduklarını belirtti.

Siber, bundan mutluluk duyduğunu vurguladı. Hükümetlerin uzman kadrolar oluşturmasının, bakanlıklara alanında donanımlı kişilerin getirilmesinin önemli olduğunu kaydeden Siber, “Her bakana kendisinde düşünce grupları oluşturmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun neden görev yapamaz durumda olduğu ile ilgili soruyu yanıtlayan Siber, müdürün emekli olduğunu bu nedenle çalışamadıklarını söyleyerek, atamanın üçlü kararname ile yapıldığını kaydetti.

“MAAŞ ÖDEMESİNDE SIKINTI OLMAYACAK”

Siber, ay sonunda maaşların ödenmesinde sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağının sorulması üzerine, sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

Yapmak istediği ancak yapamadığı çok şey olduğunu, kamuda büyük reforma ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Siber, “Kamuya ilk defa giren bir kişi olarak beni çok rahatsız eden şeyler gördüm. İş huzuru yoktur” dedi.

Siber, kamuda çalışanların ve üst mevkilerde görev yapanların politize olmasının önemli sorunlar yarattığını söyledi. Üçlü kararnameye de değinen Siber, belli bazı pozisyonlar hariç, kaldırılması gerektiğini söyledi.

Basın toplantısının sonunda Başbakan Sibel Siber, gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76