• BIST 1.377
  • Altın 460,603
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 28 °C

Ortalık karıştı!

CTP’nin Feminist Milletvekili Doğuş Derya'nın, kendi partisi CTP ile DP’ye kabine eleştirisinde bulunması ortalığı karıştırdı. Derya'nın, kabinede...
Ortalık karıştı!

CTP’nin Feminist Milletvekili Doğuş Derya'nın, kendi partisi CTP ile DP’ye kabine eleştirisinde bulunması ortalığı karıştırdı. Derya'nın, kabinede kadın vekil bulunmamasını sosyal medya üzerinden eleştirmesi büyük yankı yarattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklama ve tartışmaların ardından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü'nden konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama geldi.

"Beklenen kadın temsiliyetini sağlayamamış olmanın üzüntü ve sorumluluğunu derinden hissediyoruz" denilen açıklamada, bundan sonra uygulanan politikaların takipçisi olacakları uyarısında bulunuldu.

Mehmet Ali Talat'ın Eşi Oya Talat da; "Biz kadınlarla alay edildiğini düşünüyorum. Yeter artık diyelim ve bir tane göstermelik kadın bakan seçelim" diyerek, çağrıda bulundu. CTP Kadın Örgütü'nün açıklaması şöyle:

Kadın Örgütü: Partimiz beklenen kadın temsiliyetini sağlayamadı

"Kıbrıs’ta barış, demokratikleşme ve eşitlik için mücadele eden Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü olarak, kadın haklarının, toplumsal cinsiyet eşitliği ve adaletinin gerçekleştirilmesi ile ilgili yıllardır emek vermekteyiz. Başta kara alma mekanizmaları olmak üzere, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yetirince temsil edilmediğinin farkındalığından hareketle toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla, oluşturulan hükümet programına çeşitli plan ve projelerimizle müdahil olduk. Hükümet programının oluşumu kadar kabinenin de şekillendirilmesinde öneri ve hasiyetlerimizi dile getirdik. Bununla birlikte, partimizin eşitlik politikaları konusunda gösterdiği ilerlemeye paralel olarak beklenen kadın temsiliyetini sağlayamamış olmanın üzüntü ve sorumluluğunu derinden hissediyoruz. Bu sorumluluğun bilinci ve duyarlılığı ile yeni kabineye başarılar dilerken, bundan sonraki tüm süreçlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için çaba göstereceğimizi ve uygulanan politikaların takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."

Oya Talat: Kadınlarla alay edildiğini düşünüyorum

"Cesur davranış. Devamını dilerim ve hakikaten denetimini beklerim... Çok geç kaldığımıza inanıyorum ve hatta biz kadınlarla alay edildiğini de düşünüyorum. Artık yeter diyorsak, başarısızlığımızda güç ve söz birliğimizin olamadığını görerek birbirimizle dayanışmayı yükselterek devam etmenin koşullarını gerekçesiz yaratmalıyız. Benim bu Sabah saat 09.00 sıralarında yazdığım ve paylaştığım duygu ve düşüncelerimi de sizlere iletmek istiyorum. yeni eylem planlarınızın üretilmesinde katkı yapmaya hazır olduğumu da bilmenizi isterim. Yeter artık diyelim ve bir tane göstermelik kadın bakan veya sadece Meclis Başkanılığı ile değil tam ve eşit katılımlı karar alma mekanizmalarında kadınların temsiliyetininin gerçekleşeceği günlerin yaratıcısı olalım..."

Bilindiği gibi, kabinede kadın bakan bulunmamasına, CTP'nin önde gelenlerinden de; sosyal medya üzerinden, eleştiri geldi. Özkan Yorgancıoğlu kabinesine yönelik CTP Milletvekili Doğuş Derya'nın yaptığı eleştiri üzerine, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, TDP Kadın Örgütü Başkanı Seval Oyaltan, sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarla eleştirilerde bulundular veya Doğuş Derya'ya hak verdiklerini belirttiler.

İlgili haberleri aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz...

* Derya hem CTP hem DP'ye veryansın etti - http://www.kibrisadahaber.com/derya-hem-ctp-hem-dpye-veryansin-etti/ 

 

*Akansoy, Derya'nın eleştirisine destek verdi - http://www.kibrisadahaber.com/akansoy-kendi-partisini-elestirdi/

 

*Doğuş Derya'ya TDP kanadından da destek -  http://www.kibrisadahaber.com/dogus-deryaya-tdp-kanadindan-da-destek/

 

*Talat'tan Yorgancıoğlu kabinesine eleştiri!   http://www.kibrisadahaber.com/talattan-yorgancioglu-kabinesine-elestiri/ 

 

* "Sayın vekil tedavi olmalı"  http://www.kibrisadahaber.com/sayin-vekil-tedavi-olmali/

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76