• BIST 95.847
  • Altın 188,131
  • Dolar 4,7490
  • Euro 5,5642
  • Lefkoşa 39 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 39 °C

Öğretmenler Günü AKM'de düzenlenen törenle kutlandı

Öğretmenler Günü AKM'de düzenlenen törenle kutlandı
Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, eğitim politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, Mart ayında bu amaçla bir şura düzenleneceğini...

Öğretmenler Günü AKM'de düzenlenen törenle kutlandıMilli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, eğitim politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, Mart ayında bu amaçla bir şura düzenleneceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenledi.

Etkinlikte, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, bazı milletvekilleri, bakanlık yetkilileri ve bazı sendika yetkilileri de hazır bulundu.

Saat 09.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Korosu, Öğretmen Marşı ve şarkılar okudu.

KTOEÖS temsilcisi Aliye BedirBEDİR: “BEN MUTSUZUM ÇÜNKÜ ELİMDEN HAKLARIM ALINDI”

KTOEÖS temsilcisi Aliye Bedir törende yaptığı konuşmada, günün anlam ve önemine değindi.

“Öğretmenlik mesleğini hor gören, maddi ve manevi olarak layık oldukları yerlere oturtamayan toplumlar mutsuz olmuşlardır” diye konuşan Bedir, “ben mutsuzum ve benim kaderimi yaşayan diğer meslektaşlarım da mutsuz. Çünkü elimden haklarım alındı” dedi.

“Yeni yasayla işe alınan öğretmenlerle eski öğretmenler arasında eşitsizlik yaratıldığını” ifade eden Bedir, eğitimde tasarrufun kabul edilebilir bir davranış olmadığını kaydetti.

“Bizim toplumumuz nitelikli kamusal eğitimi hak ediyor” diyen Bedir, toplumu daha iyi yerlere getirmeyi, okulların geleceğini aydınlatmayı, öğrencilere iyi meslekler kazandırmayı ve okullarda kamusal eğitimi sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

arabacıoğlu3ARABACIOĞLU: “YASAYLA OLUŞAN SINIF FARKINDAN RAHATSIZIM”

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu törende yaptığı konuşmada, eğitimde sorunlar olduğunun bilincinde olduklarını ve bu sorunları aşmak için çalıştıklarını söyledi.

Yasayla sınıf farklılığı yaratıldığını ve bunun motivasyon bozucu, hoş olmayan bir durum olduğunu dile getiren Arabacıoğlu, “Ben şahsen bu uygulamadan rahatsız olduğumu belirtmek isterim” dedi.

Daha sonra günün anlam ve öneminden bahseden Arabacıoğlu, eğitimin gençlik, gelecek, toplumların şekillenmesi anlamına geldiğini, bu nedenle öğretmenlere farklı bir gözle bakılması gerektiğini ifade etti.

“EĞİTİM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK”

Eğitim politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Arabacıoğlu, Mart ayında bu amaçla bir şura düzenleneceği bilgisini verdi.

2000 yılında hazırlanan şura tüzüğünün yeniden gözden geçirileceğini anlatan Arabacıoğlu, “kurultaydan sonra eğitim sistemiyle ilgili yol haritası çizileceğini” aktardı.

Arabacıoğlu konuşmasının sonunda, Kıbrıs tarihinde öğretmenlerin yerinin önemli olduğuna işaret ederek, milli mücadele tarihinde yer alan tüm öğretmenleri de rahmetle andı.

25 YILINI DOLDURAN ÖĞRETMENLERE PLAKET VERİLDİ

25 yılını dolduran öğretmenlere plaket verildiKonuşmaların ardından 25 yılını dolduran öğretmenlere plaket verildi.

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Aşık Mene ve Güzel Sanatlar Lisesi Korosu Şefi müzik öğretmeni İpek Kıranbay’ın ardından İlköğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenler; Işıl Nefizoğlu, Sevda Özbodurlu, Alev Arsal, Ulus Burçaklı, Ahmet Olgaçer, Mehmet Erkol, Süleyman Günsal, Fatma Öztabay, Gülsen Eyyüpler, Ayşe Tarhun, Kubilay Sütçüoğlu, Hasan Boracı, Mustafa Karabıyıklı’ya plaket verildi.

Daha sonra Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı, İlker Balıkçı, İlkay K. Hasan Önzoy, Kadir Dağcan, Saffet Özmenek, Salahi Erkut, Erdoğan Özbalıkçı, Hamit Oğuz, Uzay Avkıran’a; Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı, Hasan Nailer, Meliha Volkan, Gülşen Öncel, Cemal Uluşan, Niyazi Şafakoğulları, Gülen Işılsal, Sencer Genç, Kemal Ünveren’e; Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Aksel Tatlısu, Salih Tarcan’a ve Milli Eğitim Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanlığı’na bağlı Mine Ağdaç’a plaketleri verildi.

Etkinlik kokteylle sona erdi.

Öte yandan etkinliğin gerçekleştiği saatlerde KTOEÖS, AKM önünde eylem yaptı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615