• BIST 1.377
  • Altın 461,989
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

Ölümü çocuklara nasıl anlatmak gerekir?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Pisikolog Tuğçe Denizgil insanoğlunun en büyük gerçeğine değindi... Ölüm... Ve sorulması gereken bir soruya cevap...
Ölümü çocuklara nasıl anlatmak gerekir?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Pisikolog Tuğçe Denizgil insanoğlunun en büyük gerçeğine değindi... Ölüm... Ve sorulması gereken bir soruya cevap verdi. Çocuklara ölümü nasıl anlatmak gerekir?

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Psk. Denizgil, yetişkinler için en zor olan anlardan birinin, yakınlarında bir ölüm olduğunda veya aileden biri öldüğünde bunu çocuklara nasıl anlatacakları, ne zaman söyleyecekleri ve ölümü nasıl tarif edecekleri olduğunu ifade etti.

Psk. Denizgil, “Bir çok anne baba için zor, zor olduğu kadar da üzüntü verici olan bu konuşmayı yaparken çocuğun yaşı, içinde bulunduğu gelişim dönemi oldukça önemlidir. Yaş dönemlerine göre çocukların ölümü algılamaları da farklılık gösterir.” diye konuşurken, her yaşta farklı olan zihinsel ve duygusal gelişim, ölüm konusunu anlamak ve anlatmak konusunda da farklı yaklaşımlar gerektirdiğini dile getirdi.

“Okul öncesi dönemdeki çocuk için ölüm bizler için ifade ettiği anlamı taşımaz.” İfadelerini kullanan Psk. Denizgil, sözlerine şu şekilde devam etti: “Örneğin okul öncesi dönemde özellikle 3 yaşından önceki dönemde genellikle çocuklar ölümü anlayamazlar. Bu nedenle de ölümü ilerleyen yaşlara oranla daha az korkutucu bulurlar. Okul öncesi dönemde çocuğa ölümü anlatırken, tüm canlıların yaşamının başladığı ve bittiği bir nokta olduğu, bütün tüm canlılar için söz konusu olduğu söylenebilir. Doğadan ya da hayvanlardan örnekler verilebilir.”

Psk. Denizgil, çocuklar ölüm kavramına tanık olmuş, televizyonda görmüş veya masallarda duymuş olabileceğini belirtirken, çocukla ölüm hakkında yapılacak uygun bir konuşma onun kafasındaki yanlış anlaşmaları, korkuları ve senaryoları anlamamıza gerekirse sağlıklı olanla değiştirmemize yardımcı olabileceğini kaydetti.

Çocuk için kaybedeilen kişi ebeveynlerinden biri ise onun yokluğundan kaynaklanan sıkıntılar yaşanacağını dile getiren Psk. Denizgil, çocuğa söz konusu kişinin öldüğünün söylenmesinin gerekecek olduğunu vurguladı.

Psk. Denizgil ,“4-5 yaşlarında ise coçuklar ölümden ve yakınlarını kaybetmekten daha çok korkmaya başlarlar. Genellikle ölümü geri dönüşün mümkün olduğu bir durum olarak algılarlar ve ölenle ilgili zaman zaman “Artık geri dönsün!” “Ne zaman gelecek?” gibi şeyler söyleyebilirler.” İfadelerini kullanırken, bu yaştaki çocuklara ölümü tarif etmek “artık yanımızda olmayacağını, ona dokunamayacağımızı, sarılamayacağımız ama onu sevmeye devam edeceğimiz” olarak anlatılabilineceğini kaydetti.

“Bu yaştaki çocukklar sık sık ölen kişilerin “Nereye gittiklerini” “Nasıl oldukları” hakkında sorular sormak isterler. Bu sorulara elinizden geldiğince doğru, kısa ve net cevaplar vermek, uzun anlatımlarda bulunmamak önemlidir.” Diyen Psk. Denizgil, Ölen kişi için “Uzaklara gitti” “Uzun bir uykuya daldı” benzetmeleri ise, çocuğun kafasının karışmasına birilerinin gitmesi veya uyumasından korkmalarına ve endişe duymalarına sebep olabileceğine dikkat çekti.

Psk. Denizgil, bu söylemleri kullanmadan ölümü anlatmanın zor olduğunu ancak, ölümü; canlıyken yaptıklarımızı artık yapamadığımız bir durum olduğu anlatılması gerektiğini ifade etti.

Sorulara çocuklar sordukça cevap verilmeli, çocuğun hazır olmadığı açıklamalar yapmamaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Psk. Denizgil, bazen anne babalar çocuğa Allahın iyi insanları yanına aldığını veya ölümün bir ceza olduğunu söylediklerini ya da çocukların bu tür konuşmalara tanık olduklarına dikkat çekti.

Psk. Denizgil, Bu durumun çocukların Allahı cezalandıran bir otorite olarak görmesine ya da iyi davranışlar sergilediğinde ölümün gelebileceğine dair düşüncelere kapılmasına ve aksi yönde hareket etmesine neden olabileceğini kaydederken, çocuğun bu tip mesajlar nedeniyle suçluluk, sorumluluk ya da öfke duyabileceğini ve bu da ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

“Genelde 5 yaşından sonra ölümün geri dönüşün mümkün olmayan bir olay olduğunu anlamaya başlarlar. 6-7 yaşlarında ölümün yaşamın sonu olduğu, geri dönüşün olmadığı algılanmaya başlanır.” İfadelerini kullanan Psk. Denizgil, ölüm haberi verildikten sonra çocuğu davranış ve tepkileri kontrol altına alınmaya çalışılmaması, nasıl davranması gerektiği konusunda yönlendirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Psk. Denizgil, her çocuğun tepkisi farklı olabileceğini anlatırken, çocuğu davranışlarından dolayı eleştirmemek, aşağılamamak gerektiğini kaydetti.

“Çocuğu konu hakkında konuşmak için zorlamamalı ancak konuşmak istediğinde geri çevrilmemelidir. Çocuğun ortamdan uzaklaştırılması da doğru değildir. En önemli kısım ise çocuğa ölümü kimin tarafından söyleneceğidir. Her yetişkin insan gibi her çocukda kendine özgü dinamikleri vardır. Bir kişi için geçerli olan yöntem başka bir kişi için geçerli değildir.” diyen Psk. Denizgil, Klinik pratikte anne babalardan en sık gelen sorunun çocuğa yakının öldüğünü ne zaman söyleyelim sorusu olduğunu sözlerine ekledi.

Cevabını ise “biran önce” olarak vurgulayan Psk. Denizgil, bunu şu şekilde açıkladı: “ çünkü çocuklar herşeyi hisseder ve anlar. Diğer bana sorulan soru ise; kim söylesindir. Buna cevabım ise; çocuğun en sevdiği ve yakın olduğu kimse o söylesindir. Fakat eğer oda berbart haldeyse başka sevip güvendiği biri söylesin.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76