• BIST 95.305
  • Altın 186,956
  • Dolar 4,7541
  • Euro 5,5592
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

Özgürgün: Amaç şuan sadece masada olmak

Özgürgün: Amaç şuan sadece masada olmak
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Bayrak Haber’de yayınlanan Haber Akışı programına katılarak, Kıbrıs konusunda yaşanan...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Bayrak Haber’de yayınlanan Haber Akışı programına katılarak, Kıbrıs konusunda yaşanan süreçle ilgili soruları yanıtladı. Son gelişmeleri “başlaması gereken gecikmiş süreç” olarak yorumlayan Özgürgün, sürecin Rum Lider Anastasiadis ve Rum Yönetimi’nin tavrı nedeniyle tıkandığını anlattı.

Özgürgün, “Anastasiadis beş ay ayak sürüdü. O da bir gün görüşmelerin başlayacağını biliyordu. 1968’den beri kimse sonlandıramadı. Bir taraf isteyince zaten başlıyor. Türk tarafı istekli zaten…. Şuanda başlaması lazımdı başlayacak ancak nereye gideceği noktasında endişeliyim” dedi.

Ortak metne gerek olmadığını da söyleyen Özgürgün, bu konuların aslında masada konuşulması gerektiğin belirtti.

Özgürgün, Güney Kıbrıs’ın anlaşmaya değil anlaşmamaya yakın olduğunu siyasi zeminin de bunun üzerinden yürüdüğünü kaydetti. Özgürgün, “Umutsuzluk Kuzey’den kaynaklanmıyor.  Genel olarak Kıbrıs konusunda bir yere varmak sıkıntılı. Anastasiades masada da zaman geçirecek uzun bir süreç olacak” dedi.

Beş daimi üyenin de bir noktada uzlaşmadığına vurgu yapan Özgürgün, “Kıbrıs konusunda Rusya ve Çin her zaman Rum tarafı yanında, özelikle İngiltere ve Amerika ise denge unsuru abasında….Anlaşmanın olabilmesi bu Güvenlik Konseyi yapısı ile mümkün değil denge üstünde görüşmelerin başlaması herkesin işine geliyor” dedi.

Kuzey ve Güney her açıdan farklı diyen Özgürgün içeriğe bakılmaksızın kuzeyde her zaman kabulün yüksek çıkacağını, Güney’de ise kilisenin etkisinin büyük olduğunu, bu anlayışın değişmesi gerektiğini ancak bunun zor olduğunu kaydetti.

“Anlaşma konusunda sürpriz bekliyor musunuz” yönündeki bir soruya ise Özgürgün şu yanıtı verdi:

“1960 yılında bir sürpriz oldu fakat o mutlu sonla bitmedi. Sebebi sürpriz olmasıydı. Sürpriz olmamalı. Herkes bilinçli olmalı. Nedeni, nasılı bilinmeli. İçerik anlaşılmalı”

Özgürgün, sağda birleşme konusundaki  söylemlere de son noktayı koydu: “Meseleleri halletmenin yolu birlikten, güçten geçer… Birlikte ciddi güç ortaya çıkar buna da ihtiyaç var ama bunun oluşması için belirli anlayış ve yakınlaşma gerek... Ben ana muhalefet olarak görevime devam ediyorum. Demokrat Parti-Ulusal Güçler arasında birlik olacaksa bu konuşulmalı ama muhalefetteki bir parti ile iktidardaki partinin şu an bunu konuşması şık olmaz. Onun zemini belli ama şuan oluşmadı”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615