• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

O sözler Esed’ı kurtarma projesine dönüştü

Rusya’nın önceki gün ortaya attığı Suriye’deki kimyasal silahları uluslararası denetime teslim etmesi teklifine Şam yönetimi ‘evet’ derken Washington...
O sözler Esed’ı kurtarma projesine dönüştü

Rusya’nın önceki gün ortaya attığı Suriye’deki kimyasal silahları uluslararası denetime teslim etmesi teklifine Şam yönetimi ‘evet’ derken Washington da ihtiyatlı olarak yeşil ışık yaktı.

Kerry’nin sözleri Esed’i kurtarma projesine dönüştü

21 Ağustos’ta gerçekleştirilen kimyasal katliama tepki olarak düzenlenecek ABD müdahalesinden endişe eden Esed rejimi, Rusya’nın teklifinin üzerine atladı. Zira ABD her ne kadar saldırıyla sahadaki dengeleri değiştirmeyi hedeflemediğini söylese de Suriye rejimi, muhaliflerin önemli askeri avantaj yakalamasından korkuyor.

Suriye’ye sınırlı askeri müdahale kararına yeterli destek bulamadığı için siyasi açıdan iyice köşeye sıkışan ABD Başkanı Barack Obama da Moskova’dan gelen kimyasal silahlardan barışçı yollardan kurtulma teklifiyle biraz nefes aldı. Obama, teklif eğer ‘ciddi’ ise üzerinde çalışmaya değer buluyor. ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin geçen günkü basın toplantısında notlarının dışına çıkarak dillendirdiği savaşsız formülün, ‘yeni’ olmadığını da söyleyerek, “Ben bunu Başkan Putin’le bir süredir görüşüyordum.” dedi. Kerry’nin kapalı kapılar ardında konuşulan formülü zamansız bir şekilde ağzından mı kaçırdığı, yoksa kasten mi söylediği ise bilinmiyor. Kesin olan tek şey varsa, o da gerek Beyaz Saray gerekse Kongre’nin Rusya’nın hemen somut bir teklif haline getirdiği formüle can simidi gibi sarıldığı.

Obama yönetimi, Suriye ve refiklerinin ancak ABD’nin askeri müdahale tehdidindeki ciddiyeti karşısında tavize yanaştığına işaret ederek, Kongre’den başkana savaş onayını her halükarda vererek diplomatik pazarlıklarda elini güçlendirmesini istiyor. Obama, “Eğer inandırıcı bir askeri baskıyı sürdürmez ve yol almazsak, görmek istediğim türde bir anlaşmayı elde edebileceğimizi düşünmüyorum.” dedi. Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nce düzenlenen bir oturuma katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, “Başkan bu tehdidi mutlaka masada tutmamız gerektiğini düşünüyor.” diyerek Kongre’den müdahale yetkisi taleplerini sürdürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Şam yönetiminin kimyasal silahlarını uluslararası kontrole devretmesinin, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik askeri bir operasyon yapmayacaklarını garanti etmesinin ardından gerçekleşebileceğini söyledi. Washington’ın bu şartı kabul etmesi zor gözükürken iki ülke dışişleri bakanları yarın Cenevre’de buluşarak mutabakat arayacak.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76