• BIST 116.316
 • Altın 165,720
 • Dolar 3,9293
 • Euro 4,8268
 • Lefkoşa 25 °C
 • Girne 25 °C
 • Mağusa 25 °C
 • İskele 25 °C
 • Güzelyurt 21 °C
 • Lefke 25 °C

'Ortaklık devleti' istemesi rahatsızlık yarattı!

'Ortaklık devleti' istemesi rahatsızlık yarattı!
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada ortaklık devleti istemesi Rum tarafında rahatsızlık yarattı.Rum Yönetimi...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada ortaklık devleti istemesi Rum tarafında rahatsızlık yarattı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Eroğlu’nun, Türkiye’nin B planına ilerlemesi için “üç aylık dönemi kısır müzakerelerle harcama taktiği uygulayacağını” iddia etti. “Rum tarafının, “uluslararası unsurdan (BM ve AB) daha sonra yardım geleceği ümidiyle sonu gelmez bir diyaloga girmesinin söz konusu olmadığını” söyledi.

KÖŞK’TE TAPLANTI

Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bugünkü randevusuna hazırlanmak için dün gece, Rum Başkanlık Köşkü’nde kurmaylarıyla toplantı yaptı

Simerini,  Köşk’teki toplantıya Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Başkanlık Diplomatik Büro Müdürü Nikos Hristodulidis ve Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu danışmanı Panayotis Dimitriu’nun katıldığını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Köşk’teki toplantıda Rum Yönetimi Başkanı’nın, son görüşmeleri sırasında, Rum tarafının Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönünde metotlu çalışma iradesini göstermek maksadıyla BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’a verdiği öneriler demetini yeniden gözden geçirildiğini yazdı.

Haberi “Eroğlu Acı Kahve Pişiriyor... Kıbrıslı Türk Lider Ortak Açıklama Olmadan Müzakerelerde Israrlı... Anastasiadis’le Görüşmeden Önce Tahrikkar Görünüyor” başlık ve spotlarıyla manşete çeken gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile bugünkü gayrı resmî görüşmesinin daha kötü ön şartlarla gerçekleştirileceğe benzediği yorumunu yaptı.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, ortak açıklama yapılmasına karşı olduğunu açıklayarak, iki halktan, iki devletten ve Ada’daki gerçeklere dayalı çözümden söz ettiğini, Rum Yönetimi Başkanı’nın ise Eroğlu’nu “görüşmeye gerçek ve iyi niyetle gelmesi gerektiğini anlaması gerektiği” iddiasında bulunduğunu yazdı.

Haberi “Bugün Eroğlu-Anastasiadis Gayrı Resmî Görüşmesi... Köpüksüz Kahve... Uçurumun Üzerine Köprü Kurmak Hedefini Taşıyan Bugünkü Eroğlu-Anastasiadis Gayrı Resmî Görüşmesi İşgal Liderinin Yeni Tahrikkar Açıklamasının Gölgesinde Gerçekleştirilecek” başlığıyla iç sayfalarına yayan gazete özetle şunları yazdı:

“Başkan Nikos Anastasiadis ve işgal lideri Derviş Eroğlu’nun bugün öğleden sonra acı kahve içmeleri bekleniyor.  Çünkü Anastasiadis’in inisiyatifiyle gerçekleştirilecek gayrı resmî görüşme Derviş Eroğlu’nun yeni tahrikkar açıklamalarının gölgesinde gerçekleşecek. Çünkü Başkan Anastasiadis dün, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için her iki tarafın da iyi niyet göstermesi gerektiği mesajı verirken, işgal lideri, müzakerelerin ortak açıklama yapılmadan da başlayabileceğini tekrarlayarak, Kıbrıs Rum tarafı açısından kırmızıçizgi olan bu hedefin başarılmasına yeni ön şartlar koştu.

Aynı zamanda siyasi partiler açıklamalarında, işgal liderinin söylediklerine dayanarak, bugünkü Eroğlu-Anastasiadis baş başa görüşmesinden herhangi bir sonuç çıkmasına çekimser yaklaştılar.

“SUÇLANMAK UMRUMUZDA DEĞİL”

Başkan Anastasiadis dün Limasol-Ciberunda’da yaptığı konuşmada Eroğlu ile bugün yapacağı görüşmede sergileyeceği tavırdan işaretler verdi.  Kıbrıs Rum tarafının özlü diyaloga oturmaya hazır ve kararlı olduğunu yineleyerek “Suçlanmak umurumuzda değil, çözüm istiyoruz ve bunda tamamen samimi ve kararlıyız” dedi. Anastasiadis, ‘sadece diyalog prosedürü uğruna diyaloga girmemiz söz konusu değildir’ vurgusunu yaparak, “Bir diyaloga girmemizden önce Kıbrıs sorununun temel ilkelerini, zaman içerisinde ve defalarca BM Güvenlik Konseyi kararlarında kaydedilen ilkeleri, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklıkla netleştirmeliyiz”  ifadesini kullandı.

Anastasiadis metin dışı konuşmasında kendisinin, Kıbrıslı Türk liderin söylediklerini dinlediğini belirterek “Onların da daha çok dinlemesi ve halen bölünmüş ve ayrılmış Avrupa ülkesine daha çok ilgi göstermelerini dilerim” dedi. Nikos Anastasiadis  şu mesajı verdi:

ANASTASİADİS: “FEDERAL DEVLET RUM TARAFI İÇİN ACI TAVİZDİR”

“Artık hepimizin süregelen bölünmüşlüğün ve bugünkü gerçekler statüsünün ne Kıbrıslı Türklerin ne de Kıbrıslı Rumların çıkarına olduğunu anlaması zamanı gelmiştir. Türkiye iddia ettiklerini uygulamak istiyorsa öteki tarafta irade varsa görüşmemiz ve Kıbrıs sorununu en kısa sürede çözmemiz için Kıbrıslı Türk liderin diyaloga gerçek ve iyi niyetle gelmesi gerektiğini anlaması zamanı gelmiştir.”

Anastasiadis, “Başlamak yolun yarısıdır. Zaman zaman uzlaşılan parametrelerin, yani tek egemenlik, tek ve bir uluslararası temsiliyet, tek ve bir vatandaşlık, iki bölgeli iki toplumlu tek federal devlet-ki bu Kıbrıs Rum tarafı açısından acı tavizdir- bütün sakinlerin haklarına ve her birinin köken özelliğine karşılıklı saygının baştan netleştirilmesi gerekir. Ancak o zaman birlikte (çözüm) inşa edebiliriz” dedi.

Kıbrıslı Türk liderin ifade ettiği tezler aksi iken bir diyaloga girip sürece bakabileceğimizi düşünenlerin bunu bir daha düşünmesi gerektiğine vurgu yapan Anastasiadis “Kıbrıs sorununa müdahil olanların artık aktif katkı koyma zamanı geldiğini anlamaları gerekir. Sonu olmayan bir diyaloga girersek sonradan göreceğimiz sözde yardımı kabul etmem söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

“ÜNİTER BİR DEVLETİN FEDERAL DEVLETE DÖNÜŞMESİ VE YENİ FEDERAL DEVLETİN İKİ EGEMENLİĞİ OLMASI, TEK ULUSLAR ARASI TEMSİLİYETİ VE TEK VATANDAŞLIĞI OLMAMASI KURULUŞ ANLAŞMALARI TAHTINDA MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Anastasiadis Eroğlu’nun üç ay içerisinde çözüm bulunması ve olumlu sonuç alınamazsa B planı konusundaki açıklamalarına değinirken, her şeyi netleştirecek bir ortak açıklama için bunca şeyin nedenini sordu, şunları söyledi:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş Anlaşmaları tahtında üniter bir devletin federal devlete dönüşmesi ve yeni federal devletin güya iki egemenliği olması veya tek ve bir uluslar arası temsiliyeti olmaması veya tek ve bir vatandaşlığı olmaması mümkün değildir. Birileri, üç aylık süre dolsun diye diyalogu uzatmak isteyecek. Hareket çerçevemizin apaçık şekilde netleştirilmesi gerektiği ısrarım bu yüzdendir ve Kıbrıs Rum tarafı çözüm için iyi niyete, siyasi iradeye ve kararlılığa sahiptir.”

Başkan Anastasiadis son olarak Kıbrıslı Türkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik ve pasaportu hamili olduğuna işaret ederek, “Avrupa vatandaşı olduklarını, sonunda el vermemiz gerektiğini ve insan haklarına saygıyla  ile ve toplumların varlığına karşılıklı saygı ile ileri doğru gidebileceğimizi anlarsak daha çok refaha ve perspektife sahip olacağımızı anlamaya” çağrısı yaptı.

ANASTASAİADİS’TEN BİRBİRLERİNE VE BM’YE MESAJLAR

Fileleftheros “Perspektifi Olmayan Randevu... Bugünkü Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesinde Anlaşmaya Varılması İmkânsız” başlığıyla manşete çektiği haberinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in bugün akşamüzeri gerçekleşecek gayrı resmî görüşmeye birbirinden farklı hedeflerle gideceğini yazdı.

Ana amacın, ortak açıklama konusunda iki tarafın mutabakata varması olmasına karşın, bunun imkânsız göründüğünü belirten gazete, Rum tarafının ümit ettiği en iyi şeyin, bugünkü liderler görüşmesinde,  iki tarafın görüşmelerinde, prosedüre katkı koyabilecek ilerleme olması olduğunu yazdı.

Habere göre, saat 18.30’da başlayacak görüşmede iki tarafın heyetleri 4’er kişiden oluşacak. Anastasiadis’e Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Diplomatik Büro Müdürü ve müzakerecinin (Mavroyannis) kalem müdürü, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na Özel Temsilci ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ile iki çalışma arkadaşı eşlik edecek.

Gazete Eroğlu ve Anastasiadis’in, görüşmeye saatler kala birbirlerine mesajlar göndermeyi tercih ettiklerini, her ikisinin de açıklamalarıyla BM’ye de mesaj verdiklerini yazdı, şunları ekledi:

Anastasiadis, çok sert bir şekilde, ilerleme kaydedilmesini isteyenleri Eroğlu’nun açıklamalarını okumaya ve sonradan değil peşinen hareket etmeye çağırarak, Kıbrıs Türk liderinin yeni talepleri siyasi partilerin de tepkisini çekti.

Politis haberi “Anastasiadis Eroğlu’nun Geciktirme Taktiğini Bozdu... Anastasiadis ve Eroğlu Bir Hafta Sonunu Daha Ortamı Dinamitleyen Açıklamalara Harcadı,  Başkan Kıbrıs Türk Argümanlarındaki Boşluklara İşaret Etti” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Aithia da manşetten verdiği haberini şu başlık ve spotlarla aktardı: “Derviş Eroğlu Görüşmeyi Ateşe Verdi... Bugünkü Görüşmenin 24 Saat Öncesinde Kıbrıslı Türk Lider Kıbrıs Sorununun Çözüm Parametrelerini İçeren Ortak Açıklama Yapılması Perspektifini Küçümsemeye Özen Gösterdi... Başkan Anastasiadis Derviş Eroğlu’nu, Kıbrıs Sorununu Kısa Sürede Çözmeleri İçin Diyaloga Gerçek ve İyi Niyetle Gelmeye Çağırdı... Başkan Anastasiadis Kıbrıs Sorununa Müdahil Olanları Kıbrıslı Türk Liderin İfade Etmeyi Sürdürdüğü Tamamen Aksi Tezleri Duymaya Çağırdı”

Haravgi de manşet haberini “Nüfuzunuzu Kullanınız... Uluslar Arası Toplumun Türkiye’ye ve Sayın Eroğlu’na Müdahalesi İsteniyor... Eroğlu-Anastasiadis Gayrı Resmî Görüşmesinden Beklentiler Düşük” başlığıyla okurlarına aktardı.

SİYASİ PARTİLER BUGÜNKÜ GÖRÜŞMEDEN “OLUMLU” HİÇBİR ŞEY BEKLEMİYOR

Simerini Rum siyasi partilerinin bugünkü görüşmeden olumlu hiçbir şey beklemediklerini ve Rum Yönetimi Başkanı’ndan, ilan ettiği tezlerde ısrarlı olmasını istediklerini yazdı.

Habere göre Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Milliyet gazetesine söylediklerinin Türk politika ve tavrının değişmediğinin apaçık göstergesi olduğu, bu açıklamalar ışığı altında, bugünkü görüşmenden herhangi bir sonuç çıkmasının söz konusu olmadığı görüşünü ortaya koydu. Omiru “Bu nedenle Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Helen tarafınca önemli kararlar alınması şarttır. Bu koşullar ve Sayın Eroğlu’nun koştuğu bu şartlar altında müzakerelere katılmak düşünülemez” dedi.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugünkü planlı görüşmesinden çıkacak sonuçla ilgili kötümserlik belirtti. II. Hrisostomos “Kıbrıs’ta iki devlet istediklerine göre herhangi bir şey olacağına inanmıyorum. Ancak Başkan, birisi çıkıp da kendisini milli davamızın çözümünü istememekle suçlamaması için bütün olanakları tüketmekle iyi ediyor” dedi.

AKEL Merkez Komite üyesi Hristos Hristofidis Eroğlu’nun açıklamasının  “malum uzlaşmaz tezlerine” bağlı kaldığını gösterdiğini savunarak “Sayın Eroğlu şifahen, tamamen etki yaratmak amaçlı, Kıbrıs sorununun çözümünde acele ettiğini söylerken aynı zamanda taksimci tezler ifade ediyor ki bunlar temelinde kabul edilebilir herhangi bir çözüm bulunamaz” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun BM’nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin kararlarını ve bugüne kadarki çözüm zeminini sözde değil özde kabul etmesi gerektiğini savunan Hristofidis iki liderin ortak açıklamasına tamamen gerekli ve istenen çözümün temel parametrelerinin eklenmesinin bugün bir gereklilik olduğu iddia etti. Ortak açıklamada; iki bölgeli iki toplumlu, BM Güvenlik Konseyi kararlarında ifade edildiği şekliyle siyasi eşitliği, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslar arası temsiliyeti olan federasyon ifadelerinin yer alması gerektiğini öne sürdü.

Vatandaşlar İttifakı Eroğlu’nun açıklamalarının, Türk tarafının niyetini apaçık ortaya koyduğu görüşünü belirttiği açıklamasında şu iddialara yer verdi:

“Başkan ile Eroğlu’nun gayrı resmî görüşmesine bir gün kala Kıbrıslı Türk lider küstahça, müzakerelerin ortak açıklama olmadan başlayabileceğini ilan ediyor. Ön koşullar ve şartlar koşuyor ve iki devletten ve iki egemenlikten söz ediyor. Vatandaşlar İttifakı Başkanı Anastasiadis’i müzakerelerin başlaması için koştuğu şartlarda sebatla ve sarsılmadan ısrar etmeye çağırıyor. Kıbrıs Rum tarafının muhtemel gerilemesi ve çözüm çerçevesine ilişkin ilkelerin açıkça belirlenmeden uzlaşması, milli davamızı büyük maceralara ve istenmeyen gelişmelere sürükleyecek.”

Haberi “Başkanlıkta Gayrı Resmî Görüşme İçin Toplantı... Partilerden Eroğlu’na Tepki” başlığı altında özetleyen Politis Rum Yönetimi Başkanı’nın ve Bakanlar Kurulu’nun neredeyse yarısının önümüzdeki Çarşamba günü Brüksel’e giderek komiteler koleji ile görüşeceğini hatırlattı.

Diğer Haberler
 • Hayvanlarla cinsel ilişkiye giren sapık tutuklandı!12 Mart 2018 Pazartesi 17:03
 • 6. Filo Kıbrıs açıklarında06 Mart 2018 Salı 14:29
 • İngiliz Birliği Ledra Palace'tan taşınıyor06 Mart 2018 Salı 13:34
 • Hidrokarbon Yasası görüşülüyor06 Mart 2018 Salı 13:16
 • Güney Kıbrıs YASTA!05 Mart 2018 Pazartesi 23:11
 • Sadece yüzde 6'sı 'çözümü güvenli' buluyor!05 Mart 2018 Pazartesi 09:58
 • Sınır kapılarının kapanması gündemde!05 Mart 2018 Pazartesi 09:43
 • Türkiye’den üç Navtex daha02 Mart 2018 Cuma 16:56
 • Skandal harita yayınlandı!01 Mart 2018 Perşembe 19:30
 • 'Kabul edilemez' talepler ve şartlar!01 Mart 2018 Perşembe 14:04
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615