• BIST 1.461
 • Altın 502,827
 • Dolar 8,3655
 • Euro 10,1213
 • Lefkoşa 19 °C
 • Girne 23 °C
 • Mağusa 20 °C
 • İskele 20 °C
 • Güzelyurt 17 °C
 • Lefke 19 °C

Partiniz mi Halk mı?

Kıbrıs Ada Haber yeni adaylara sizler için sordu…Meclis’e girmek için yarışan adaylardan Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) yeni adayları kritik soruları...
Partiniz mi Halk mı?

Untitled-1Kıbrıs Ada Haber yeni adaylara sizler için sordu…

Meclis’e girmek için yarışan adaylardan Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) yeni adayları kritik soruları yanıtladı.

Kıbrıs Ada Haber- Rana SARRO

28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere sayılı günler kala, Kıbrıs Ada Haber seçimde yarışacak tüm siyasi partilerin yeni adaylarını sorgulamaya devam ediyor.

Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) seçime katılacak yeni milletvekilliği adaylarına, seçilmeleri halinde yapmayı hedeflediklerini ve aday olmalarının nedeni soruldu.

Ülkede değiştirmek ya da uygulamak için Meclis’te mücadele verecekleri konuların da sorulduğu yeni adaylar, kritik soruları da yanıtladılar.

TDP ADAYLARI KRİTİK SORULARA NE YANIT VERDİ? 

 • Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Milletvekilliği adaylığınızın nedenini açıklar mısınız?
 • Milletvekili seçilirseniz yapmayı hedeflediklerinizi kısaca belirtir misiniz?
 • Aday olduğunuz partinin size göre diğer partilerden farkı nedir? Neden o partiden aday oldunuz?
 • Ve aday olduğunuz partinin size göre geçmişte hataları olmuş mudur?
 • Partinize ters düşecek olsanız dahi gerek parti gerekse Meclis içerisinde değiştirmek ya da uygulamak için mücadele vereceğiniz konular var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

 

deniz

TDP Lefkoşa Milletvekili adayı Deniz Birinci:

“Bugün gelinen noktada tüm halkımız isyanlardadır. Hiç kuşkusuz ki ben de öyle… Herkes yolsuzluklardan bezmiş, ikiyüzlü siyasetçilerden bıkmış durumda. Son günlerde yaşadığımız rüşvet skandalı da her şeyin üstüne tuz biber ekti. Artık herkes yüzünü temiz, dürüst, genç ve donanımlı insanlara çevirmiş durumda. Bu toplumun aklı başında, kafası çalışan, vizyon sahibi ve dünyayla aynı dili konuşan insanların beyin fırtınalarından türeyecek çağdaş fikir ve uygulamalara ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Ben bu yüzden aday oldum.”

“Milletvekili olursam bunları yapacağım”

“Milletvekili seçilmem halinde çözülmesi gereken tüm sorunlara ilaveten, yetersiz kaldığımıza inandığım dış ilişkiler ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularına özellikle eğilmek istiyorum. Son 10 yılda bu ülkenin yerelden tutun da en üst seviyedeki yönetimine kadar her katmanında dış ilişkiler ve halkla ilişkiler alanında emek vermiş bir genci olarak kazandığım birikimimi, kocaları işe giderken kendileri dört duvar arasında hapis kalmış Surlariçi'ndeki kadınların kişisel gelişimine katkı koyup onları sosyal hakları konusunda bilinçlendirmek için sivil toplumda yaptığımız çalışmaları, yurtdışında edindiğim bilgi ve üst düzey bağlantılarımı, ayrıca konuştuğum 5 yabancı dili bu ülkenin yeniden yapılandırılıp çağdaş bir seviyeye getirilmesine katkı koymak için kullanmak istiyorum.”

“Partime ters düşsem de”

“Toplumcu Demokrasi Partisi’nin diğer partilerden en büyük farkı CTP, UBP ve DP gibi bu topluma zarar veren partilerden olmayışıdır. Kadın konuları ve dış ilişkiler konularında partime ters düşmem gerekse bile doğru bildiğimi sonuna kadar savunacağım. Şu ana kadar bu konularda ters düştüğümüz bir nokta yok. Lakin ileride olacak olursa da beni tanıyanlar bilir, parmağımın arkasına saklanacak birisi değilim."

ayşe

Girne Milletvekili adayı Av. Ayşe Öztabay:

“Haksızlıklar ve düzene karşı”

“Bunca yıldır toplumumuzda yaşanan haksızlıklar ve bugüne değin halkı süslü vaatlerle kandırıp siyasi güveni yıkan düzenin tekrardan tesis edilebilmesi için aday oldum

Milletvekili seçilmem halinde mesleğimin önderliğinde bilhassa demokratik hukuk devlet yapısı adına hukuk reformu için gerekenin yapılması hususunda öncülük edeceğim. Partizanlık, adam kayırma torpile karşı işsiz ve torpili olmayıp hakkıyla bir yerlere gelmeye çalışan gençlik adına mücadele edeceğim. Fahiş ve sınırsız faiz uygulamalarını ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerin süratle hazırlanması için prosedürün işletilmesinin mücadelesini vereceğim. Esas hedefim sistemin bozulmasına sebep olan sorunların kökten çözümü esas vazifemiz olacak.”

“Avukatım ve köşe yazarlığı yapıyorum”

“Ben 1981 yılında Lefkoşa' da doğdum. İlk ve orta eğitimimi Alsancak İlkokulu ve Yavuz'lar lisesinde tamamladım. Ardından Dau hukuk Fakültesi'ni kazanarak hukuk fakültesinde eğitim aldım. 2009’dan bu yana kendi ofisimde mesleğimi icra etmekteyim. Bir gazetede Politika-din adlı Köse'de köşe yazarıyım.”

“Dünya bir yana halkım bir yana”

“Aday olduğum TDP birebir benim prensiplerim ve ilkelerimle örtüşen bir parti. Sosyal demokrat bir yapıya sahip, kadına, gençliğe hayli önem veren ve en önemlisi duruşu ve kararlılığıyla Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini her şeyden önemli tutan ayrıcalıklı bir parti olduğu kanısındayım. İnancım odur ki olmam gereken yerdeyim. Aday olduğum parti mazisi tertemiz hata yapmamış bir partidir. Bugüne değin patimle ters düştüğüm herhangi bir görüşüm olmamakla birlikte, söz konusu Kıbrıs Türk halkının menfaatleri yahut kendi yapısına dair bir şey ise dünya bir yana halkım bir yana.”

seval

Lefkoşa M. adayı ve Kadın Örgütü B. Seval Oyaltan:

“Beni ülkenin koşulları zorladı”

“Benim siyasete girmeme aslında ülke koşulları karar verdi diyebiliriz. Beni biraz ülkenin koşulları zorladı. Çünkü ülkenin demokrasisine ilişkin kaygılarım var ve bir çağrı ile de karşılaşınca  daha özgür bir mücadele alanı olduğunu düşündüğüm için siyasete girdim. Ülkenin demokrasisinin daraldığını, hukukun, adaletin, sosyal devlet anlayışının her geçen gün daha da yok olduğunu gördüğümden, belki bu kötü gidişe bir dur demenin, frenleyebilmenin  yoludur siyaset, diye düşündüğümden, memleket için girdim. Ülkenin geleceği ve çocuklarımızın geleceği önemli... Dışarıda kalıp sorunun bir parçası değil içerde olup çözümün bir parçası olmak istedim.

“Hedeflerim şunlardır”

a)        Tüm insanlara eşit bir siyaset yaklaşımı içinde olarak  onların sorunlarını mecliste kesinlikle dile getireceğim.

b)        Kadına Karşı Pozitif Ayrımcılığı, zihniyeti değiştirmediğiniz sürece bunu aşamazsız. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor. Yani sorun zihniyet sorunudur. Mecliste Şiddete uğrayan kadınlarla ilgili  bir Komite kurulmasını  ve mümkünse bu komitenin de başına geçmeyi ve bu konuyla bizzat kendim ilgilenerek mağdur olan kadınlar için ilgili birimlerle irtibata geçerek yasal yollarla gerekenin yapılmasını sağlamayı ve  bu konuyu kendime misyon edinmeyi hedeflemekteyim.

c)         Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurumunun ileriye taşınması için bu konuya özel olarak gayret göstereceğim ve  bu ülkede kadınların konumlarının ilerlemesi için çaba göstereceğim.

d)        Ülkemizde maalesef devlet eliyle kadın bedeni sömürülmektedir. Gece kulüpleriyle ilgili çağdaş yasal düzenlemenin yapılması ve  bu şekilde kadın bedeni sömürülmesine kesinlikle müsade verilmemesi ve  bir insanlık suçu olan bu olaya son verilmesi için her türlü gayreti göstereceğim.

e)        Ayrıca değişmesi gereken yasalar olan; Seçim ve Halk oylaması yasası, transferlerin önlenmesi ve yine tek bölge sistemine geçilmesi için gerekli olan yasal düzenlemeler ile faiz yasası ile ilgili yasal düzenlemeler önceliğimiz arasında olacaktır.

f)         Ülkemizde büyük bir cari açık vardır. Yani ülkeye giren parayla çıkan para arasında büyük fark vardır. İhracatla ithalat oranı ekonomik paketlerde %6 larda hedeflenmektedir."

boyra

Lefkoşa Milletvekili adayı Av. Boysan Boyra:

“Halkı bir nebze korumaya çalışmak”

Milletvekilliği adaylığımın nedeni partimi ve meclisi bir araç olarak kullanarak ezilen, hor görülen, hiç sayılan halkı bir nebze korumaya çalışmak.”

“Şunları hedefliyorum”

“Seçilirsem, Hukuk reformu, köhnemiş yasaların değiştirilmesi, İnsan Hakları Sözleşmesinin mahkemelerimizde birincil hukuk olarak daha etkin bir biçimde kullanılması, Anayasaya aykırılık iddialarında bireysel başvurunun kabul edilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı hedefliyorum. Hukukun üstünlüğünü geçerli kılmak ve herhangi bir parti (kendi partim dahi) buna aykırı davrandığı takdirde karşı koymak istiyorum.

“Ben buyum”

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olup 27 yıldan beri Kıbrıs'ta Avukatlık yapmaktayım. 3 yıl kadar baro başkanlığı yaptım. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve Aile Hukuku ve Girne Amerikan Üniversitesi'nde de İdare Hukuku derslerini part time olarak verdim. Yeşil Barış Hareketi ve Kuş-Kor Derneklerinin kuruluşunda aktif rol aldım. Daha sonra Yeşil Barış Hareketinin başkanlığını yaptım ve en son da çevre konularında davalarını üstlenerek avukatlığını yaptım. Conflict Resolution (Uyuşmazlıkların Barışçıl Çözümü) için 1982 yılından beri değişik gruplarda çalıştım.

“Geçmişte hiçbir hatası olmamıştır”

İçinde bulunduğum TDP yukarıda belirttiğim konularda çalışma yapmak için bana bir araç olacaktır. Başka partiler çok disiplinli (!) olduklarını iddia ediyorlar. Başkan ve MYK'ları adil olmayan Hukukun Üstünlüğüne ters, adam kayırıcı, eşitlik ilkesine aykırı kararlar alıp bunları uygularken kendi milletvekilleri buna karşı çıkmıyorlar. Halbuki TDP içerisinde buna karşı çıkmak şansını bulacağıma inandığım için bu partinin içerisindeyim. Bu partinin seçim manifestosu içerisinde yer alan tüm unsurların demokratik, insan haklarına saygılı ve bunları koruyan ve diğer tüm partiler içerisinde en onurlu duran parti olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden onlarla birlikte hareket ediyorum. Aday olduğum partinin geçmişte hiçbir hatası olmamış tam tersine fazlası olmuştur.

“Mecliste ve partime karşı mücadele veririm”

Hukukun Üstünlüğüne, İnsan Haklarına, Adalete ve Eşitliğe gelebilecek her türlü saldırıda gerek Meclisteki diğer partilere karşı gerekse kendi partime karşı her türlü mücadeleyi vereceğim. Benim için bir şey yapılması gerekiyorsa artık bunu da onlar düşünsün.

Erkut

İskele Milletvekili Adayı ve İlçe Başkanı Erkut Yılmabaşar:

“Daha güzel, daha mutlu gelecek için”

“Ülke sorunlarına duyarlı, yaşadığı bu toprakları seven ve daha güzel, daha mutlu gelecek isteyen bir birey olarak yolumun milletvekilliği adaylığı ile kesiştiğini belirtmem gerek. Yaklaşık 3 yıldır Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) İskele İlçe Başkanlığı’nı yapıyorum. Kişisel deneyimlerim ve vizyonum beni içinde bulunduğumuz bu kaos döneminde milletvekili adayı olmaya zorladı. Yaşadığımız bu topraklar üzerinde Kıbrıslı Türkler olarak göç etmemek, çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakmak adına elimi taşın altına koymam gerektiği düşüncesi ile aday olum.”

Kıbrıslı Türklerin farklı nedenler ile bu topraklar üzerindeki sayıları her geçen gün azalıyor. Donanımlı gençlerimiz hak ettikleri yerlerde değil. Bilgi, beceri ve deneyime göre iş yerine partizanca uygulamaların yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Ne acıdır ki kemikleşmiş siyasi düşünceler bu ülkeye her geçen gün daha da zarar veriyor. Hantal yapı, siyasi kokuşmuşluk her yerde kol gezmekte. İşte tüm bunlara artık dur demek için, vatandaşımızın yaşadığı bu topraklarda daha huzurlu, geleceğe, gençliğe, siyasete daha inançla bakması için çalışacağız.”

“Konuşmaya cesaret edemediklerini yapacağız”

“Birçok siyasi partinin konuşmaya cesaret edemediği bir dizi çalışmayı yapmak hedefindeyiz. Ülkenin kanayan yarası konumundaki göçün önüne geçmek için öncelikle askerlik konusunda girişim yapacağız. Profesyonel Askerliğe geçip hem birçok gencimize istihdam kapısı açacağız hem de en donanımlı zamanda yitirilen zamanı kazanca dönüştüreceğiz. Gençliğin evrensel kültürel ve teknolojik gelişmelerden yararlanabilmesi, çalışan gençlerin becerilerinin geliştirilebilmesi için, ‘Gençlik Kültür ve Gelişme Merkezleri‘ kuracağız. Dünya ile entegre çalışan, entegre düşünen hatta dünyadan kopmadan eğlenen, öğrenen bireyler için faaliyetler göstereceğiz. TDP olarak kadına yönelik şiddete karşı her türlü önlemin alınması için etkin mücadele sürdüreceğiz. Çalışan kadınlarımızın çalışma koşulları izlenecek ve düzeltilmesi için gerekli adımlar sürat ve kararlılık ile atılacak. Çalışmayan kadınlarımız için de farklı çalışmalar yürüteceğiz.”

“CTP, UBP ve DP’den farklıyız”

“Siyasete güvensizliğin hat safhaya ulaştığı bir dönemdeyiz. Maalesef bu güne kadar bizlere verilen sözlerin çoğunun içinin boş olduğunu gördük. TDP ise işte bu kötü gidişata son demek için yola koyuldu. Son dönemde halkın sürekli olarak tekrarladığı bir cümle var, “daha kötüsü olamaz” diye. Biz önemli bir alternatifiz. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin iktidarı, Ulusal Birlik Partisi’nden daha kötü icraatlar yaptığı bir dönem olarak tarihe geçti. Demokrat Parti’nin UBP’den bir farkının olmadığı ise ortada. İşte tüm bunlar farkımızı anlamak için yetiyor. TDP kirlenmemiş bir parti olarak karşımızda duruyor. Partimizin temelinde iki farklı ve iki güçlü parti bulunduğunun da altını çizmek gerek.”

ZEKİ

Girne Milletvekili adayı Zeki Çeler:

“Mevcut düzeni değiştirebilmek için”

“Mevcut düzeni değiştirebilmek, ülkemi olması gerektiği yere taşıyabilmek ve bu adayı yaşanılabilir hale getirebilmek için seçimlere giriyorum. Bunu gerçekleştirebilmek için siyasal bilimler ve Kamu yönetimi üzerine üniversitede eğitim alarak kendime hedef koymuştum ve şu anda da bunu gerçekleştirmek için buradayım.”

“Bu yapıyı değiştirmek için seçimlere giriyorum”

“Bugüne kadar birçok değerli büyüğümüz seçilerek meclise girmiş olabilir, ancak ülkenin şu anki haline ve mevcut yasalara ve yasal düzene bakılırsa sanırım çağın çok gerisinde kaldık. Şu an olduğumuz seviyenin çok daha üzerinde daha refah ve yaşanabilir bir ülkede olmak varken, bulunduğumuz durum ortadadır. İşte bu yapıyı değiştirmek için seçimlere giriyorum.”

“Seçim bildirgemizi hayata geçirmek arzusundayım”

“Partimizin seçim bildirgesinde belirttiği tüm hususları yapmak için gereken ne ise yapmayı hedefliyorum. Sürdürülebilir bir yaşam kalitesi, çevre, ekonomi, sağlık dallarında hazırlanan projeleri hayata geçirmek arzusundayım.”

 "Görüşlerime en yakın olan..."

"Denenmemiş ve görüşlerime en yakın olan, her kesime açık, karşısındakini ve görüşlerini dinleyebilen, saygı duyan ve gençlerin önünü açabilecek, bu ülkeye umut olabilecek tek parti olduğu için TDP’deyim. Geçmişi temiz, TKP’nin köklü geleneğinden gelen ve TKP döneminde hükümet ortaklığı yapmasına rağmen yine benim için çok önemli olan dik duruşu ve halkın zararına olacak paketlere ve haksızlıklara karşı direnişi ile hükümetten kovulmuş olması beni bu partiden aday olmama katkı koymuştur.”

“Dik duruşumu sergiler ve gereği ne ise yaparım”

“Şu an için partimle benim ters düşeceğim bir yasa önerisi veya proje yok. Zaten işin başında öyle bir şey olmuş olsaydı ben şu an bu soruları cevaplayacak mevkide olmazdım. Sanmıyorum ki partimin tüm partililer ile hemfikir olmadığı bir konu gündeme tutulsun ve zorla yapılsın. Öylesi bir durumda kendi halkın yararına olmayacak her konuda toplum için dik duruşumu sergiler ve gereği ne ise yapmaktan çekinmem.”

bıçaklı

Lefkoşa Milletvekili adayı Arslan Bıçaklı:

"Kurumlarımıza sahip çıkmak için"

“Emek sınıfının daha fazla sömürülmemesi için çalışanların,işyerlerinin,satılarak çalışan mağduriyetlerini gidermek       için toplumun değerleri olan KIB-TEK , TELEFON ve diğer kurumlarımıza, sahip çıkmak için, kapatılan KTHY, ETİ gibi işyerlerini batırıp satanlardan hesap sormak       için, mağdur olan asgari ücretlilerin ve emeklilerin mağduriyetlerini  gidermek için ve ülkemizi batırıp insanlarımızı yaşam sıkıntısı içerisine sokanlardan hesap sormak için aday oldum.”

“Bunlar ilk hedefim olacaktır”

“Sosyal Sigortalıların ve Sigorta emeklilerinin insanca yaşayabilecekleri bir ortam sağlamak özel sektörde çalışan ve sömürülen işçilerin bir an önce sömürülmelerini engellemek, ekonomik paket ile insanımızın yok edilmesi için asgari ücretin günün koşullarına göre yeterli düzeye bir an önce çıkarılmasını ve emek sınıfının temsilcisi olarak bir an önce gerekli yasaları çıkarmak ilk hedefim olacaktır.”

“31 yıl bu ülke için mücadele ettim”

“31 yıldır ülkede sendikacılık yaparak halkımızın ve çalışanların  haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele ettim. Ayrıca ülkenin gençlerine sahip çıkarak her gencin eşit bir biçimde spor yapmasını sağlamak için 18 yıl Kulüp        Başkanlığı ve Kulüpler birliği yöneticiliği yaptım. Ömrümün dörtte üçünü çalışanlara, halkımıza ve gençlerimize hizmet vererek geçirdim. Halkımızın taktirine hepimiz saygı duymaktayız. şimdiden bütün halkımıza verecekleri destek için teşekkür ederim.”

“Denenmemiş bir partidir”

“Aday olduğum parti henüz bu ülkenin yönetiminde denenmemiş bir partidir. Ayrıca aday olduğum parti emekten yana taraftır. Diğer partilerden de en büyük farkı budur.”

“Emek aleyhine her türlü yasanın karşısında olacağım”

“Aday olduğum partide dahil olmak üzere, Meclise emek aleyhine getirilecek  her türlü yasanın karşısında olacağımı net olarak söyleyebilirim. (Kaldı ki emekden yana taraf olan aday olduğum  partinin  emek sınıfının  aleyhine herhangi bir yasa tasarısı sunacağına ihtimal vermiyorum.”

denizer

Mağusa Milletvekili adayı Ahmet Denizer:

“Gençlerin zamanı geldiği için”

“Tam 18 yıldır aktif olarak siyasetle iç içeyim. Bu süreçteki duruşum geldiğimiz noktada artık bizim gibi genç, dinamik ve vizyon sahibi gençlerin siyaset sahnesinde yerini almasının zamanı geldiği için aday oldum.

Seçildiğim takdirde ilk işim siyasete ve siyasetciye olan güvensizliğin insanlardaki intibasını ortadan kaldıracak insanlara umut verecek projeleri, düşünceleri toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sorunları meclise taşımak ve çözüm üretecek uzlaşmacı kimliğimle sadece kendi bölge insanımı değil herkesi temsil edeceğim bir duruşum olacaktır. Sosyal demokrat bir insanım. Eşitliğe, adalete ve dürüstlüğe inanan yapamayacağım hiçbir işin sözünü vermeyen verdiğim sözlerin de arkasında duran bir insanım. Proplemler karşısında kaçmayı değil üzerine giderek çözüm üretmeyi seven uzlaşmacı bir kişiliğim var. Güler yüzlü pozitif bir insanım.

“İnandıklarımı sonuna kadar savunan bir insanım”

“Toplumcu Demokrasi Partisi sosyal demokrat bir partidir. Dürüst, şeffaf ve ilkeleriyle diğer partilere göre daha net bir duruşu olan siyasi bir kimliğe sahip bir partidir. Bu temel özelliklere sahip olması da diğer partilerden farklı olduğunun kanıtıdır. Neden aday olduğumu en başında da belirttiğim gibi toplumun artık dürüst ilkeli ve toplumun geneline hizmet anlayışına sahip vekillere ihtiyacı olduğu için adayım. TDP daha önce denenmemiş yeni bir parti olmasına karşın geçmişi daha doğrusu kökleri TKP 'ye dayandığı için bazı kesimler TKP dönemiyle de partimizi ilişkilendirmektedirler. Aslında bununla gurur duymakla birlikte o dönemlerde yapılan küçük ortaklıklarda ortaya konan icraatlara baktığım zaman hatalı yapılan herhangi bir iş görmediğim gibi farklı kesimlerinde karşı bir söylemleri olmadığını da görüyorum. Parti politikalarımız genelde oy birliğiyle alınan kararlar ve de kurultaylarda aldığımız kararlarla belirleniyor. Dolayısıyla partimle ters düşeceğimi düşündüğüm bir konu yok. Ancak düşündüğünü her zaman ve her platformda söyleyen, inandığım konuları da sonuna kadar savunan da bir insanım.”

ÖZGÜN

Lefkoşa Milletvekili Adayı Özgün Kutalmış:

“İşletmeciyim, devlet de bir tür işletmedir”

“30 yılın üzerinde özel sektörde üst kademe yöneticiliği yanında kendi kurduğum şirkette işletmecilik yaptım. Bu yüzden bir işletmenin başarılı olabilmesi için nasıl çalıştırılması gerektiğini ve elimi taşın altına koymasını çok iyi bilirim. İnisiyatif almaktan korkmam. Dik durmasını bilirim. Devlet de bir tür işletmedir ve başarılı olabilmesi ve ileriye gidebilmesi için tıpkı bir özel işletme gibi yönetilmelidir. Hesap sorma ve hesap verme mekanizması ile birlikte, ödül ve ceza mekanizmaları da çalıştırılmalıdır. Kamudan gelen milletvekili adayları adeta fosilleşmiş olup öyle gelmiş öyle gider mantığı ile hareket etmektedirler. Meclis ve devlet çarkına özel sektörde kazandığım dinamizmi getirmek için aday oldum.”

“Partime var gücümle yardımcı olacağım”

“Seçilirsem ve partim hükümette yer alırsa, partimin bir milletvekili olarak geçmiş dönemlerde bilhassa ekonomi alanında yapılan yanlışların tekrarlanmaması partime var gücümle yardımcı olacağım. Mensubu olduğumuz devlet ve halkımızın gerçeklerine uygun ekonomik politikaların saptanması ve uygulanmasında tüm bilgi birikimimi popülizmden uzak ortaya koyacağım.

“Ekonomik Plâtform'da da görev yaptım”

“Lefkoşa'da doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Lefkoşa'da yaptım. Yüksek tahsilimi Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünde yaptım. Mezuniyetimden sonra 6 yıl Lefkoşa'da özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra kendi iş yerimi kurdum. 8 yıl Kıbrıs Türk Sanayi Odası, 3 yıl Sosyal Sigortalar Dairesi, 4 Yıl Radyo Mayıs Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. Ekonomik Plâtform'da da görev yaptım. Evli iki çocuk 3 torun sahibiyim. Halen Gönyeli Yeni Kent'te ikamet ediyorum.”

“Her türlü parti eylemine karşı mücadele veririm”

“Partimin Sosyal Demokrat ve öncelikle insana ve doğaya değer veren bir parti olması yanında mazisinde şaibe olmaması yüzünden TDP'den aday oldum. Ayrıca parti manifestomuzda vaad edilen bilhassa sivilleşme ve demokratikleşme yanında kendi kurumlarımıza sahip olma gibi kendi evimizin efendisi olmasını başaracak iradeye sahip olduğu için TDP'i seçtim.”

metin ertop

Güzelyurt Milletvekili adayı Metin Ertop:

Tüm bunlar için adayım”

“Özelde gençliğe, genelde topluma hizmet vermek, bu toplumun bir bireyi olarak toplum yararına olacak yasaları çıkarmak için uğraş vermek ve Kıbrıs’ta bir antlaşmanın sağlanması için aktif olarak çalışmak için aday oldum. Hedeflerimizin başında, sınırsız faiz sonlandırılacak, re-sen vergiler kaldırılacak, borcundan ötürü kimse hapis yatmayacak, sağlık hizmetleri parasız olacak. Ülkemizin kanayan yarası bet ofisleri kapatılacak. Kadın ticaretine karşıyız. Özelleştirmeye karşıyız, kooperatifçiliği destekliyoruz ve Kıbrıs’ta bir çözüm için etkin bir çalışma yapılacak.”

 

“Sendikalarda görev aldım”

“1981 yılında Sosyal Sigortalar dairesinde kamu görevine başladım. Halen Sanayi Dairesinde şübe amiri olarak çalışmaktayım. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde, sendikalarda yönetimlerinde görev yaptım. 1982 yılından bugüne Zümrütköy spor kulübünde yöneticilik ve 25 yıl başkanlık yaptım. 1976 yılından 1990 yılına kadar Baf Ülkü Yurdu, Gençlik Gücü ve Zümrütköy Spor Kulübü’nde futbol oynadım.

“Bunlar için mücadele ederim”

“TDP diğer patilerden farkı en önemlisi bileşik faiz yasasına, re-sen vergiye, ve özeleştirmeye karşıdır. Partimin geçmişte toplumu etkileyecek hataları olduğunu sanmıyorum yani item yasası bileşik faiz gibi paketlere hep karşı bir duruşu olmuş, çözüm yanlısı platforumlarda yerini almıştır. Partim yukarıda saydığım görüşlerden vazgeçerse, bunlar için mücadeleye devam edeceğim.”

İlgili haberleri okumak için tıklayınız:

http://www.kibrisadahaber.com/niye-milletvekilligi/

http://www.kibrisadahaber.com/yeni-adaylari-sorguladik/

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76