• BIST 91.630
  • Altın 189,199
  • Dolar 4,7914
  • Euro 5,5866
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 35 °C

'Özel Hayatın Korunması Yasa Önerisi' komitenin gündeminde!

'Özel Hayatın Korunması Yasa Önerisi' komitenin gündeminde!
Cumhuriyet Meclisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi bugün, CTP  Milletvekili Tufan Erhürman başkanlığında, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi ve Özel...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi bugün, CTP  Milletvekili Tufan Erhürman başkanlığında, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi ve Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi  gündemiyle toplandı.

Komitenin görüşmeye devam ettiği; Özel Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi'nin gerekçesi şöyle:

‘Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi’:

Genel Gerekçe: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasası’nın 19’uncu maddesinde özel hayatın gizliliği, 21’inci maddesinde de haberleşme özgürlüğü düzenlenmiştir.

Özel hayatın gizliliğini düzenleyen 19’uncu maddeye göre, “herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Adli soruşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır”

Haberleşme özgürlüğünü düzenleyen 21’inci maddeye göre ise, “(1) herkes haberleşme özgürlüğüne sahiptir. (2) Haberleşmenin gizliliği esastır. Yasanın gösterdiği durumlarda mahkeme veya yargıç tarafından verilmiş bir karar olmadıkça, bu gizliliğe dokunulamaz”.

Anayasa, bu iki özgürlük açısından, tamamen özel ve istisnalar hariç olmak üzere, müdahaleye kapalı bir alan yaratmaktadır. Anayasa’daki bu düzenlemelerin doğal sonucu, yasa koyucunun çıkaracağı yasalarla özel hayatın, aile hayatının ve haberleşmenin gizliliğini koruma altına alması ve bu alanlara hukuka aykırı bir biçimde müdahale edenlerin tabi olacağı cezaları düzenlemesidir.

Günümüzde, özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişilerin özel hayatlarına, aile hayatlarına ve haberleşmenin gizliliğine müdahale 15-20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak kadar kolaylaşmış, bu alandaki müdahalelerin yasaklanmasına, caydırılmasına ve cezalandırılmasına duyulan ihtiyaç daha da yoğun bir biçimde hissedilmeye başlanmıştır.

Buna karşın, Ceza Hukuku alanındaki mevzuat, teknolojide bu gelişmelerin yaşanmadığı dönemde düzenlenmiş olması sebebiyle, bu alandaki ihtiyaca cevap veremez durumdadır.

Bu Yasa’nın amacı, modern hukukta özel yaşamın, aile yaşamının ve haberleşmenin gizliliği alanında yaşanan gelişmelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna yansıtılması ve Anayasa’nın 19’uncu ve 21’inci maddelerinde sözü edilen hak ve özgürlüklerin korunmasının sağlanmasıdır. "

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, komite toplantısına, UBP Milletvekili Ali Pilli, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer  ve DP Milletvekili Hüseyin Alanlı, davetli olarak da Başbakanlık’tan Asaf Şenol, Başsavcılık’tan Cemaliye Usanmaz, Öneri Sahibi CTP/BG Milletvekili  Abbas Sınay, Maliye Bakanlığı Bakanlık Müsteşarı Ahmet Havuçcu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Derviş Bozkurt, Ali Koruk ve  Koray Uğurluay, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve UBP Milletvekili Dursun Oğuz katıldı

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615