• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • Lefkoşa 21 °C
 • Girne 22 °C
 • Mağusa 24 °C
 • İskele 24 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • Lefke 21 °C

Özgürgün'den çarpıcı açıklamalar!

Özgürgün'den çarpıcı açıklamalar!
Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, muhalefet anlayışlarının diğer siyasi partilerden farklı olduğunu söyleyerek,...

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, muhalefet anlayışlarının diğer siyasi partilerden farklı olduğunu söyleyerek, “Biz kırıp dökmeden muhalefet yapacağız” dedi.

Özgürgün, ana muhalefet olarak doğruları destekleyecek, yanlışları eleştirmek yanında yerine konulacak öneriler yapmaktan geri durmayacaklarını dile getirerek, yapacaklarının ülke çıkar ve menfaatleri doğrultusunda olmasına özen göstereceklerini söyledi.

Medya Üst Düzey Yöneticileriyle Lefkoşa Merit Otel’de bugün öğle yemeğinde bir araya gelen Özgürgün, şuanda sağda bir birleşmenin koşullarının uygun olmadığını kaydetti.

Özgürgün, bir soru üzerine "partiyi dıştan yönetmek niyetinde olanlar varsa, bunu akıllarından çıkarsınlar. Buna izin vermem" şeklinde konuştu.

“GÜNDEMİMİZDE SAĞDA BİRLEŞME KONUSU YOK”

Kamuoyunda günlerdir sağda birleşme yapılıyor yönündeki söylemlerin doğru olmadığını dile getiren Özgürgün, şuanda sağdaki bir partinin hükümetin ortağı olduğunu, böyle bir birleşmenin ise kendi ve UBP gündeminde olmadığını belirtti.

“CİDDİ SORUMLULUKLAR ÜSTLENDİK”

Parti’de 16 komite kurulduğunu; komitelerde işinde uzman partililerin görev yaptığına dikkat çeken Özgürgün, Ana muhalefet partisi olarak ciddi sorumluluklar üstlendiklerini, partinin kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda doğru bildiğini yapmaktan çekinmeyeceğini vurguladı.

Parti içi çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Özgürgün, özellikle 10-12 kişiden oluşan gölge kabinenin Hükümet’in icraatlarını yakından takip ettiğini ancak şu ana kadar ciddi bir icraat görmediklerini kaydetti.

“Ben UBP’ye başkan olmak için öne çıkmadım. Partiyi yönetmek, başkanlık yapmak istiyorum. Sorumluluğumu biliyorum” ifadelerini kullanan Özgürgün, basın mensuplarını da desteğiyle ana muhalefet görevini en iyi şekilde yerine getireceklerini söyledi.

“CUMA GÜNÜ KURULUŞ YILDÖNÜMÜNE HERKESİ BEKLİYORUZ”

11 Ekim UBP’nin 30’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Acapulco’da bir resepsiyon verileceğini söyleyen Özgürgün, gecede parti kurucuları, partide milletvekilliği, başkanlık yapmış olanlarla birlikte yeni yol haritalarını paylaşacakları bu gecede tüm halkın yanı sıra tüm basın mensuplarını görmekten memnuniyet duyacağını belirtti.

“CTP/DP HÜKÜMETİ İSTİHTAM ETMEYİ KOLAYLAŞTIRDI”

UBP’nin kurultay sürecinde yapılan istihdamların soruşturulması için savcılığa yazı gönderilmesi hakkında sorulan bir soruya karşı Özgürgün, 2003 yılında UBP’nin istihdam edilmeyi zorlaştırıcı tüzük yaptığını, fakat UBP’nin iktidardan gitmesinin ardında CTP/DP Hükümeti'nin bu tüzüğü kaldırarak yasal zemini kolaylaştırdığını söyledi.

Yapılan tüzük değişikliğinin doğru olmadığını eleştiren Özgürgün, kurultay döneminde yapılan istihdamların bu nedenden dolayı hiçbir yasal sorunu olmadığını kaydetti.

“MALİ SIKINTILAR OLDUĞU DOĞRU....”

Parti’nin mali sıkıntılar içerisinde girdiği konuda açıklama yapması istenmesi üzerine Özgürgün, her siyasi partinin seçimden sonra yaşadığı sıkıntıların olduğunu Ersin Tatar Başkanlığı’ndaki oluşturulan Komite’nin de mali konularda araştırma yaptığını, araştırma sonucunun yetkili organlara iletileceğini  belirtti.

Komite’nin polisten yardım isteyip istemediğinin sorulması üzerine ise Özgürgün, bazı konuların araştırılması ve netleşmesi için polisten yardım istediğinin doğru olduğunu, gerçeklerin ortaya çıkması halinde gerekenin yapılacağını kaydetti.

“KIBRIS KONUSU”

Hüseyin Özgürgün, UBP’nin Kıbrıs konusunu yakından takip ettiğine işaret ederek, UBP’nin, Birleş Milletler (BM) parametreleri çerçevesinde bir anlaşmaya her zaman hazır olduğunu söyledi.

Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkının eşitliğini kabul etmesi halinde olası bir çözümün mümkün olabileceğini dile getiren Özgürgün, kurulacak yeni bir ortaklıkta ancak eşit halklara sahip olmak şartının kabul edilmesiyle bir çözümün olabileceğini belirtti.

“ANAYASA’NIN BAZI MADDELERİ YENİLENMELİ”

Anayasadaki bazı maddelerin değiştirilmesi konusunun da gündeme gelmesi üzerine Özgürgün, Anayasa’nın bazı maddelerinin yenilenmesi gerektiğini, geçici 10’nuncu maddenin ise polisin sivile bağlanması yönündeki anlayış çerçevesinde gündeme geldiğini ancak bu maddenin polisin sivile bağlanmasıyla ilgili olmadığını söyledi.

Hüseyin Özgürgün, polisin sivile bağlanmasının Anayasa’nın 118 maddesiyle ilgili olduğunu ifade ederek, geçici 10 maddenin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin ülkede bulundurulmasıyla ilgili olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Anayasa’nın zor değişen bir Anayasa olması ve bazı maddelerin günün ihtiyaçlarını karşılamaması değiştirilmesi gerektiğini anlatan Özgürgün, Meclis’te anayasa, seçim ve halk oylaması ile siyasi partiler yasalarını birlikte ele alacak Ac-Ho Komite kurulmasını önerdiklerini ve kurulduğunu, UBP’nin buna destek vereceğini söyledi.

Özgürgün, sağda birlikle ilgili bir başka soruya karşılık ise bugün itibarıyla bunun koşullarının olmadığını söyleyerek yanıtladı.

Diğer Haberler
 • TKP Yeni Güçler destek vereceği adayları açıkladı14 Haziran 2018 Perşembe 19:14
 • Değirmenlik’te iş kazası: Kamyondan düştü!14 Haziran 2018 Perşembe 12:23
 • Eğitim Bakanlığı ihtiyaç fazlası bölümleri açıkladı14 Haziran 2018 Perşembe 12:12
 • Bayramda hava nasıl olacak?14 Haziran 2018 Perşembe 12:05
 • Aziz Kaya sözünü tutmadı!14 Haziran 2018 Perşembe 10:55
 • Güngördü, UBP Girne Aday Tanıtım Şöleni’ne katıldı13 Haziran 2018 Çarşamba 19:11
 • Arter: “Kazanan yine Gazimağusa olacak”13 Haziran 2018 Çarşamba 18:54
 • CAS çalışanlarına güzel haber13 Haziran 2018 Çarşamba 17:35
 • Bilge Lord'un hayati tehlikesi var!13 Haziran 2018 Çarşamba 16:46
 • Polis alımı için münhal açılıyor13 Haziran 2018 Çarşamba 16:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615