• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 20 °C

'Ortak açıklama'da Yunanistan'ın desteğini aldı!

'Ortak açıklama'da Yunanistan'ın desteğini aldı!
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakerelerini başlatacak ortak açıklama konusunda Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’tan istediği...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakerelerini başlatacak ortak açıklama konusunda Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’tan istediği desteği aldı.

Rum radyosu Yunanistan Başbakanlık binasında 08.50’de başlayıp 10.00 sularında tamamlanan görüşme sonrasında Samaras’ın müzakerelerin yeniden başlaması konusunda Anastasiadis’e destek belirtti, ulusal birlik ve yakın geçmişten ders alınması gerektiği mesajı verdiğini duyurdu.

Samaras görüşme sonrasında, müzakerelerin zeminini teyit edecek ortak açıklamada mutabakat için gereken şartlarla ilgili kendisine bilgi veren Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarına destek belirtti.

Kıbrıs sorununun Yunanistan dış politikasının birinci önceliği olduğuna işaret eden Samaras, bu politikanın temel taşının Rum Yönetimi’yle sürekli istişare ve koordinasyon olduğunu anlattı. Ana hedeflerinin; sözde “işgale” son vermek ve tek egemenliği, tek uluslar arası temsiliyeti ve tek vatandaşlığı güvence altına alacak ve Avrupa müktesebatının uygulanacağı adil, yaşayabilir bir uzlaşı çözümü olduğunu savundu.

SAMARAS: “İKİ TARAF MASAYA OTURUP SORUMLULUK DUYGUSUYLA MÜZAKERE ETMELİDİR”

Andonis Samaras “İki taraf masaya oturmalı ve müzakereleri nihai çözüme götürmek için sorumluluk duygusuyla müzakere etmelidir. Çözüm eşzamanlı referandumlar aracılığıyla kabul edilmeli. Kıbrıs sorununun son aşamalarından ders almalı ve geniş ulusal uzlaşı ön şartını korumalıyız” dedi.

Atina’nın, Doğu Akdeniz’de tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge ilan ettiği alanda sözde “egemenlik haklarını kullanma konusunda Rum Yönetimi’ne tam destek vermeye devam edeceğini söyleyen Samaras, Türkiye’yi “kabul edilemez tezlerde ısrar etmekle” suçladı, “Ankara’nın, gerilimi tırmandırma ve yeni olgular dayatma politikası boşa çıkacak” iddiasında bulundu.

ANASTASİADİS: “ORTAK AÇIKLAMA ÇÖZÜM DEĞİL. SORUNA KIBRISLI RUMLARIN DA KABUL EDEBİLECEĞİ BİR ÇÖZÜM İÇİN GEREKLİ PARAMETRELERİ BELİRLİYOR”

Rum Yönetimi Başkanı ise önemli ilkeleri ve çözüm zeminini güvence altına alacak ortak açıklama konusunda çok yakında sonuca varılabileceğini söyledi.

Anastasiades, “Ortak açıklama ile tek egemenlik, tek uluslar arası temsiliyet ve tek vatandaşlık gibi temel ilkeler ve aynı zamanda insan haklarının ve Avrupa müktesebatının uygulanması güvence altına alınıyor” dedi.

Rum Yönetimi’nin Yunan hükümetiyle birlikte hareket ettiğine işaret ederek “Bu işbirliği ilerleyebilmemiz için şart olan milli uzlaşı perspektiflerini yaratacak” diyen Anastasiadis şöyle devam etti:

“Ortak açıklama Kıbrıs sorununun çözümü değildir. Kıbrıs sorununa, Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelmeden, Kıbrıslı Rumlar tarafından da kabul edilecek bir çözüme varılması için iki toplumun ve Türkiye’nin içerisinde hareket etmesi gereken parametreleri belirliyor.”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615