• BIST 1.383
  • Altın 461,948
  • Dolar 8,0978
  • Euro 9,7385
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

Petrol kovalarla denizden alınıyor!

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, İskele-Kalecik Bölgesi’nde sızan petrol kirliliğinin temizlenmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu...
Petrol kovalarla denizden alınıyor!

Untitled-9Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, İskele-Kalecik Bölgesi’nde sızan petrol kirliliğinin temizlenmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu ve “Orada petrolün kovalarla denizden alındığına şahit olduk” dedi.

 

Kıbrıs Ada Haber

Çevre Platformu “Kaptanoğlu” adlı gemi tarafından önceki gece, AKSA Enerji Şirketi’nin Kalecik’teki elektrik santrali için boşaltım yaptığı sırada denize petrol sızması ile baş gösteren çevre felaketini değerlendirdi.

Kalecik Elektrik Santrali’nden- Bafra Arıtma Tesisi’ne kadar olan sahillerin siyah bir görüntüye büründüğü bildirildi.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, İskele-Kalecik Bölgesi’nde sızan petrol kirliliğinin temizlenmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İlgili şirketin acil müdahale planı olmadığı gibi, acil müdahale ekipmanlarının da bulunmadığını gözlemlediklerini savunan Nilden Bektaş, “Orada kovalarla petrolün denizden alındığına şahit olduk” dedi. Nilden Bektaş şöyle konuştu:

 

“1 saat içinde temizlik yapılmalıydı”

“İlgili şirket kirliliğin temizlenmesi konusunda Türkiye’den bir firmadan destek alıyor. Bugün ilgili firma gelecekmiş ancak önemli olan ilgili firmanın kirlilik konusunda ne yapacağıdır. Edindiğimiz bilgiye göre kirliliğe bir saat içerisinde müdahale edilmeliydi ancak petrol şuanda yayıldı ve yayılmaya da devam ediyor. Ekibin bir gün sonra gelerek temizlemeye başlaması da durumun içler acısı olduğunu gösteriyor. Petrolün temizlenmesinden sonra geriye kalacak olan tehlikeli atıkların da ayrı ekipmanlarla temizlenmesi gerekiyor. Deniz dibine çöken petrolün temizlenmesi gerekiyor.”

 

“Affedilmez bir yanlış”

“Ülkeye kirliliği temizlemek amacıyla gelen firmanın bunu yapıp yapamayacağı konusunda endişeli olduklarını da belirten Bektaş, “çünkü bu firmaların yetkilendirilmiş olmaları gerekiyor. Her türlü alet, ekipmanı bünyelerinde barındırmaları gerekiyor. Fakat biz bunu orada göremedik yani ilgili firmayı gördük fakat ekipmanların bir gün sonra geleceği bilgisine ulaştık. Bu gerçekten çok büyük ve affedilmez bir yanlış. Ne yapılacaksa kirliliğin etkileri daha kalıcı olmadan bir an evvel yapılmalıdır.”

 

“Deniz eski haline gelmeyecek”

Suçluların da cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Bektaş, ilgili firmaya hem temizliğin yaptırılması hem de cezasının ödettirilmesi gerektiğini söyledi.

Denizin hiçbir zaman eski haline gelmeyeceğini de söyleyen Nilden Bektaş, yüzme suyu kritelerini sağlayacak kadar temizlenmesi gerektiğine de dikkat çekti. Bektaş, temizliğin en yetkili firmaya yaptırılması ve ilgili şirkete fatura edilmesi çağrısında da bulundu.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76