• BIST 1.431
  • Altın 508,832
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Polis geçişleri çileye çevirdi!

Metehan Sınır Kapısı karşısındaki Ay. Demet Rum barikatında görevli polisler, KKTC’den Rum tarafına giden Kıbrıslı Türkleri kontrol etmek maksadıyla...
Polis geçişleri çileye çevirdi!

Metehan Sınır Kapısı karşısındaki Ay. Demet Rum barikatında görevli polisler, KKTC’den Rum tarafına giden Kıbrıslı Türkleri kontrol etmek maksadıyla araç kontrollerini tek şeride indirdi. Uygulama Kıbrıslı Türklere yönelik olmasına karşın tek şerit uygulaması nedeniyle Güney’e geçişlerinde, hiçbir kontrole tabi tutulmayan Rumları da kuyrukta beklemeye zorlayan Rum polisi KKTC’yi ziyaretten dönen Rumlara çile çektiriyor.

Politis “Polis Çile Çektiriyor... İşgal Bölgelerinden Dönüş Çileye Döndü” başlığıyla yansıttığı haberinde Rum polisinin ve dolayısıyla Rum yönetiminin, çeşitli sınır kapılarından geçerek KKTC’yi ziyaret etmeyi tercih eden Rumlara sebepsiz yere çile çektirdiğini yazdı.

Gazete Rum polisinin bu tavrından duyulan rahatsızlığın daha önce de Politis gazetesine iletildiğini ve gerek Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı gerekse Rum hükümetinin konuyla ilgili görüş ve yorumlar yaptığını ancak herhangi resmî bir açıklama yapılmadığını kaydetti.

Bütün sorunun KKTC’den Rum tarafına dönüşlerde yaşandığına, Rum polisinin Rumlara ait araçları saatlerce kuyrukta beklemeye zorladığına, ancak sonunda hiçbir denetim yapmadığına dikkat çeken gazete, KKTC sınır kapısında ise kontrollerin iki şeritten yürütüldüğünü, belge ibrazı da istenmesine karşın KKTC’ye girişlerin, Güney’e dönüşlerden daha çabuk olduğuna vurgu yaptı, şunları ekledi:

“Özgür bölgelere dönüşler için Kıbrıs polisi, Kıbrıs Türk plakalı araçları gerek araç sigortaları gerek yolcuların geçiş için uygunluğunu kontrol etmek için dahi buluşu olan tek şerit uygulamasında ısrar ediyor. Ancak yoğun saatlerde 20-30 araca çıkan bu uzun kuyruklarda, kontrol noktasına vardıklarında herhangi bir kontrole tabi tutulmayan Kıbrıslı Rumlar da bekletiliyor.

Gazetemiz zaman zaman görevli polislerden bu uygulama hakkında izahat istediğinde ‘emir yukarıdan’ cevabını alıyor. Gazetemiz haklı olarak emrin Polis Genel Müdürü’nden geldiğini düşünüyor.

Mağdur iki Kıbrıslı Rumun (bilgileri poliste saklı) açıklamaları oldukça karakteristiktir. P.K (E/47)  dün sabah annesini kardiyoloji merkezine götürmek için Pirgo’dan Lefkoşa’ya işgal bölgeleri üzerinden geldi. Ay. Demet barikatında, hiç sebepsiz yere 20 dakikadan fazla bir süre arabasının içinde bekledi, kontrol noktasına vardığı anda kendisine, geç denildi.

Th.M. (E) ise geçen Çarşamba günü çocuklarıyla birlikte, doğduğu evi çocuklarına göstermek için işgal bölgelerine gitti, dönüşünü şöyle anlattı:

‘Dönüşümüz sırasında işgal rejiminin kontrol noktasında kimlik veya pasaport ibraz etmek zorunda olmamıza karşın 3 dakikadan fazla zaman harcamadık.  Özgür bölgelere dönüşümüz sırasında kontrol noktasına varabilmek için 30 dakikadan fazla kuyrukta bekledik. Oraya ulaştığımızda sadece geçtik. Haklı olarak soruyoruz: yeterli altyapı olmasına karşın neden mağdur olmamamız için iki şerit oluşturulmuyor? Polis işgal bölgelerini ziyaret etmek isteyenlerden böyle aptal şekilde intikam alıyor görünüyor.'

Politis muhabiri dün sabah barikattan geçerken konuyu görevli polise iletti. Aldığımız cevap aynıydı: ‘ÖZgür bölgelere giren herkes istisnasız kontrol edilir’. Bu nedenle de protesto etmemeliyiz. Daha sonra gazetemiz Ay. Demet barikatına bir foto muhabir gönderdi . Bunun üzerine muhabirimizle konuşan polis memuru, yanında başka bir polisle birlikte ofisten çıkarak araçlara iki şeritten hizmet vermeye (kontrol yapmaya) başladı. Görüşüne başvurduğumuz Polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis ise, kimseye çile çektirmemenin görevli personelin tasarrufunda olduğu teyidinde bulundu.”

Gazete haberine, Metehan karşısındaki Ay. Demet barikatındaki durumu yansıtan iki de fotoğraf ekledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76