• BIST 1.455
  • Altın 490,312
  • Dolar 8,2971
  • Euro 10,0938
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Özersay: Özel Temsilcilik görevi yaptığım dönemde...

Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay, KKTC’nin Maraş planı hazırladığı yönünde, NTV'nin dün yayınladığı 'KKTC Maraş planı hazırladı'...
Özersay: Özel Temsilcilik görevi yaptığım dönemde...

Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay, KKTC’nin Maraş planı hazırladığı yönünde, NTV'nin dün yayınladığı 'KKTC Maraş planı hazırladı' başlıklı haberi üzerine, sosyal medya ortamından bir açıklama yaptı. Özersay, Maraş'ın Kıbrıs Türk yönetimi altında açılmasını desteklediğini duyurdu. Özersay'ın açıklaması şöyle:

"Özel Temsilcilik görevi yaptığım sırada başka konularda olduğu gibi kapalı Maraş konusunda da yerleşmiş kalıplar dışında farklı ve gerçekten çalışabileceğine inandığım çözüm önerileri hazırladığım doğrudur. Dün NTV'de çıkan haberin, bu çalışmaların bir kısmını yansıttığı da doğrudur.

Yıllarca Maraş konusunda resmi devlet pozisyonu "kapsamlı çözümün parçası" olduğu şeklindeydi ve hala öyledir. Maraş'ı Rum tarafı ile müzakere edecekseniz kapsamlı çözümün parçası olduğunu söylemeniz anlaşılabilir. Ancak Rum yönetimi ile müzakere etmek yerine insan hakları ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak adadaki iki toplumu birbirine yakınlaştıracak, ekonomik canlılık sağlayacak şekilde tek yanlı bir adım atmaya da karar verebilirsiniz. O durumda "Maraş kapsamlı çözümün parçasıdır" demenin çok bir anlamı yoktur. Burada Maraş'ı "vermek"ten bahsetmiyorum. Kıbrıslı Rumların, özellikle de Maraş göçmeni olanlarının, atacağınız adımlara sıcak bakması yeterli olacaktır. Bir başka ifadeyle Kıbrıs Rum yönetimi ile müzakere etmeden ve bir öneri yapmadan tek yanlı ama olumlu adımlar atmak da mümkündür. KKTC'de bulunan taşınmaz mallar da nihayetinde kapsamlı çözümün parçası olarak mülkiyet başlığı altında düzenlenecektir. Ancak bu durum, Kıbrıs Türk tarafının Taşınmaz Mal Komisyonu'nu kurmasına ve insan hakları bağlamında bir adım atmasına engel teşkil etmemiştir. Kişisel görüşüm bazı cesur, rasyonel ve uluslararası hukukla uyumlu adımların gerekli olduğu yönündedir. Bunun için oturup kapsamlı çözümü beklememize gerek yoktur. Rum tarafı bugün "doğal gaz konusunu sizinle sadece kapsamlı çözüm bağlamında görüşürüm ama çözüm oluncaya dek bu alanda tek yanlı adımlar atmaya devam ederim" diyor. Kıbrıs Türk tarafının mevcut statükoyu kısmen de olsa kıracak yaratıcı fikirleri hayata geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Kişisel görüşüm Maraş'ın Kıbrıs Türk yönetiminde, Mağusa Belediyesine bağlı olacak şekilde kademeli olarak açılabileceği, eski mal sahiplerinin mallarını iade taleplerinin TMK kanalıyla değerlendirilebileceği ve bu süreçte Vakıf malı olduğu düşünülen alanlarda Evkaf'ın haklarının da korunabileceği yönündedir. Bu konudaki düşüncelerimi daha detaylı şekilde bugün 13:30'da Genç Tv'de Ali Kişmir'in programında açıklayacağım."

NTV'nin 'KKTC Maraş' planı hazırladı' başlıklı haberi >>>>>>> http://www.ntvmsnbc.com/id/25466818/

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76