• BIST 94.552
 • Altın 193,982
 • Dolar 4,7377
 • Euro 5,4923
 • Lefkoşa 29 °C
 • Girne 28 °C
 • Mağusa 30 °C
 • İskele 30 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • Lefke 29 °C

'Ortak açıklama' haftaya onaylanacak iddiası!

'Ortak açıklama' haftaya onaylanacak iddiası!
Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklamanın, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmeyle, gelecek...

Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklamanın, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmeyle, gelecek hafta başında onaylanacağı ileri sürüldü.

Fileleftheros gazetesi “Sadece Randevu Kaldı-Lefkoşa ve Ankara Yeşil Işık Yaktı- Pazartesi Gününden İtibaren Görüşme”  başlıklı haberinde, ortak açıklama taslağının üzerinde anlaşmaya varıldığı şeklinde addedildiğini yazdı.

Gazete bununla birlikte Türk tarafının, “imaj yaratma” nedenlerinden dolayı, ortak açıklamaya ilişkin yanıtın, oradaki kamu oyuna duyurmasını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na bıraktığını, bu yanıtın da hafta sonu verilmesinin beklendiğini ileri sürdü.

Görüşmelerin, gelecek haftadan itibaren başlayacağını ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanıtının prosedürel nitelikte olacağını savunan gazete ortak açıklamaya ilişkin kararın, Washington’un, diplomatik düzeyde geçtiğimiz günlerde görüştüğü Ankara’da alındığını ileri sürdü.

Habere göre diplomatik kaynaklar, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, ortak açıklama konusuna hafta sonu yanıt vermesini beklerken, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki ilk görüşme gününü ise, Salı gününü de ihtimal dışı bırakmaksızın, Pazartesi olacağından bahsettiler.

Gazete Kıbrıs sorununun idare edilmesi dizginlerini ele alan Amerikalıların, konunun kapalı olarak addedildiğine yönelik teyitler verirken, müdahil tarafları da, ayrıntı vermeksizin Kıbrıs sorunundaki rollerinin yükseldiği şeklinde bilgilendirdiğini yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün, Rum siyasi parti başkanlarını bilgilendirdiğini anımsatan gazete Anatasiadis’in, toplantı sırasında,  “taksimden kaçınılması için Kıbrıs sorununu çözmeyi denemeyi istediğini belirterek  ilerlemeye kararlı olduğunu” söylediğini belirtti.

Habere göre Anastasiadis ayrıca “halka, ret edeceği bir plan sunmasının söz konusu olmadığını, zira bunun taksim anlamına geleceğini” de ifade etti.

Gazete Anastasiadis ile parti başkanları arasındaki toplantıdan, “ortak açıklama üzerinde mutabakata varılması durumunda Anastasiadis’in DİSİ ve AKEL ile birlikte ilerleyeceği diğer partileri karşısına alacağı” sonucunun da ortaya çıktığını yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ortak açıklamanın öngörülerini kendisine göre yorumladığını yazan gazete, Anastasiadis’in ortak açıklamanın spesifik olarak Ulusal Konsey’in 2009 açıklamasıyla uyumlu olduğunu söylediğini belirtti.

Habere göre Anastasiadis, belgeyle birlikte hakemlikten kaçınıldığını belirterek, 1960 Anayasasının iki toplumlu olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Kurucu devletler konusunda Anastasiadis, bunun Tasos Papadopulos’un 2005 yılındaki Prendergast’a (o dönemdeki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Yardımcısı Kieran Prendergast)  yönelik belgesinde de var olduğunu anımsattı.

Anastasiadis, artık yetkiler konusunda ise “sadece Türkler değil biz de alacağız” ifadesini kullandı.

Anastasiadis ayrıca çözümlenmiş konulara yönelik ifadenin Downer’in görüş birlikleri belgesine atıfta bulunduğunu düşünmediğini de söyledi.

Politis gazetesi ilgili haberi “Rum Yönetimi Başkanı Ortak Açıklama İçin Gidiyor-Eroğlu’nun İkna Edilmesi İçin Perde Gerisi” başlıklarıyla aktardı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, son ortak açıklama taslağı temelinde, AKEL’in desteğiyle, müzakerelerin başlamasını kabul etmeye hazır olduğunu söylediğini yazdı.

Anastasiadis’in bu açıklamayı dün gerçekleştirilen, Rum siyasi parti başkanları toplantısı sırasında yaptığını yazan gazete, Anastasiadis’in bugün ise Atina’da temaslarda bulunacağını anımsattı.

Gazete aynı anda KKTC’de ise, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ikna edilmesi amacıyla yoğun perde gerisi faaliyetlerin yaşandığını ileri sürdü.

Gazete ortak açıklama konusunda bugün anlaşma olması durumunda liderler arasındaki görüşmenin Pazartesi günü gerçekleştirilmesinin de ihtimal dışı olmadığını yazdı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın Çarşamba akşamı yapmış olduğu ortak açıklama konusunda anlaşmanın bulunmadığı ve görüşmelerin sürdüğü şeklindeki açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, “Çarşamba günü takındığı tutumu aşamalı olarak geri çekmek için, dün iki açıklama yaptığını” ileri süren gazete dünkü açıklamalara da yer verdi.

Diplomatik kaynakların, “ortak açıklama taslağını kabul etmesi için Eroğlu’na yoğun baskı yapıldığını” Kıbrıs Rum tarafına teyit ettiğinin de görüldüğünü savunan gazete, KKTC’den olan kaynakların da Kıbrıs Türk liderinin, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı William J. Burns ile telefonda görüştüğünden söz ettiğini de yazdı.

Gazete, kaynaklarına dayanarak “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ortak açıklama taslağını kabul ettiğini ve aşamalı olarak kamu oyu önünde geri çekilmesinin, imaj yaratma çabası” olduğunu ileri sürdü.

“Eroğlu-Anastasiadis Ortak Görüşmesi Hafta Başında- Eroğlu’nun Pazartesi Gününe Kadar Ortak Açıklamayı Kabul Etmesi Bekleniyor, Hemen Sonra İki Liderin Görüşmesi Gerçekleştirilecek ve Müzakerelerin Yeniden Başlaması İlan Edilecek” başlıklarını kullanan Alithia, ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varıldığını açıklayacak olan iki toplum liderinin görüşmesinin an meselesi olduğunu yazdı.

Kıbrıs Rum tarafının zaten BM’ye, Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık’taki ve Anastasiadis’in 18 Aralık’taki önerilerinin kombinasyonundan ortaya çıkan taslak üzerinde hem fikir olduğunu  ilettiğini belirten gazete, beklenmedik bir şey olmaması halinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, hafta sonu içerisinde en geç Pazartesi gününe kadar “evet” demesinin beklendiğini yazdı.

Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yanıtının ardından, müzakerelerin başlaması ve ortak açıklamaya ilişkin açıklamaların yapılacağı iki liderin ortak görüşmesinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmenin hafta başında gerçekleştirilmesinin düşünülürken, bu görüşmede BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in yer alıp almayacağının ise henüz kesinleşmediğini belirten gazete, gazeteye konuşan bir kaynağın, “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun gelişmelerin içte idare edilmesi için 2-3 gün istediği” şeklinde açıklama yaptığını da yazdı.

Simerini gazetesi ise haberi “Anastasiadis Partilerin İtirazından Endişe Duymuyor-İlerlemekte Kararlı-Eğer Eroğlu Taslağı Kabul Ederse Anastasiadis’in Gelecek Hafta Müzakerelere Başlaması Hesap Ediliyor” başlıklarıyla aktardı.

Haravgi gazetesi ise ilgili haberi “Müzakereler Yeniden Başlıyor” şeklinde aktardı.

ANASTASİADİS

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ortak açıklama konusunda anlaşmaya varılması çabasının, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için büyük ve zorlu bir çabanın başlangıcı olduğunu ifade etti.

Fileleleftheros gazetesi ve diğer gazetelere göre Anastasiadis, siyasi parti başkanlarıyla dün gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ortak açıklamanın bir sonucu teşkil etmediğini, “Kıbrıs Helenizmine ve tüm Kıbrıs halkına” borçlu olduklarını verebilmeleri adına, bir diyaloğun başlangıcını teşkil ettiğini söyledi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, halkı, gerçek olgular hakkında derinlemesine ve ayrıntılı bir şekilde bilgilendireceğini ifade eden Anastasiadis, bu nedenden dolayı söylenenleri yorumlanılmasından kaçınıldığını belirtti.

Siyasi parti başkanlarının, yaptıkları açıklamalarla birlikte, müzakerelere gidilmemesi şeklinde olduğu gözleminin sorulması üzerine Anastasiadis, ilk önce dile getirilen görüşlere saygı duyduğunu söylemek istediğini, ikinci olarak ise, söylediği gibi, gerçek verileri ve ortak açıklamanın doğru içeriğinden bahsederek Rum halkına sesleneceğini yineledi.

Ortak açıklamanın müzakere edilip edilmediği şeklindeki bir soru üzerine Anastasiadis, “Hayır, bizim tarafa ilişkin olarak söylenecek ne varsa söyledik, diğer tarafın yanıtı kaldı” şeklinde yanıt verdi.

Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerini tatmin edecek ve müzakerelerin başlamasına yol açacak özlü bir ortak açıklama konusunda ciddi perspektifler yaratıldığını ifade eden Anastasiadis, milli dava sürecinde hassas bir zamanda olduklarını belirterek, net olmak istediğini, ilk başta yaşayabilir ve işlevsel bir çözüme ulaşabilmek için Kıbrıs sorununda özlü bir diyaloğun yeninde başlaması konusunda belirli parametreler ortaya koyduklarını ifade etti.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca ortak açıklamanın içeriğinde bir özün gerekliliği konusunda uluslararası toplumu ikna etmek için sistematik bir çalışma üstlendiklerini de söyledi.

ANASTASİADİS BUGÜN ATİNA’DA TEMASLARDA BULUNACAK

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugün Atina’da temaslarda bulunacağını anımsattılar.

Habere göre Anastasiadis’in, bugün sabah saat 08:45’te Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile bir araya gelmesi bekleniyordu.

Diğer Haberler
 • Güney'de Guterres çerçevesi zıtlaşması!21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:31
 • 225 Refakatçisiz sığınmacı çocuk17 Mayıs 2018 Perşembe 14:49
 • 'Omorfolular' endişeli!11 Mayıs 2018 Cuma 13:22
 • Denetim olmaksızın yüzbinlerce Euro ödendi!11 Mayıs 2018 Cuma 12:35
 • Havalimanlarında güvenlik önlemleri arttırıldı07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:24
 • BM, AP heyetinin Kapalı Maraş talebini reddetti04 Mayıs 2018 Cuma 16:26
 • FIR hattında casus uçuşlar04 Mayıs 2018 Cuma 15:40
 • Yardım Kamyonları sorunsuz geçti04 Mayıs 2018 Cuma 15:25
 • Elektrik bağlantısının eli kulağında04 Mayıs 2018 Cuma 14:23
 • Anastasiadis'ten Akıncı'ya yanıt02 Mayıs 2018 Çarşamba 16:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615